Eğitim

Arzu Gülhan Aktürk, “Her Şehrin Bir Kokusu Vardır”

81 il ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin de yer aldığı 25 – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında

81 il ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin de yer aldığı 25 – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Alanya Yat Limanı’nda gerçekleştirilen festivalde Türk Telekom Fen Lisesi Gümüşhane’yi Şehirler ve Kokular Projesiyle temsil etti.

Festivale Türk Telekom Fen Lisesi öğretmenleri Arzu Gülhan Aktürk ve Hacer Esirgemez ve 4 öğrenci birlikte katıldı. 
Gümüşhane’yi temsil eden Türk Telekom Fen Lisesi öğrencileri Yusuf Türker Aktürk, Furkan Bayrak, Furkan Çetin ve Bilal Melih Yanak en iyi şekilde şehirlerini tanıttılar. 

Gümüşhane’ye özgü koku ve tatları Alanya’ya götürdüklerini söyleyen Furkan Bayrak; Kürtün ekmeği, peksimet, elma-armut-dut kurusu, kuşburnu marmelatı ve kuşburnu suyu / çayı, dut pekmezi, ceviz, pestil, köme, alıç, siron, erişte gibi tatların yanı sıra yaz aylarında yaylalardan topladıkları çiçekleri, reyhan ve dağ kekiğini destantlarında sergilediklerini ve gelen misafirlere ikramlarda bulunduklarını söyledi. 

Bilal Melih Yanak, Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna arkadaş edindiklerini; iller arası hediyeleşmelerle kaynaşmanın sağlandığını,okullarında sergi açarak şehirleri tanıtma fırsatı bulduklarını sözlerine ekledi. 
Yusuf Türker Aktürk, bu projede en önemli değerlerden birinin de ‘Türkiye Ağacı’ ortak ürünü olduğunu, tüm illerin final sergisine gelirken memleketlerinden bir miktar toprak getirerek bu topraklardan bir çınar ağacı diktiklerini belirtti. 

Furkan Çetin, proje final sergisi sonrasında Türkiye’nin en büyük gezinti gemisi Barbosa ile denize açılarak büyük bir coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladıklarını söyledi. 
Hacer Esirgemez, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 400 öğretmen ve öğrencinin 5 aylık bir çalışmanın ardından bir araya geldiğini, proje sayesinde öğrencilerle birlikte Alanya’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkânı bulduklarını söyledi.

Proje öğretmeni Arzu Gülhan Aktürk,  “Her şehrin bir kokusu vardır” diyerek yola çıktıklarını; Gümüşhane’nin kültürünü, kokularını tanıtmak; gelecek kuşaklara bu bilgileri aktarmak veTürkiye’nin farklılıklarla birlikte muazzam uyumunu göstermek için Alanya’da bulunduklarını söyledi. 

Gümüşhane’deki kokuları araştırıp bir araya topladıklarını ve standa gelen misafirlerin, Gümüşhane’nin kokusunu hissettiğini belirtti. Türkiye’nin dört bir yanından tarih, kültür, medeniyet kokularının birbirine karıştığı bu projede yer almaktan gurur duyduklarını, bu projeyle Alanya’nın buram buram“Türkiye” koktuğunu ifade etti. 

“Şehirler ve Kokular Projesi danışman öğretmenleri Fatma Ayan ve Yasemin Arı Gürel’de, ili başarıyla temsil eden öğrencilere,  misafirperverlikten dolayı Alanya’daki tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ederek, ‘’Proje hazırlık aşamasında bizden desteklerini esirgemeyen Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a, Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’e ve Türk Telekom Fen Lisesi Müdürü Mehmet Akif Odabaş’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyoruz” dedi. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı