Siyaset

Emecan’dan Soylu’ya Terleten Sorular

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan İçişleri Bakanı Soylu’yu terletti

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan İçişleri Bakanı Soylu’yu terletti

Emine Gülizar Emecan İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada yönelttiği sorularla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu terletti. 
Emecan, Bakan Soylu’ya siyasi iktidar olarak; OHAL’i 3’er aylık sürelerle 7 defa uzatarak ülkeyi, 2 yıl boyunca OHAL koşulları altında KHK’larla yöneterek, OHAL’i maalesef muhalefetin üzerinde bir baskı aracı olarak kullandıklarını ifade etti.
 

ÇUBUK’TA LİNÇ GİRİŞİMİ
Emine Gülizar Emecan, daha sonra  İçişleri Bakanı Soylu’ya, 27 Haziranda ki “CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” sözlerini hatırlatarak;  “Çubuk İlçesi Akkuzulu köyünde düzenlenen cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde bulunulduğunu ve bu sözlerle Kılıçdaroğlu’nun hedef gösterildiğini iddia ederek Soruşturmayı başlatan Cumhuriyet savcısının 1,5 ay sonra, Çubuk ilçe jandarma komutanının ise 2 ay sonra görevinden alındığını belirtti. 
Emecan, daha sonra  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun koruma polislerinin görevden alınmasına da dikkat çekerek;  “Kendisine ve ailesine karşı yapılan tehditler doğrultusunda, kendisinin talebi olmamasına rağmen, özel koruma statüsündeydi daha sonra  gerekçesiz bir şekilde koruma polislerini görevden aldınız. Neden böyle bir uygulamaya gittiniz?” sorusunu yöneltti.
Emecan, Bakan Soylu’ya Giresun’da meydana gelen Rabia Naz olayıyla ilgili de sorular sordu. Emecan, Rabia Naz olayının hala çözülemediğine dikkat çekerek; “Giresun’un Eynesil ilçesinde 2 Nisanda evinin önünde ölü bulunan Rabia Naz Vatan’ın, adli tıp raporunda bile trafik kazası sonrası ölüm yazmasına rağmen, polisler tarafından ölüm, intihar olarak kayda geçti.  Rabia Naz’ın babasının olayın örtbas edildiğine yönelik endişeleri var. Bu olayda açıklanmaya muhtaç bir çok durum olduğunu düşünüyorum” dedi. 
Emecan, daha sonra  İçişleri Bakanı Soylu’ya; Giresun’un Alucra İlçesi’nin MHP’li Belediye Başkanı Suat Aybar’ın, AKP’li vekil ve eski Bakan Nurettin Canikli hakkında  “Hizmetlerimizi engelliyor” diye yapmış olduğu suç duyurusu için gönderdiğiniz müfettişin görevine vekil Nurettin Ccanili’nin müdahalesini hatırlatarak, Siz; “T.C.’nin Bakanı mısınız? yoksa birilerinin Bakanı mısınız?” sorusunu yönelterek sözlerini tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı