Yerel

Bu proje ayakta alkışlanır

‘Kadın Yetişirse, Her Şey Yetişir’ projesi meyvesini verdi

Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Kabaktepe Köyü’nde yaşayan kadınların talebi üzerine Vali Kamuran Taşbilek’in talimatıyla Kaymakamlık tarafından hayata geçirilen “Kadın Yetişirse, Her Şey Yetişir” projesiyle kadınlara eğitim verildi ve üretim yapmaları sağlandı. 12 bin lira bütçeli proje meyvesini verirken mantar, nohut, fasulye üreten kadın çiftçiler 108 bin lira gelir elde etti.

İki aşamalı gerçekleştirilen projede eğitimlerle modern tarım teknikleri öğretilen kadınlar arasından seçilen öncü 7 kadın çiftçiye 10 dekar alanda kuru fasulye, 2 kadın çiftçiye 100 metrekare alanda mantar, 10 kadın çiftçiye 46 dekar alanda nohut tarımı için ilaç, gübre ve tohum desteği sağlandı.

Projenin sonunda ise 46 dönüm nohut ekilen alandan 10 ton, 10 dönüm alanda ekilen kuru fasulyeden ise 2 ton ürün elde edildi. Mantar üretim istasyonlarında hasadın devam ettiği proje ile kadın çiftçiler 108 bin lira gelir elde etti.

Eğitim programına katılan kadın çiftçiler için köyde düzenlenen sertifika törenine eşi Sibel Taşbilek Hanımefendiyle birlikte katılan Vali Taşbilek burada yaptığı konuşmada; Türk kadınının bereketli ellerini toprakla buluşturduğu zaman nelerin olduğunu bu proje ile gördüklerini belirterek, “Bizim kadınlarımız irfan geleneğinden gelir, yetişmiştir zaten. Bereketlidir. O bereketli ellerini de toprakla buluşturdukları zaman nelerin olduğunu burada gördük. Kadının girmediği iş çok sağlıklı olmuyor. Kadın, emeğiyle beraber gönlünü de koyuyor o işe.  Sevgisini, merhametini de toprağa yansıtıyor. Toprak, ana gibidir zaten. O da doğurganlıkla, bereketle size aynı karşılığı verdi. İnşallah bundan sonra bizim üzerimize düşen, bu ürünü pazarda daha değerli hale getirme konusu. Gereken her türlü çalışmayı yapacağız” dedi.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden  Vali Taşbilek, önümüzdeki yıl talep edilen 500 dönüm alana nohut ekimi için destek vermeye devam edeceklerini, bu bölgeyi nohut üretim merkezi yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

 

TC Gümüşhane Valiliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı