Yerel

Ezberleri bozan iftar programı

Akşam saatleri yaklaşıyor. Hava sıcak.

Zafer ÇOBAN

Akşam saatleri yaklaşıyor. Hava oldukça sıcak. Allah’tan çıldırtan trafiğe alternatif toplu ulaşım araçlarını kullandığınız da o zorluğu hissetmiyorsunuz. Mübarek Ramazan Ayı’nın sonlarına doğru bu kez Şiran Dernekler Federasyonu’nun iftar programına İmtiyaz Sahibimiz Veli Yılmaz, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde görevli Müdür Kemal Bitiş ile birlikte davetliyiz. Mekân, Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Salonu.
Şunu belirtmeden geçmeyelim, kurulduğu günden beri adından sıkça söz ettiren, 23 Mayıs itibarıyla birinci kuruluş yıldönümünü kutlayan Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) böylesine kucaklayıcı bir iftar programını yine böylesine güzel bir ortamda yapabilirdi nitekim ŞİDEF Genel Başkanı Serkan Kaya’nın Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e bol alkışlı teşekkür ifadesi söylediklerimize kanıt gibiydi.


Gazeteci olarak aynı zaman da tam 13 yıldır Gümüşhane gündemini takip eden bir isim olarak şunu KAYDETMELİYİZ Kİ, ŞİDEF’in iftar programı STK tarihine Gümüşhane adına bir ilk olarak yazıldı.
Kültür Salonunun kapısına asılan sade pankarttan, programa saatler kala sessizce birbirini dinleyen, sessiz sedasız yapılan hazırlıklara kadar takdir edilecek iftar programını ifa eden ŞİDEF,  gelecek yıllarda da STK’lar adına bir kabuğu kıracak gibi mübaalasız sözcüklere şimdiden layık görüldü.
Bir parantez daha yaklaşık 500 kişilik iftarın en kayda değer yönü her kesimden her ismi ağırlamasıyla birlikte ayrıca federasyonun amacının tribünlere de değil de gönüllere oynamak olduğunu açıkça ortaya koydu.

BAŞLAYALIM..
Kuran – ı Kerim tilaveti, iftara dakikalar kala sessizce dinlenirken, peşinden gecenin konukları tek tek kürsüden takdim edildi.
Her ne kadar organizasyon ŞİDEF’in ise de evsahibi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ti. Şiran Kaymakamı Oğuz Ekşi, Belediye Başkanı Mutlu Özel, CHP Milletvekilleri Gülizar Emecan, Turan Aydoğan, Cahit Arı, Tahsin Tarhan, GÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yalçın, ŞEKAV Genel Sekreteri Ramazan Kahveci, Gümüşhane STK’larına bakanlık eden isimler, üyeler, İşadamı Yüksel Hamzaoğlu, GÜSİAD Kurucu Üyeleri Dr. Metin Akagün, Av. Çetin Kantek ve adını anımsayamadığımız çok saygın isimler protokolde yerlerini almışlardı.

HEM EVLİLİK YILDÖNÜMÜ HEM DE KURULUŞ
ŞİDEF Genel Başkanı Serkan Kaya dedi ki; ‘Biz siyasi bir oluşum içerisinde değiliz. İsteğimiz Şiran’ın ve Gümüşhanenin adını dünyaya duyurmak. Boğazın bir yanında Sarıyer’de yaklaşık 500 kişilik bir katılımla iftar programını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz’.

23 Mayıs 2018; ŞİDEF’in birinci kuruluş yıldönümü aynı zamanda başkan Kaya’nın evlilik yıldönümü. Eşini unutmadı. Kürsüden eşine sevgi sözcükleri gönderdi.
Serkan Kaya’nın birazcık ta gürültüden yeterince duyamadığımız konuşması arasına sosyal ve kültürel zenginlikleri Şiran adına sıkıştırmaya çalıştığını kaydettik.. Hemşerilerine olan sevgisini ortaya koydu bunu da kaydettik. 2 Eylül Dünya Gümüşhaneliler Günü etkinliğini paylaşırken gururla dinledik.
Gençlik Kolları Başkanı Burhan Gül’ün bir kitap, 1001 gönül, Şiran Devlet Hastanesi bahçesini ağaçlandırma projelerini unutmadı Başkan Serkan Kaya. Kısa sürede çok iş başaran ŞİDEF’i bu günlere taşıyan yönetim kuruluna da teşekkür ederek sözlerini tamamladı. E, bu konuşmadan sonra nasıl alkışlarla kürsüye çıktıysa Başkan Kaya alkışlarla da kürsüden indi.

BAŞKAN GENÇ KONUŞUNCA BİR BAŞKA COŞTU SALON
Ev sahibi Şükrü Genç, 550 bin nüfuslu istatistiklere göre en huzurlu ilçe Sarıyer’in belediye başkanı olarak bir başka mutluydu. Mahalle mahalle gerçekleştirdikleri iftar programlarından söz etti. Şiranlıları oldukça samimi ve güler yüzle karşıladı. Hemşerilerim dediği Gümüşhanelileri bir kez daha mest etti. Başkan Serkan Kaya’yı övdü. Yine alkışlar o samimiyetin kanıtıydı, gerçek yüzüydü.

TERSUN DAĞI TÜNELİ

İftar programında bu konu sık sık dile getirildi. Masanın bir ucunda muhalif milletvekilleri olunca yapılacak en iyi iş herşeyden ırak Şiran adına bir lobi gibi durdu, bu konu nasıl oluşturulabilirdi. Ben beklerdim ki muhalefet milletvekilleri de bir iki cümleyle bu konuya değiniversin. Şiran için hayati önem taşıyan tünel 21 yıllık bir özlem. İşadamı Yüksel Hamzaoğlu’da, Belediye Başkanı Mutlu Özel’de bu konuya konuşmalarında parmak bastı. Bu konuda mütevazı olmadığımız konuyu geçmişte de bugün de gündeme sürekli taşıyan Gündoğumu Gazetesi olarak Şiranlılara desteğimizin her anlamda devam edeceğini belirtelim. Bu satırları yazarken keşke iktdar milletvekilleri de  o konuşmadaki gereksinimi duyabilseydi dedim..

 

PROTOKOL SELAMLAMA KONUŞMALARI

Kaymakam Oğuz Ekşi, CHP Milletvekilleri Gülizar Emecan, Tahsin Tarhan, Cevdet Arı, Turan Aydoğan, GÜSİAD Başkanı Yüksel Yalçın, İşadamı Yüksel Hamzaoğlu, ŞEKAV Genel Sekreteri Ramazan Kahveci’nin selamlama konuşmalarındaki en kayda değer cümleler ise siyasetten ırak, sevgi sözcükleri ve aynı zamanda huzur kokan mesajlardı.
Program toplu resim çekimiyle sona erdiğinde herkes mutluydu. Neden? Siyaset konuşulmadı, gelen mutlu mutlu ayrıldı. Samimiydi. ŞİDEF ilk iftar programında gerçekten başaıyla ayrıldı

Çıkış ta İmtiyaz Sahibimiz Veli Yılmaz’a dedim ki: ‘Eğer ŞİDEF rotasından şaşmazsa, Gümüşhane STK anlayışının ezberini bozacak’

Onayladı…

Sarıyer, bu tespite 23 Mayıs Perşembe akşamı şahitlik etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı