Siyaset

Emecan: ”Bakanlık Şirketleri Denetlemiyor”

Emine Gülizar Emecan “iş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var”

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz aldı.
Emecan, Ölümlü iş kazaları sayıları önceki yıllara göre artış gösterdiğine dikkat çekerek, ölen işçilerin çoğunluğunun sendikasız olduğunu ifade etti.
Emine Gülizar Emecan, “2012’de AB kriterleri çerçevesinde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkarıldı; Kabul edildi ve uygulamaya geçildi ama sonraki donemde çalışmalar yavaşladı ve Ölümlü iş kazaları sayılarında da artış oldu. 2012’de AB’ye uyum için kanun yapmışsınız. İş cinayetlerini önlemek için değil, bu da sizin bakış açınızı gösterir” dedi 

Emecan, son 6 yılda iş kazalarında meydana gelen artış oranına da dikkat çekerek, “% 41 oranı bizi korkutuyor. Türkiye’de iş kazasına bağlı ölümler, dünya ve Avrupa Birliği ortalamalarının çok üstünde, 2018 yılında 429.286 işçi, iş kazası geçirirken 615 işçi meslek hastalığına yakalanmıştır. 2017 yılında 2006, 2018 yılında 1923 işçimiz iş cinayetlerine kurban gitmiş ve 2019 Ekim ayında en az %55, 2019 ilk on ayında ise 1477 işçi yaşamımı yitirmiştir” şeklinde konuştu.

Emecan, Bakanlığın şirketleri denetlemediğini iddia ederek, ” İş sağlığı ve güvenliği alanında, ölümlü iş kazalarının önlenmesi konusunda görevinizi yapmıyorsunuz” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı