Genel

ÇYDD’den Muhteşem Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

ÇYDD Gaziosmanpaşa Şubesi ‘nden Muhteşem Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi çeşitli etkinliklerle Gaziosmanpaşa Meydanında Cumhuriyet Bayramını kutladı.

ÇYDD Gaziosmanpaşa Şubesi Başkanı Özge Çamcı, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Çamcı şunları söyledi:

Saygıdeğer Gaziosmanpaşalılar, değerli Çağdaş Yaşam Ailem…29 Ekim 1923, bu ulusun şanlı geçmişinin en önemli tarihidir, sonsuza dek unutmayacağız! Çünkü Cumhuriyet ,dört bir yanı işgal edilmiş bir ülkede, halkın emsilcilerinden oluşan bir Millet Meclisinin yani milletin ta kendisinin yüksek iradesiyle yazılmış gerçek bir halk destanıdır.
 29 Ekim 1923 tarihi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Türk ulusuna özgürlüğünü, birey olmayı, demokrasiyi, insanca yaşamanın ilkelerini kazandıran “Cumhuriyet”i ilan ettiği gündür. Ulusal birliğin ürünü ve simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, saltanatı kaldırmış, egemenliğin kaynağını kutsal bir güce ve tek kişiye dayandırma anlayışını reddetmiş, ulusal egemenlik anlayışı ile toplumumuz laik cumhuriyete doğru yol almaya başlamıştır.
Bizler, çocuklarımızın -hiçbir ayırım yapılmadan- ulusal egemenliğe dayalı laik Türkiye Cumhuriyeti’nde bilimin yol göstericiliğinde, eşitlikçi, özgürlükçü, barışçı, insan haklarına saygılı, yaratıcı ve üretici yurttaşlar olarak
yetiştirilmesini istiyoruz.


Bizler Atatürk sevgisiyle ve O’nun ilkeleri doğrultusunda yetişen ve bu ülkeyi, Osmanlı’nın bıraktığı kapkara bir bataklıktan, tüm dünyanın saygı duyduğu çağdaş uygarlıklar seviyesine taşıma kararlılığını haykıran milyonlarca Mustafa Kemal’iz. Buradan, Gaziosmanpaşa Meydanından sesleniyorum: Atatürk’ü ve Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeye, gelecek nesilleri çağdaşlıktan ve Atatürkçülükten uzak yetiştirmeye, bilimsellikle bağdaşmayan çağ dışı eğitim sistemine, 1919’larda nasıl bütün vücudumuzla direnip emperyalizme izin vermediysek yine izin ve geçit vermeyeceğiz.


Değerli Gaziosmanpaşalılar,
Bizler, Cumhuriyetimizin onuncu yılında dünyaya adalet dersi veren bir ulus idik, bugün bizi yönetenlerden adalet istiyoruz.

Bizler, Cumhuriyetimizin onuncu yılında birkaç yılda gerçekleştirdiği eğitim devrimiyle dünyaya örnek bir ulus iken, bugün, çocuklarımızı ne idüğü belirsiz tarikat yuvalarının pençelerinden kurtarmaya çalışıyor, çocuklarımızın bilimsel
ve çağdaş dünyayla paralel eğitim almasının savaşını vermek zorunda bırakılıyoruz.
Bizler, Cumhuriyetimizin Onuncu yılında, onlarca savaşla kül olmuş bir memlekette yokluk içinde, uçak fabrikasıyla, ekonomik kalkınma modelleriyle dünyaya örnek olmuş bir ulusken, bugün gelirin adil paylaşılmadığı, iflasların,
yoksullukların kol gezdiği, üretmeyen bir ülkede yaşamak zorunda bırakılıyoruz.


Bizler, Cumhuriyetimizin onuncu yılında, birlik ve beraberlik içinde Kurtuluş Savaşı gibi bir destanı yazmış bir ulus olmanın haklı gururunu dünyaya haykırırken, bugün birlik ve beraberliğimizi yok etmeye çalışan dış güçlerin ve
terör örgütlerinin ağına takılmış bir ülkede maalesef yeniden var olma mücadelesi veriyoruz.

Değerli Gaziosmanpaşalılar,
Ant olsun ki; Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır! 

96 yıl önce, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletini kurmak için adım atan, başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm mücadele arkadaşlarını saygıyla, minnetle ve sevgiyle anıyoruz.
Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 arası 4 yıl, 5 ay, 10 gündür. Bu süre Batı’nın “Hasta Adam”ından dipdiri bir Cumhuriyetin dünya uluslarının arasına aydınlık bir yüzle çıkışı için yetmiştir.  

Bu onurlu tarihten aldığımız güçle, gençlere emanet edilen laik, bağımsız, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni korumanın, yaşatmanın ve daha iyiye doğru ilerletmenin temel görev ve sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz.  
29 Ekim, Cumhuriyeti yaşatmak ve kazanımlarından asla ödün vermemek üzerine bir kez daha ant içme günüdür.  Ant olsun ki; Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır! 

Yaşasın Cumhuriyet!
Yaşasın Çağdaş Yaşam!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı