Yerel

Cevizde dışa bağımlılığı sona erdirecek

Gümüşhane Üreticilerine 36 bin ceviz fidanı ile bin 600 badem fidanı dağıtımı gerçekleştirildi

Gümüşhane’de üreticilere 36 bin ceviz fidanı ile bin 600 badem fidanı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle dağıtıldı.

Vali Kamuran Taşbilek, burada yaptığı konuşmada; Gümüşhane’nin coğrafi tescilli ürünleri olan pestil ve köme üretiminde en önemli maddelerden olan cevizde dışa bağımlılığı sona erdirecek güzel bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Hedefimiz 2023 yılına kadar 12 bin 500 dönüm olması. Bununla birlikte dut ağacı dikimine de girmemiz lazım. Ham madde olarak pestil ve köme için çok önemli iki ürün.” dedi.

Tarım ve Orman Müdürlüğüne önemli bir kaynak aktardıklarını dile getiren Vali Taşbilek, “Önceliğimiz lütfen hanımlarımız olsun. Hanımların toprağa bakışı, meyveye bakışı, sebzeye bakışı bir anne gözüyle olacaktır. Öyle olunca merhametini, sevgisini yetiştirdiği ürünlere hasredecektir. İnşallah burayı bir ceviz diyarı, bir badem diyarı yapma yolunda adımlarımızı atacağız. Bunları üretmek ilk aşamada zahmetli olacak ama sonrasında üretilen ürünün depolanması kolay olacak. Pazar değerini kendimiz tayin edebileceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de, yıllık 5 bin ton üretimle pestil ve köme üretiminde birinci sırada yer alan Gümüşhane’de bu ürünlerin ana maddesi olan ceviz ihtiyacını karşılamak için 2015 yılında hazırlanan eylem planının ardından uygulanan proje kapsamında bugüne kadar 3 bin dönümlük ceviz bahçeleri oluşturuldu.

Son olarak dağıtımı gerçekleştirilen 36 bin ceviz fidanıyla bu rakam 5 bin dönüme ulaşırken, ilkbahar geç donlarından etkilenmeyen fernor ve fernette çeşitleri olan fidanlar meyve verdiğinde kent ekonomisine yıllık 100 milyon TL katkı sağlayacak.

 

 

TC Gümüşhane Valiliği

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı