Siyaset

CHP Tank Palet Fabrikasını Bu Kez Akar’a Sordu

CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan partisinin gündemden düşürmediği tank palet fabrikasını

CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan partisinin gündemden düşürmediği tank palet fabrikasını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu.

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Eemecan, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında  Milli Savunma Bakanına tank palet fabrikası ile ilgili kamuoyunun merak ettiklerini sordu. 
Emecan, yaptığı konuşmada “Bizim için gerçekten önemli ve milli bir mesele olan Tank Palet fabrikası, tank üreten, F16 camlarını yapabilen, optik cihazlar üreten tek fabrikadır. Bu fabrikayı, siz özelleştirme kararı alarak, Katar ile ortak BMC şirketine kiraladınız.  Savunma sanayi yerlilik oranını  2020’de, %69 olarak hedeflendiği halde  değeri 20 milyar doları bulan bir fabrika, 50 milyon dolarlık bir yatırım bahane edilerek, neden yabancı bir şirkete verilir?” diye sordu.
Emecan ayıca, Milli Savunma Bakanı  Akar’a bir öneride bulunarak “Eğer bunun sebebi 50 milyon dolarlık bir yatırımdan dolayı ise ve bunu biz yapamıyorsak, 2020 MSB bütçesinin binde beşine tekabül eden bu yatırım bütçesini biz komisyonda size verelim, hatta bütçeyi arttıralım, milli değerimiz olan bu fabrikayı Katar ortaklı BMC firmasına vermeyelim, fabrika bizim ulusumuz tarafından işletilsin” dedi. Emecan, Bakan Akar’ın “Tank ihalesini alan BMC, 25 yıllığına üretim için fabrikayı kullanacak” demesi üzerine de “Üretim gücü ve alt yapısı olmayan bir şirkete nasıl ihale verirsiniz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı