Ekonomi

Bütçe Açığı Büyüyor

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’de basın toplantısı düzenledi

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Prof. Tatlıoğlu basın toplantısında vatandaşın üzerine birbiri ardına yüklenen yeni vergiler yer aldı.
 
VERGİ BOZULDU DÜZEN DE BOZULDU
Tatlıoğlu, etkin vergi sistemini ifade ederken “Devlet etme ile vergi alma arasında ciddi bir korelasyon vardır, vergi salma, vergi toplama yetkisinin kurumsallaşmış biçimidir. Etkin vergi sistemi etkin devletlerde olur, etkin vergi sitemi ile etkin devlet arasında ciddi ilgileşim söz konusudur.” Dedi.
 
VERGİ SİSTEMİ YASALARA SIĞMIYOR
Türkiye’de vergi sistemine bakıldığında, vergi bozuldu, düzen bozuldu vergi sistemi de başıboş ifadelerini kullanan Tatlıoğlu “384 tane vergi ile Türkiye’nin dünyanın en karmaşık vergi ve teşvik sistemine sahip ülkelerin başında geldiğini, mükellefler ve büyük firmalar kendi mali birimleri üzerinden bu mevcut yasaları uygulama imkânına sahip değiller, mali mevzuat ve vergi konularında yapılan değişiklikler artık yasalara sığmamaktır” diyerek hükümeti vergi konularında eleştirerek sistem çalışmıyor dedi.
İstihdam teşviklerinde yeni uzmanlıkların ortaya çıktığını bunun mevzuatının karmaşıklığından ve bütünlük arz etmemesinden kaynaklandığını söyleyen Tatlıoğlu, mükellef sayımızda ciddi bir artış olmadığını 90’lı yıllardan itibaren bakıldığında gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinde %20 artış kaydedildiğini belirtti. 
Dolaylı vergilerle, özellikle orta ve dar gelirli vatandaşımızın vergi yükleri artıyor. Sistemin dağınık ve başıboşluğu vergiden kaçınmayı, vergi kaçağını arttırıyor. Tahakkuk ve tahsilat oranları düşmektedir bundan 1o yıl önce %80 civarında olan tahakkuk tahsilat oranı aşağı doğru hareket ederek 2016 dan itibaren %65’e 2019 yılı verileri ise ancak %60’nın tahsil edilebildiğini gösteriyor, bu bütçe açığı demek, 2019 yılı bütçe uygulamasına baktığımızda vergi gelirlerinin %6 civarında arttığını harcamaların %22 arttığını görüyoruz” dedi.
 
BÜTÇE AÇIĞI BÜYÜYOR
Tatlıoğlu, “2019 bütçe açığı 80,6 milyar TL görünüyordu IMF tanımlı bütçe açığına baktığımızda bir defalık gelirleri ve merkez bankasının yedek akçesini dışarda bıraktığımızda 165 milyar lira gibi %100,4 lük açık söz konusu bu 2003’den beri düşüş gösteren kamu kesimi borçlanması gereğinin artışını getirmektedir. Ak Parti Hükümetlerinin, belki de tek disiplin sağladığı ve mesafe aldığı alan olan Kamu Mali disipliniydi bunu da kaybettik, mali disiplindeki bozulma son 3 yıldır tekrar beslenen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Vergi geliri düşerse açık büyür, borç büyür, açık büyüyor, borçlanma ihtiyacı artıyor, faiz yükseliyor ve Türk Ekonomisi, yeniden 90’lı yılların sarmalına çekiliyor.” dedi
 
MERKEZ BANKASI KARI BAŞARISIZLIĞIN GÖSTERGESİ
Kurumlar vergisi rekortmenleri arasında ilk sırada Merkez Bankası’nın yer almasını eleştiren Tatlıoğlu, bu açık bir şekilde ekonomi yönetiminin başarısızlığının göstergesidir, tek başına bu veri bile, ekonomide kaybettiğimiz ivmeyi orta koymaktadır.” dedi.
 
ASGARİ ÜCRET 2500 LİRADAN AZ OLMAMALI  
Gündemde olan Asgari Ücret konusuna da değinen Tatlıoğlu “yapılacak zammın veri ve harçlardaki değerleme oranından (%22,5) düşük olmaması gerektiğini düşünüyoruz buda yaklaşık  2500 lira olmalı” dedi.
Asgari ücretlilerin vergi dışı bırakılmasını öneren Tatlıoğlu, “Bu verimliliği de artıracak bir olay. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması bir zarurettir. Ama o döneme kadar asgari ücretin yüzde 5’ten vergilenmesi şeklinde bir geçiş süreci de bulunabilir.” diye konuştu.
 
Sözlerine,  “2003 yılında ücretli çalışanların sadece %9’u asgari ücretliyken bu oran kayıtlı çalışanların 2017 yılında yaklaşık %22’ye (yaklaşık 4 milyon kişi) yükselmiştir. Kayıt dışı istihdamı göz önüne aldığımızda yaklaşık 10 milyon kişi asgari ücret seviyesinde çalışmaktadır” şeklinde devam eden Tatlıoğlu, “Türkiye gelinen noktada yapısal bir tıkanmanın içerisindedir ve ancak yapısal çözümler üreterek buradan çıkabilir” dedi.
Tatlıoğlu, basın toplantısını ‘’Türkiye’nin yeni bir hikayeye ihtiyacı var. Bu da ancak içinde bulunduğumuz siyasal iklimi değiştirerek, sorunları açıkça ve kamuoyu önünde konuşarak mümkün olabilir.’’ İfadeleriyle tamamladı.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı