Genel

19 Mayıs ve Anadolu Aydınlar Ocağı

100. yılında 19 Mayısı anma ve kutlama ile geleneksel iftarlarını bir arada kutlayan

100. yılında 19 Mayısı anma ve kutlama ile geleneksel iftarlarını bir arada kutlayan, Anadolu Aydınlar Ocağı hem milli, hem de dini görevlerini yerine getirdiler. Genel Başkan Prof. Dr. İbrahim Öztek yaptığı konuşmada; “Anadolu Aydınlar Ocağı olarak, 16 Mayıs günü Atatürk’ün Bandırma vapuru ile Samsun’a hareketini canlandıran anma törenlerine katıldık. Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş’tan hareket eden üç Bandırma vapurunda marşlarla, şiirler ve günün önemini belirten konuşmalarla 100 yıl önce yaşanan o destansı adımların yüksek heyecanı ile gururlandık. Karadeniz’e atılan çelenkler o kutlu bağımsızlık ateşinin alevlerinin, sonunda ülkemizi gülistana çevirmesini temsil ediyordu. Karadeniz;  “Bakıp Türkün Bayrağına çırpınırken” Türk’ün kurtarıcısı Mustafa Kemal’e de bakarak çırpınıyordu. 
Dört yıl önce Türk’ün Çanakkale boğazının derinliklerine gömdüğü düşman donanması bugün İstanbul önüne demirlemiş ve Dünyanın son büyük imparatorluğunu teslim almıştı. 
Osmanlı İmparatorluğunun en büyük nişanına sahip, Conk Bayırı, Anafartalar, Arıburnu, Suvla kahramanı, Bitlis’te Muş’ta Rusları püskürten, 7. Ordu Komutanı olarak Halep’te İngilizlere karşı savaşan, Suriye’de Yıldırım Orduları Komutanı ve Afrin’de son meydan savaşı ile İngilizleri püskürten, ünü Anadolu’ya yayılmış büyük stratejist Mustafa Kemal, yeni destanlar yazmak üzere Anadolu’ya, Samsun’a gidiyordu. 
Hakim güçlerin İşgal kuvvetlerinin elliden fazla çelik yığını arasından geçerken de sarsılmaz bir iman ve inançla şöyle diyordu: Biz Anadolu’ya imanı ve cesareti götürüyoruz. Onlar bunu bilemezler. Geldikleri gibi giderler diyordu. 
Bu ne büyük iman ve inançtı.
O’nun önderliğinde Türk milletinin azim ve iradesiyle mağrur devletlerin mağrur komutanları, sonunda şanlı sancağımızı selamlayarak geldikleri gibi gittiler. Kurtuluşumuzun, millet oluşumuzun ve TC devletimizin kuruluşunun destansı adımlarının atıldığı 19 Mayısın 100. yılı kutlu olsun” dedi.
Üyelerden bazıları günün önemini belirten konuşmalar yaptı ve şiirler okudular. 
Anadolu Aydınlar Ocağı’nın geleneksel iftarının da yerine getirildiği gece, dualarla son buldu.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı