Genel

Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın önsözüyle Klaus Schwab, Nıcholas Davıs

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın önsözüyle Klaus Schwab, Nıcholas Davıs imzalı Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek isimli kitap Optimist Yayıncılık tarafından okurlarla buluşturuldu.

Kitapta, dördüncü sanayi devrimi devrim sözcüğünün doğasına uygun olarak, köklü değişiklikleri, büyük ölçekli reformları beraberinde getirdiği ilkesi ana tema olarak karşımıza çıkıyor.
Bu bağlamda verilmek istenen anlayış ise yeni sanayi devriminin ortaya koyacak olduğu insanlık yararına olan değişimlerin dönüşümlerin yanı sıra, riskleri de beraberinde getirdiği, bu risklerin de üzerinde düşünerek konuları bütüncül olarak, çok paydaşlı biçimde ele alınması gerektiğini yazar kuvvetli bir biçimde vurgulanıyor.

SATIR ARALARINDA NELER VAR?
SANAYİ DEVRİMİNİN EVRELERİ

1. Sanayi devrimi buharın insan hayatında kullanımı ile başlayan ve devamında bu devrimin üzerine basarak 2. Sanayi devriminin biçimlendiğini görmekteyiz. 

2. Sanayi devrimi herkesin de bileceği üzere elektriğin kullanımı ile beraber toplumların yaşamında farkındalıklar üretmiştir.

2. Sanayi Devrim’in kaldıraç olarak kullanılarak, 3. sanayi devrimi bina edilmiştir. İçinde yaşamakta olduğumuz 3.  sanayi devrimi 4. sanayi devriminin basamağını oluşturduğunu kabul etmeliyiz. Bu sanayi devrimi jeo Mühendislik, yapay zekâ ve biyoteknolojide ifadesini bulan ilerlemenin adı olarak söyleyebiliriz. 

KİTABIN ANA TEMASI

Bu Sanayi devriminin bize öğrettiklerinden bir tanesi ise üniversitelerin birbirleriyle entegrasyonunun hızlanması, veri ortaklığının paylaşım içimde dönüşmesi birçok paydaşın oluşacak veri temelinde emeğinin olması artık zorunluluk haline gelmekte ve bu konu ile ilgili hiç olmadığından çok emek ve çaba sarf etmeliyiz.  

Dördüncü sanayi devrimi geldiği nokta itibariyle buharın kullanımından başlayan sürecin geldiği noktayı ifade etmekle birlikte,  esasında kökleri çok daha eskiye dayanmaktadır. 
Zira ilk devrim milattan önce 3200’lerde Sümer’de yazının bulunuşu ile bilgi kavramının güçlenmesi neticesinde, bugünün gereçlerine ışık tutan tekerleğin buluşunu tetiklemiş, bundan sonraki süreçlerde ise gelişim hızlanarak, farklı bir anlatımla, hepsi bir diğerini üzerine basıp kaldıraç olarak kullanmak suretiyle ve modernleşme zamanını daha aza indirmek suretiyle yenilikler hız kazanmıştır. Ancak gelinen noktada önceki devrimler de olduğu gibi toplumsal ya da ülkesel olarak gelişmişliğin faydalarından azınlık değil çoğunluk faydalanmalıdır.
Dördüncü Sanayi devrimi devrim sözcüğünün doğasına uygun olarak, köklü değişiklikleri, büyük ölçekli reformları beraberinde getirdiği kitabın ana temasını oluşturmaktadır.

ATATÜRK NE DİYOR
Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi” Dünya hızla dönmektedir.  
Hızla dönen bu dünya üzerinde bekleyenler, koşanların kulu kölesi olur.” 

Bu veciz sözün çok değerli hususlara işaret ettiği ve temel değer olarak edinilmesi gerektiği aşikâr. 
Bilimlerin birbirinin içinde yer aldığına ve birbirini fazlasıyla yakınsadığına artık tanıklık etmekteyiz. 
Örneğin tıp bilimi; nano teknolojik veya biyoteknolojik konularıyla yakından ilgili olduğu gibi,  farklı bir anlatımla, bunlar birbirini yakınsadığı gibi, malzeme bilimi, ulaşılmak istenen sonuçlarla ilgili olarak mevzunun merkezinde durmaktadır. 

Artırılmış gerçeklik yoluyla duygusal geri bildirim aygıtları çok sayıda hissin aynısını oluşturabiliyor. 

Yani fiziksel duygu etkisi artırılmış gerçeklik ile sağlanabilir duruma gelmiştir.

Nesnelerin interneti veya cihazların interneti blok zinciri Yapay zekâ, eklemeli imalat, dronlar, biyoteknoloji, nöroteknoloji, sanal artırılmış gerçeklik, enerji üretimindeki yeni fırsatlar ve bunların uzay teknolojisine olan yansıması mevzuunda, başında da söylediğimiz üzere, insan yaşamında düşünsel temeli değerleri kökünden değiştirmekte ve hayal edilmesi güç olanakların kapısını açtığı gibi, yeni ortaya çıkacak ilk kez tanışacağınız problemleri de beraberinde getirdiği gerçeğini kabullenmek durumundayız. 
Yukarıdaki anlatımlarda da ifadesini bulduğu üzere,  Dünya’nın bugünkü tarihine kadar tanıklık etmediğimiz keşif ve icatlar döneminin kapısı açılmıştır. Geri dönüşü olmayan bu alanda,  akan derenin yönünü belli ölçülerde değiştirmek yada kontrol edilebilir olmalıyız.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı