Dünya

Aslında AK Parti Ne Yapmalıydı?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son ABD gezisinin yankıları sürüyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son ABD gezisinin yankıları sürüyor.
Her zaman olduğu gibi iktidar yanlısı medya ve az sayıdaki muhalefeti karşı karşıya getiren ziyaret sonrası bir açıklama da Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan’dan geldi.
Mektup kriziyle birlikte Türkiye ve ABD arasında doruğa çıkan krizin gölgesinde gerçekleşen ziyaret için Karahan, ‘’Yapılan görüşmelerde Türkiye adına artı bir sonuç çıkmadı. Yapılan bu görüşmenin ardından keşke yapılmasaydı demek geliyor peşi sıra. Görüşmenin yerine iktidar, gönderilen Trump’ın nezaketsiz, hadsiz ve devlet ciddiyetine uymayan mektuplarına daha net yanıtlar ABD’ye gitmeyerek yanıt verebilirdi. Protesto edilseydi görüşmeden daha anlamlı olurdu’’ dedi.
‘’Bu görüşmelerde şunu anladık ki dış politikamız sahipsiz bir konumdadır’’ diyen Karahan, iktidarı eleştirerek ‘’Günlük gelişmelere ve iç siyasete göre dış politika tanzim edilmektedir. Türkiye’nin NATO’dan üyeliğinin düşürülmesinin dahi düşünüldüğü bir ortamda getirilen siyaset yarın ne tarafa gideceği belirsiz bir şekilde pusulasını kaybetmiş adeta bir gemiye dönmüştür’’ yanıtını verdi.

DIŞ SİYASET ŞAHISLAR ÜZERİNDEN DEĞİL KURUMLAR ÜZERİNDEN YÜRÜMELİDİR
Dış politika da ülke menfaatlerinin ön planda olması gerektiğini de hatırlatan Karahan, ‘’Muhalefet de dâhil şu unutulmamalıdır ki, ne kadar iç siyasette muhalefette dahi olsak Türkiye çıkarları ve geleceği söz konusu olduğunda herkes bir noktada birleşmelidir, dış ülkelere karşı birbirine küsmüş, birbirine düşman olmuş partiler görüntüsünden uzaklaşılmalıdır’’ diye konuştu.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı