Genel

Deniz’ler ölmez

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi 68’liler Vakfı Kurucularından Tuncer Sümer’i ağırladı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi 68’liler Vakfı Kurucularından Tuncer Sümer’i ağırladı.

68 Öğrenci Hareketinin unutulmaz ismi Deniz Gezmiş’in aynı zaman da yakın arkadaşı olan Sümer, idam edilişinin yıldönümü anma programı çerçevesinde Gezmiş ve arkadaşlarını Gaziosmanpaşa’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri ve gençliğine anlattı.

Sümer, Deniz Gezmiş’in başlattığı öğrenci hareketinin tek başına oluşmadığını arkasında ona inanan yardımcılarının varlığından söz etti.

Sümer, ‘Tek başına devrimci olunmaz, Deniz Gezmiş arkadaşlarıyla düşünerek, onların yardımcı olmasıyla bu hareketi sürdürerek davasını sürdürdü’ dedi.

1960’lı yılların başında Dünya da ve Avrupa’da sömürgeye ve faşizme karşı başlayan devrimci eylemlerin varlığına işaret eden Sümer, Vietnam Savaşında ABD’nin emperyalist güçlerine Vietnamlıların verdiği amansız mücadeleyi örnek gösterdi.

Sümer, o dönem başgösteren devrimci dalganın Latin Amerika’da Küba’nın var olmasına sebep olan Che Guevera hareketinin de öneminden söz etti.

Türk iyede 1960 anayasası ile başlayan özgürlükçü eylemlerin varlığının önemine dikkat çeken Sümer, Ankara DTCF’nde 1969 tarihinde ilk devrimci öğrenci eylemlerinin başladığını söyledi

Öğrencilik yıllarında unutamadığı ‘Kanlı Pazar’ eylemini de hatırlatan Sümer, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği ABD karşıtı eylemlerden de söz etti

ABD Büyükelçisinin kaçırılması olayına değinen Sümer, devrimcilerin uğradığı faşizan saldırılar karşısında Filistin macerasından sonra karşı koruma adına aldıkları bazı önlemleri dile getirdi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının devrimci ve özgürlükçü olduklarını belirten Sümer, Deniz Gezmiş’in Atatürkçü düşünceye de karşı olmadığını ifade etti.

Sümer, yeterince örgütlenememe sorununu o dönem yaptıkları hatalardan bazısı olarak anlatırken zaman zaman uğradıkları haksız şiddeti de açık yüreklilikle anlattı.

Program sonunda Çağdaş Yaşamlı gençler tarafından Deniz Gezmiş için adanılan müzik dinletisi ilgiyle dinlendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı