GenelManşet

Gümüşhane Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünden Açıklama

İl Sağlık Müdürlüğünden Kırım Kongo Hastalığı Uyarısı

Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kene ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olup, havaların ısınmasıyla birlikte Gümüşhane genelinde vaka sayılarında artış görülmektedir.

Hastalıktan korunmak için bahçe, tarla, ahır ve pikniğe giderken uzun kollu ve açık renkli elbise giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine alınarak, eve dönüşlerde mutlaka vücut ve elbiseler kontrol edilmelidir.

Kenelerin insan vücuduna tutunmalarında çıplak elle temas etmeden en kısa sürede ince uçlu pens veya eldiven, bez ve poşet gibi çıplak elle teması önleyen malzemeler kullanılarak çıkarılmalı, kene tutunan yeri, su ve sabunla temizleyerek, tentürdiyot veya baticon gibi bir antiseptik ile silinmelidir.

10 gün içerisinde ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi şikâyetler görülürse en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin ölümle sonuçlanabileceği ve hastalığın hafif şekilde atlatılmasının erken teşhis ve tedavi ile mümkün olabileceği unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı