Manşet

Gümüşhane’ye Bölgenin En Büyük Çilek Bahçesi

Bölgenin en büyük çilek bahçesi Gümüşhane’de kuruldu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alternatif ürün olarak Merkez İl ve İlçelerindeki çiftçilere 326 bin Sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi dağıtımı yapıldı. 66 dekar alanda dikimi yapılarak yıllık 2 milyon TL gelir hedefleniyor.

Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) kaynaklarıyla alınan, 326 bin adet sertifikalı Albion çilek fidesi tarım girişimcisi çiftçilere dağıtılarak damla sulama sistemi kurulu malçlanmış modern kapama bahçeler tesis edildi.

Çilek fidelerini çiftçilere dağıtımını gerçekleştirdikten sonra Köse İlçesi Gökçeköy’de 16 dönüm alanda yeni kurulan ve bölgenin en büyük çilek bahçesinde dikim yapan üreticileri ziyaret eden Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, ‘326 bin çilek fidesini toprakla buluşturduk. İlimizin tarımsal hasılasına katkısı yaklaşık 2 milyon TL olmasını beklemekteyiz. Amacımız çiftçilerimize her daim her şartlarda destek olmaktır’ dedi.

İl Müdürü Birşen, şunları söyledi:
‘Gümüşhane’de çilek tarımını geliştirmek amacı ile uygulamaya koyduğumuz Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında başlattığımız proje ile çiftçilerimiz tarafından da benimsenerek önemli bir tarımsal faaliyete dönen çilek yetiştiriciliği için 2020 yılı üretim sezonunda Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteği ile Gümüşhane Merkezde 11 dekar, Köse’de 19 dekar, Torul’da 14 dekar, Kürtün ’de 10 dekar, Kelkit’te 8 dekar ve Şiran’da 4 dekar olmak üzere toplam 66 dekar alanda 58 üreticiye 326 bin adet sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi ile malç naylonu ve damlama sulama sistemi malzemelerinin dağıtımını yaptık’ dedi
Birşen, ‘İlimiz coğrafyası ve iklimi çilek yetiştiriciliği için çok uygun ve çilek gelir getirici, karlı bir ürün. Çileğin farklı aroması, şeker oranı yüksek ve raf ömrü uzundur. İlimiz için ideal bir ürün olduğunu gördük. Bunun devamında da İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimize yetiştiricilik konularında, damla sulama sistemi, malçlama ve diğer teknik konularda ciddi eğitimler verilerek teknik destek sağladık. Teknik elemanlarımızın işin başından sonuna kadar işin içinde bulunmak suretiyle hem malçlama kısmını, naylon çekimini, naylon altında sulama sistemi döşenmesi ve fidelerin dikimi olmak üzere tüm safhalarında teknik personellerimizin düzenli olarak tarlalarda kontrol yaparak üreticilere destek verdik.’ diye konuştu.

Çilek yetiştiriciliğinin Gümüşhane’de giderek yaygınlaştığını ve ciddi derecede katma değer oluşturduğunu dile getiren Birşen, İlimizin iklim ve toprak yapısına uyumlu olan çilek yetiştiriciliği geliştirilerek alternatif ürün arayışı olan çiftçilerimize yeni geçim kaynağı ve istihdam alanları oluşturulacağını belirterek, Amacımız önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane’de alternatif ürün olarak, çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmaktır’ diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı