Röportaj

‘Bölücülük yapıyorsunuz diyen dahi oldu’

GÜNDOĞUMU, İstanbul’da büyük bir atılım gerçekleştirerek ismini duyuran Şiran Dernekler Federasyonu’nun (ŞİDEF) kapısını çaldı

GÜNDOĞUMU, İstanbul’da büyük bir atılım gerçekleştirerek ismini duyuran Şiran Dernekler Federasyonu’nun (ŞİDEF) kapısını çaldı. Başarılı kurucu ve ilk genel başkan Serkan Kaya’ya federasyonla ilgili bilinmeyen tüm sorunları yöneltti. 
Tüm sorularımıza samimiyetle yanıt veren Başkan Kaya, ŞİDEF’i altı çizilecek cümlelerle anlattı.

*Kendinizi tanıtırmısınız?
İstanbul Küçükçekmece’de doğdum. Gümüşhane il merkezine en uzak köy olan Şiran İncedereli’yim (Tamara). İlk, Orta ve Lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Esenyurt’da kendime ait Gümüş Proje Mühendislik ve taahhüt firması ile faaliyet göstermekteyim.


*STK geçmişinizden söz edermisiniz?
STK’lar ile çok genç yaşta tanıştım. 2005 yılında Genç Gümüşhaneliler Grubu kurucu üyeliği, 2014 – 2018 yılları arası Gümüşhane İktisadi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (GİYAD) Başkanlığı, Gümüşhane Mühendis ve Mimarlar Platformu (GÜMÜP) Genel Sekreterliği, Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Genel Başkan Yardımcılığı, Esenyurt Gümüşhanespor Yönetim Kurulu üyeliği, Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı (ŞEKAV) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Mühendisler Birliği, İMO Üyeliği, Esenyurt Mimar ve Mühendisler Derneği Genel Sekreterliği, Gümüşhane Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) Yönetim kurulu görevlerinde bulundum halen kurucu Genel Başkanı olduğu Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF)’inde Genel Başkanlık görevini sürdürmekteyim. Badıllı Beydili Derneği (BAYBEYDER) kurucu genel başkanlığını yapmaktayım. Ayrıca Trabzonspor ve Şiran Akademispor genel kurul üyesiyim.

*Neden ŞİDEF’i kurma ihtiyacı duydunuz?
Bu zamana kadar çok vakit ayıramadığımız Şiranlı derneklerle son dönemler de azımsanmayacak şekilde bir araya geldik. Şiranlı hemşerilerimizde farklı bir enerji gördüm. Bu enerjiyi sinerjiye çevirmek ve STK’lara örnek olma adına Şiran’ımızı öne çıkarıp o bölgeye daha faydalı olma adına böyle bir gereksinim hasıl oldu. Tüm Şiran kamuoyu da destek verince ŞİDEF’i kurduk. 


*GÜDEF gibi bir STK dururken ŞİDEF’in ayrımcılık yaptığına inanıyormusunuz?
Biz kimseye alternatif olma adına kurulmadık. Hatta ŞİDEF diğer STK’lara da güç katar. Bence Gümüşhane’nin her ilçesi federasyonunu kurmalı ve Gümüşhane Konfederasyonu’da üst çatı olmalıdır. Örnek olarak bir GÜDEF toplantısında Şiran’ın bir köyünün sorunu meselesi ne kadar gündem olabilir. Çünkü 5 ilçenin birçok köyü ve köylerin konuşulması gereken meseleleri var bunu ilçe federasyonu özelinde çok daha rahat yapabilirsiniz. Bunun için ŞİDEF bir ayrımcılık değil olumlu manada diğer ilçelere ve Gümüşhane Konfederasyonuna yol açan bir kapıdır. Birçok vilayetin aynı il ilçe adlı federasyonları var iken ve önemli faaliyetlerini hep beraber yaparken bu bizde sorun olmamalıdır.

*Şiran Dernekler Federasyonu lokal bir eylem mi?
Şiran Dernekler Federasyonunu lokal bir yapı ile sınırlandıramayız. Çünkü bizler hem Şiran’a hem yaşadığımız yerlere kalite katmak istiyoruz. Bunun için ŞİDEF’i Türkiye geneli yaptık, bir İstanbul ile sınırlandırmadık. Hatta Amcaoğlum Hüseyin Kaya’nın türküsünden esinlenerek  “Şiran’ın Gümüşhane’nin sesini dünyaya duyuralım” dedik (Gülüyor) Bunla alakalı 2 Eylül tarihini Dünya Gümüşhaneliler Günü ilan ettik. Gümüşhane’deki kent konseyi ve tüm belediyeler bu konuyu meclisinde onayladı. Bu vesile ile Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir ve yönetimine tekrardan teşekkür ediyorum. ŞİDEF’in ilk icraatı Gümüşhane Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kullanılmak üzere birçok demirbaş eşyanın temini ve ulaştırılması konusunda destekte bulundu. bu lokal eylem mi? (Gülüyor)

*Eleştirilere açıkmısınız?
Elbette yapıcı her eleştiriye açığız

*İstanbul büyük bir kent ama diğer şehirlerde de benzer örgütlenme olacak mı?
ŞİDEF tüzüğünü İstanbul ile sınırlı tutmadık. Kurucu derneklerimizden bir tanesi Kocaeli sınırlarındadır. Şiranlı, Ankara, Antalya Bursa, İzmir gibi illerde derneklerimiz var. Şu an hepsi ile temas halindeyiz. Onları da ŞİDEF bünyesine dahil ederek, kurumsal il başkanlıkları kuracağız. Zaten İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası Başkanlıklarımızı oluşturduk.

*Şiran’a dönük hizmetleriniz ne olacak?
Şiran’a yönelik farklı kurumlar iş birliği ile faaliyetlerimiz olacak. Örneğin mütevelli heyetinde yer aldığım ŞEKAV ile ortak bir Kalkınma paneli düşünüyoruz. Şiran Sempozyumu yaparak Şiran’ı enine boyuna değerlendirip Şiran’da neler yapılmalının reçetesini çıkaracağız. Buna göre de yol haritamızı belirleyeceğiz.


*STK’lar anlamını yitirdi mi?

STK’lar içi dolu oldukça her daim anlam kazanır. Yapılan faaliyet varsa ve kıymetli ise her zaman kıymetlidir. STK’lar son dönemler bir araya gelme adına toplumda daha da önem kazandı. Dünya’da STK’lar artık kuluçka merkezi ve topluma yön veren fikir merkezleri olarak görülüyor. Biz yeter ki kaliteli faaliyetleri ve birlikteliğimizi arttıralım.

 

*Sizin için ŞİDEF bir amaç mı? bir araç mı?
STK güzel bir amaç ve birlikteliktir. Topluma hizmet etmek için en kolay ulaşılabilir ve en fedakârlık istenen yerler STK’lardır.

*İlk tepkilerden söz edermisiniz?
Genelde olumlu tepkiler aldık. Tabi olumsuz düşünenlerde oldu. Ama ciddi tepki gösteren bana karşı olmadı. ŞİDEF’i kurarak “Orada bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür” düsturu bende oluştu. Bende il dernek başkanlığı yapmış bir kardeşiniz olarak ŞİDEF’de köy derneklerinin daha özverili çalıştığını, değer verilince daha çok destek gördüğümüzü gördüm. Özellikle Şiranlılar çok olumlu karşıladı. Eleştirende oldu tabi ama niyeti güzel ve yapıcı eleştirileri dikkate aldık


*Başarılı olamazsanız görevi bırakacakmısınız?
Güzel bir soru. ŞİDEF Tüzüğüne bir kişi en fazla 2 dönem üst üste başkan olur maddesi ekledik. Zaten bu madde başarılı olsan da başarısız olsan da en fazla 4 sene süren var diyor. Tabi onlar işin prosedür kısmı ama bence önemli bir prodesür, çünkü son zamanlar kurum başkanlıklarını kavga ve koltuk saltanatı görenler oldu. Bu konu bize iyi tecrübe olduğu için böyle madde ekledik. Zaten GİYAD’da sağolsun arkadaşlarımıza iyi gidiyoruz devam et dedikleri halde başkanlığı tadında bıraktım. ŞİDEF’de öyle olacak. Tabi dönem içi kendimizi yetersiz, başarısız hissedersek zaman gelmeden çok rahat görevi bırakırım.

*Gümüşhane geneli için neler düşünüyorsunuz?
Gümüşhane bende çok heyecan uyandıran bir kelime ve memlekettir. Gümüşhane’mizin her ilçesine yapılan çalışmayı önemseyerek takip ediyorum. Bizler ŞİDEF ile Şiran’a bir şeyler yapmak istiyoruz. Diğer ilçelerimizde bir yapılanma ile gurbetten ilimiz ve ilçemize sahip çıksın destek olsun. STK’lara valimiz, milletvekillerimiz kaymakamlarımız, yerel yönetim de yardımcı olsun

*Gelinen süreci bize özetlermisiniz?
Gelinen süreç henüz 1 yıl dolmadı ama çok güzel gidiyor. Yola çıkarken hiçbir kurum veya siyasetin arka bahçesi olmayacağız sadece hemşerilerimiz ve memleketimizin yanında olacağız dedik ve o yolda çalışmalarımız sürüyor. Şu an Danışma Kurulu başkanlığımız, Anadolu ve Avrupa Yakası başkanlıklarımız, Gençlik ve Kadın Kollarımız, Teşkilat başkanlığımız hepsi kuruldu. Hepsi ile ayrı ayrı bir araya gelip istişare edeceğiz. Faaliyet takvimimiz hazır yani hepsini sıra ile gerçekleştiriyoruz.

 

*Siyaset, ŞİDEF ve beklentileriniz nelerdir?
Yukarıda belirttiğim gibi siyasetten yön alan değil, siyasete yön veren bir Federasyon olacağız. Örneğin ŞİDEF olarak hiçbir siyasi parti ayırt etmeden aday hemşerilerimize destek verdik. Hemşeri meclis üyesi adaylarımızla bir araya geleceğiz. Onlara biz sizi siyaset üstü seviyor ve destek veriyoruz diyeceğiz. Bizim faaliyetlerimizin yanında olmalarını istiyoruz ve isteyeceğiz. Bu konu için Siyasi işler komisyonu dahi kurduk.

*İlçeye dönük hizmetleriniz neler olacak?
Komisyonlarımızı kurduk. Örneğin Sosyal İşler ve Eğitim komisyonumuz iş birliği ile bir kurumdan Şiran’daki bir okulumuz öğrencilerine kıyafet hediyesi temin ettik. Gençlik Kollarımız Gümüşhane’de kütüphanesiz okul kalmasın diyerek “1 Kitap 1001 Gönül projesi” başlattı. AR – GE komisyonumuz Şiran Eğitim ve tarım üzerine proje çalışıyor.

*Eğitim haritanızdan söz edermisiniz?
Dediğim gibi Eğitim Komisyonumuzu kurduk. Şiran Milli eğitim müdürlüğü, halk eğitim müdürlüğü ile irtibat halindeyiz. İstanbul’da ilk olarak bir bilgi yarışması yapmayı planlıyoruz. Eğitim komisyonumuzun tecrübeli isimlerinin yol haritası ile en çok önemsediğimiz konuda rotamızı çizeceğiz. Bu anlamda Şiranlı hemşerimiz Işık Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş gençlerimizi üniversite de konuk etti, tecrübelerinden istifade ettik.

*Sosyal yardımlar olacak mı?
Sosyal yardımlar hiçbir zaman bitmez. Sosyal işler komisyonumuzun tespit ettiği, gerekse gelen talepler doğrultusunda gücümüz ve yönlendirebildiğimiz nispette yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

*STK’mı, Koltuk mu?
Dediğim gibi koltuk amacım olsa idi daha farklı şeyler yapardım. Niyetimiz halis olduğu için ŞİDEF dedik yoksa kağıt üzerinde bunların daha farklı isimlerini kurup o kurumun koltuğunda oturuyorum derdim. Çizgim hep düzgün STK’cılık olmuştur.

*Eylem planlarınızdan söz edermisiniz?
Sürekli AR-GE’si, gençliği, kadınları, yönetimi çalışan bir federasyon olacağız. www.sidef29.org web sitemizdeki yönetim kurulu görev dağılımındaki her komisyonumuzun çalışacağı bir yapı olacağız. Eğitim, sağlık, insan kaynakları, yerel yönetimler, mesleki komiteler hepsinin çalışacağı bir yapı kurduk.

 

*Birkaç sözcükle ŞİDEF’i özetlermisiniz?
Şiran, Aslanlar otağı, samimiyet, tevazu, birliktelik

*ŞİDEF GÜDEF GÜSİAD ve diğer STK’lar yeterince güçlü mü?
Kurumlar isim olarak hep güçlüdür. Oranın gücüne güç katacak olan içindeki insanlar yani bizleriz. Eğer oraya güç katmadığımızı düşünüp işi tadında daha iyi yapacaklara bırakırsak güçlü oluruz. Ama şu an genelde anlamda STK’larımız iyi gidiyor. Sadece bir siyasi görüşün arka bahçesi izlenimi vermek güç düşürmez gibi görünür belki ama zarar verebilir.

*Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?
Tüm Gümüşhane’yi gezmesini hedeflediğimiz “Bilim otobüsü” projemiz var. Gümüşhane köylerine yenilikçi eğitim teknolojilerini içeren bilim otobüsü dolaştırmak istiyoruz.

*Çevre sorunlarına dönük neler yapıyorsunuz?
“Yaşadığımız Çevre’yi seviyoruz” kapsamında özellikle çevre günüde örnek faaliyetlerimiz olacak. Doğa ve çevre bizim evimiz insan pis ve zararlı evde oturmak istemez. Onun için doğaya çevreyi önemsiyoruz. İlerleyen günlerde kamuoyu ile bunu da paylaşacağız.


*Aldığınız ilk eleştiri ne oldu?
Olumsuz manada soruyorsanız ilk ne yapacağımızı idrak edemeyenlerden Bölücülük yapıyorsunuz diyen dahi oldu. Ama bunu diyen birkaç kişi sonrasında siz iyi etmişsiniz biz yanlış anlamışız dedi. 

*31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken Gümüşhaneliler yeterince siyasette yer alabildi mi?
Siyasete giren tüm hemşerilerimize başarılar diliyorum. Bizim hemşerilerimiz çoğu yerde olduğu gibi siyasette mütevazı kalıyor. Meclis üyeliği noktasında birçok hemşerimiz listede yer almış. Ancak hemşerilerimiz mensubu oldukları partilere çok emek veriyor. Bunun için Gurbette seçilecek noktada en az 5 – 6 belediye başkan adayımız olabilirdi. İstanbul’da tek Hüseyin Keskin kaldı. İnşallah Meclis üyelerimiz iyi konumda olur.

*ŞİDEF Gümüşhane’ye, Şiran’a yapılan yatırımları yeterli görüyor mu?
Bizim memleketimize ne yapılsa azdır. Çünkü çok mütevazı, devletine bağlı, kaderine teslim olmuş insanlarız. Son dönemler memlekette güzel işler yapıldı ancak yanlış yatırımlarında yapıldığını gözlemliyorum.

*Demiryolu, Havalimanı, Tersun Tüneli, Yeni Zigana göze çarpan dev yatırımlar. Gümüşhane için yeterli mi?
Bu projeler tamamlanırsa harika olacak. Demiryolu ile ticari ağımız artabilir. Tersun tüneli biz Şiranlılar için çok önem arz ediyor, olmazsa olmazımızdır. O tünel İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan en kısa yol Şiran olacak. Zigana Tünelide Trabzon ile aramızı kısaltacak. Ancak çok para harcanan Gümüşhane çevre yolu Gümüşhane il merkezimizi adeta bypass etmiş durumda gözüküyor.


*İşsizlik sorunu hakkındaki görüşleriniz?
Son dönemlerdeki ekonomik sıkıntılar yurdumuzun her tarafında olumsuz etki yaptı. Ancak üreten bir ülke konumuna geçmezsek bu sorun sürekli gündem olacaktır.


*Genç potansiyel İstanbul’da oldukça fazla. Gençlere dönük bir hamleniz olacak mı?
Bende genç bir başkan olarak Gençlik en önemsediğimiz konumuzdur. İlk icraatımız bu yüzden Gençlik kollarını kurmak oldu. Onları dinleyeceğiz eğitim, spor, sosyal anlamda taleplerine cevap vereceğiz.

*Şiran’a, Gümüşhane’ye, ülkeye mesajınız var mı?
Siyasi gündemin, ayrışmanın zirve yaptığı şu günlerde bir olalım, diri olalım. Birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim. Bu memleket için neler yaparıza kendi fikir ve düşüncemizi küçük görmeden kafa yoralım. Tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı