Genel

Gümüşhane İl Temsilcisi Köksal Sevim

Gümüşhane İl Temsilcisi Köksal Sevim, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı

Gümüşhane İl Temsilcisi Köksal Sevim, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sevim, şunları söyledi:

19 Nisan 2019 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece Berat gecesidir. 

Sevgili peygamberimiz; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur” diye dua etmiştir. 

“Berat” kelimesi sözlükte; günah, suç, borç ve cezadan kurtulma anlamına gelir. 

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV); “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve “tövbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim, hastalığından şifa isteyen yok mu ona şifa vereyim. Yok mu şunu isteyen yok mu bunu isteyen” der. Bu durum sabaha kadar devam eder.” buyurmuştur.

Bu gece tövbe ve dua ile beratımızı alacağımız gecedir. 

Yüce Allah; “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. 

O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” (Bakara suresi, 2/186) buyurmaktadır. Kişi kin, düşmanlık, kibir, gurur, içki, kumar, yalan, iftira ve benzeri günahları bu gece terk etmeye azmetmelidir. Çünkü bu günahları işlemeye ısrar edenler bu gecenin feyzinden mahrum kalırlar.
Bu gece kırılan ümitlerimizi onarıp yarınlarımıza ümitle bakma gecesidir. 

Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.” Müjdesini hatırlayarak insan kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

Bu gece üç ayların tam ortası gecesidir. Dünyada beratımızı almadan ahiretteki beraatımıza ulaşamayız. 
Dünyada birbirimizi sevmedikçe de beratımızı alamayız. Sevgili Peygamberimiz; “Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız.” buyurmuştur.

Ömür çok kısa. Göz açıp kapanıncaya kadar geçmektedir. Hayat her an sona erebilmektedir. 

Geçen sene Berat gecesinde beraber olduğumuz nice insanlar aramızdan ayrıldı. 

Bizlerde bir gün sevdiklerimizden, bu dünyadan ayrılıp gideceğiz. Hiçbir insan bu dünyada bâki değildir. 
Bu fani dünyada yaptığımız / yapmamız gerektiği halde yapmadığımız şeyler ahiret yaşantımızı şekillendirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gümüşhaneli kardeşlerimiz  olmak üzere, aziz milletimizin ve âlem-i İslâm’ın Berat Kandilini tebrik ediyorum. 

Bu mübarek gecenin paslanan ruhlarımıza cila, parçalanan yüreklerimize şifa olmasını Yücelerin Yücesi Rabbimizden niyaz ediyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı