Genel

Genel Başkan Balık: Anayasal Haklarını İstiyorlar

Türkiye uzun süreden beri emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışıyor

Türkiye uzun süreden beri emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sistem yüzünden İskandinav ülkeleri battı dese de sivil toplum kuruluşları Cumhurbaşkanı ile aynı görüşü paylaşmıyor
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ‘’EYT’lilerin Kamuya Zararı Yoktur ! Anayasal Haklarını İstiyorlar’’ dedi.

Emeklilik sistemi ve sosyal devlet ilkesini hatırlatan Genel Başkan Balık, ‘’Ülkemizde emeklilik sistemi, sosyal devlet ilkesi gereği gerçekçi politikalar göre yeniden düzenlenmelidir. Ülkemizde sosyal güvenlik sistemi tartışma yaratmakta ve yapılan yasa değişiklikleriyle emeklilik prim gün sayısı doldurulmasına karşılık milyonlarca yurttaşımız yaş sınırına takılmıştır ve mağdur olmuştur’’. Diye konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’lilerin isteklerine dönük verdiği yanıta da tepki gösteren Balık, ‘’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum.   Biz bunu yapmayacağız. Seçim kaybetsek de yokum” sözleri kabul edilemez. 
Şehir hastaneleri zarar etmesine rağmen kaynak ayıracağını ifade eden Cumhurbaşkanı iş EYT’lilere gelince SGK’nin zarar etmesinden bahsetmesi inandırıcı değildir. 
Sermayeye, müteahhide, enerji patronuna, saraya, otoyollara, köprülere, tünellere, havaalanlarına kaynak ayrılırken kamu zararı görülmezken EYT’lerin Anayasal haklarının talebi zarar olarak açıklanamaz. 
EYT mağdurları yük ve maliyet olarak nitelendirilemez emeklilerini ve çalışmalarının karşılığını emek dökerek ödemişlerdir.
EYT mağdurları erken emeklilik istememekte hakları olanı istemektedirler.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları acilen TBMM’de gündeme alınmalı ve talepleri çözülmelidir.’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı