Dünya

Dost Geçinen Ülkeler Sözde Soykırımı Destekten Vazgeçin

Prof. Dr. İbrahim Öztek / Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı

Dost Geçinen Ülkeler Sözde Soykırımı Destekten Vaz Geçin

VENEZUELLA
Güney Amerika ülkesi Venezüella’da Ocak 2019’da Juan Guaido kendisini devlet başkanı ilan etti. 1 Mayıs günü de bir kısım ordu birlikleri ile kendisini destekleyen sivillerle birlikte darbe girişiminde bulundu. Kendilerine üs olarak da başkent Karakas yakınındaki La Karlota hava üssünü seçmişlerdi.
Bu darbe girişiminin ABD ve Kolombiya desteğinde yapıldığı belirtildi. Venezüella’nın devlet başkanı Nikolas Maduro ordu komutanlarının desteği ile duruma hâkim oldu ve darbe girişimini bastırdı. 
Maduro’ya karşı darbe girişimleri Türkiye yöneticileri tarafından şiddetle kınandı. ABD’nin petrol zengini bu ülkede yönetimi ve petrolü ele geçirme girişimi şimdilik engellendi.
Maduro, 11 Ekim 2018 günü 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Türkiye’de gördükleri yakınlık ve dostluk Venezüella ekibini şaşırttı. Maduro’nun Diriliş Ertuğrul hayranı olması da bizi şaşırttı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Venezüella’yı ziyarette bulundu. Siyasi destek ve işbirliği yanı sıra ticari ve ekonomik kararlara imza atıldı. Amerika ve Avrupa’dan düşmanlık gören Maduro, her açıdan Türkiye’den ummadığı desteği gördü.

LÜBNAN
Orta Doğu’daki huzursuzluk ve terör nedeni ile 2006 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Görev Gücü (UNİFİL), Lübnan’ı koruma altına aldı. Bu askeri koruma desteğine Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil edildi. TBMM’nin 5 Eylül 2006 tarihli ve 880 sayılı kararıyla verdiği izin halen sürmekte ve Ekim 2019 tarihine kadar da sürecektir. O tarihte görev yeniden uzatılabilir. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri, BM güçlerinden biri olarak 13 yıldır Lübnan’ı düşmanlarına karşı korumaktadır.

Şimdi asıl konumuza gelelim. Bu güne kadar Sözde Ermeni soykırımı yalanını 29 ülke, parlamentoları yolu ile kabul etmiştir. Bunlardan biri Venezüella, biri de Lübnan’dır. 

Venezuela’nın, 14 Temmuz 2005 yılında sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıdığı kararın altında o tarihte Venezüella Meclis başkanı olan Maduro’nun imzası bulunmaktadır. Aynı tarihte Maduro’nun Türkiye’nin AB üyelik sürecinin askıya alınmasını istediği de bir gerçektir. Maduro o zaman Türkiye ve Türk Ulusu aleyhinde önyargılı hareket etmiştir. Bu nedenle yetkililerimiz kendisini uyarmıştır. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Lübnan’da göreve gitmeden önce Genel Kurmay Başkanımıza bir yazı yazarak, Lübnan meclisinin önce bu sözde soykırım kararını kaldırılması istenmelidir demiştim. Bu ve halkımızı bilgilendirme amacı ile medyada yer alan yazılarımıza kimse aldırış etmemiştir. Bu gün sözde soykırım kararına imza atmış birçok dost ve müttefik veya stratejik ortak gözü ile baktığımız birçok devlet ve Ermenistan’ı destekleyen sözde Müslüman kardeşlerimiz de mevcuttur. 

TAKDİRLERİMİZ JAPONYA’YA
Japonya’nın en büyük TV medyası NHK’nin World kanalı haberine göre; 24 Nisan sözde Ermeni soykırımı için Ermeni diasporasının Japon devletine, soykırımı siz de tanıyın teklifine Japonlar olumsuz yanıt verdi ve her yıl aynı teklifi getirmemeleri ricasında bulundu. Ermenilerin Erivan’daki sözde soykırım anıtına çiçek bırakma teklifini de, Japonya’ya yakışır bir asaletle reddettiler (4 Şubat 2019).

Doğu grubu dışında tüm Dünya’nın yüz çevirdiği Venezüella’ya ve liderine Türkiye birçok risk alarak arka çıktı. Lübnan’ı da düşmanlarına karşı koruyoruz. Peki, bu ülkelere “soykırım kararını kaldırın” deme hakkımız yok mu? Dünya devletleri bizim aleyhimize en küçük fırsatları değerlendirirken, neden bizim liderlerimiz ülke çıkarları açısından doğan fırsatları değerlendirmemektedir. Bu iki ülkeden talebimiz gecikmeden gerçekleşmelidir. Bu gerçekleştiğinde bundan böyle Ermeni teklifleri Japonya’dan aldıkları cevap gibi geri dönecektir.

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı