Ekonomi

Birleşik Kamu İş’ten Asgari Ücret Açıklaması

Birleşik Kamu İş, Asgari ücrete ilişkin görüşlerini açıkladı. Genel Başkan Mehmet Balık,

Birleşik Kamu İş, asgari ücrete ilişkin görüşlerini açıkladı. Genel Başkan Mehmet Balık, ‘’Ülkemizde işçilerin çok büyük bölümü asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalışmaktadır. Asgari ücret bırakın geçinmeyi, açlık sınırının bile oldukça altında kalmaktadır.  Bugünkü haliyle asgari ücret açlık ücreti haline gelmiştir. Asgari ücret ile asgari yaşam koşulları arasında sıkışıp kalan milyonlarca emekçi, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için borç batağına sürüklenmiştir.’’ dedi.

GEÇİM KOŞULLARI ZORLAŞIYOR
Genel Başkan Balık, asgari ücretle geçim şartlarının zorlaştığoına dikkat çekerek açıklamasında, ‘’Asgari geçim koşullarının zorlaştığı ülkemizde, ekonomik ve sosyal yaşam şartları her geçen gün kötüye gitmektedir.  Ekonomik kriz çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissedilmektedir.’’ İfadelerine yer verdi.
 
Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerine asgari ücret konusundaki tavırları sebebiyle tepki gösteren Genel Başkan Balık, ‘’Ülkemizde her yıl aralık ayında yapılan asgari ücret pazarlığı bugün  (2 Aralık) Pazartesi günü başlayacaktır. Her yıl olduğu gibi göstermelik oturumlar yapılacak ve hükümet yetkilileri ekonomik programın (YEP) dışına çıkamayacaklarını, işçi temsilleri asgari geçim şartlarının altına inemeyeceklerini ve patron temsilcileri de ekonomik kriz nedeniyle işçiye fazla para veremeyeceklerini söyleyerek bir tiyatro sergileyeceklerdir.’’ diye konuştu.
 
Genel Başkan Mehmet Balık, asgari ücrete ilişkin tespitlerinde ise şu hususlara dikkat çekti:
Bugüne kadar asgari ücrete yapılan artışların büyük kısmı, AKP iktidarı tarafından patronlara ekonomik teşvik, vergi ve sigorta primi indirimi şeklinde geri verildi. 
Ekonomik kriz nedeniyle 2020 bütçesi üzerinden sermayeye paralar akıtılacaktır. Buna rağmen asgari ücrete yapılacak artışın şimdiden patrona maliyet olarak değerlendireceklerini kestirmek zor değildir. 
Eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve enflasyon koşullarında, emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir. Hayat pahalılığı yurttaşlarımızı açlık ve yoksullukla boğuşmasına neden olmaktadır. 
Emekçilerin insanca yaşayacak ücret ve insanca çalışma koşulları için örgütlenmesi gerekmektedir.  Örgütlü mücadelenin büyütülüp güçlendirilmesi sağlanmadıkça, asgari ücrette yaşanacak artışın maliyeti olarak değerlendirilmesi ve ekonomik krizin yükü işçilerin sırtına yıkılması kaçınılmaz görünmektedir. 

BİRLEŞİK KAMU İŞ ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEDİ
Açıklama da Genel Başkan Mehmet Balık asgari ücrete ilişkin belirledikleri rakamı açıklarken; ‘’Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  asgari ücretin sadece çalışanların değil ailelerinin de temel ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmesini istiyoruz.  2020 yılı başında en düşük devlet memuru maaşı 3 bin 505 lira düzeyine yükselecektir. Bu nedenle de asgari ücretin de  2020 yılı için net 3 bin 505 lira olarak belirlenmesini bekliyor ve istiyoruz.’’ Görüşüne yer verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı