Siyaset

Gündemin sıcak başlıkları

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan, 23 Haziran sonrası oluşan gündemin sıcak başlıklarını GÜNDOĞUMU’na değerlendirdi.

BABACAN YENİ PARTİ KURACAK

İlk olarak 23 Haziran’da alınan şok İstanbul mağlubiyeti ile tartışmaların odağı haline gelen Adalet ve Kalkınma Partisinde yaşanacak olası gelişmeleri değerlendiren Karahan, yeni parti kurma çabası içerisinde olan Eski Devlet Bakanı Ali Babacan için, ‘Koptu geliyor’ iddiasında bulundu.
Karahan, kurulacak yeni partinin özellikle Ankara, Yozgat ve Kayseri gibi milliyetçi, muhafazakâr şehirler başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesinde itibar görebileceğini öne sürdü.

AK PARTİDEN EN AZ 30 MİLLETVEKİLİ
AP Genel Başkan Yardımcısı Karahan, Babacan’ın sürükleyeceği yeni partiyle birlikte AK Parti içerisinden en az 30 milletvekilinin kopabileceğini de iddia etti.

ZAM YAĞMURU
Karahan, özellikle 23 Haziran sonrasına bırakılan zam yağmurunu da değerlendirdi. Karahan ekonomideki olumsuz göstergelerin kaçınılmaz sonucu olarak zamların peşi sıra hükümet tarafından yapılmak zorunda kalındığını söyledi.

FSM’DEKİ KÖPRÜ TRAFİĞİ
Karahan, yine 23 Haziran sonrasına bırakılan FSM köprüsündeki bakım çalışmalarının da manidar bir zamanda gündeme alındığına dikkat çekerek, yapılan yanlış uygulamaya dikkat çekti.

G – 20
Karahan CB Erdoğan’ın kalabalık bir heyetle katıldığı G – 20 zirvesine ilişkin ise çarpıcı açıklamalarda bulundu
Karahan, ABD’nin F35 dayatmasının AK Parti hükümeti tarafından yumuşak bir tonda geçiştirilmek istediğini oysa ABD’nin yüzyıllardır bilinen politikaları doğrultusunda öne süreceği yeni dayatmaların bununla sınırlı kalmayacağını bildirdi.
Karahan, ‘Karşınızdaki ülke ABD, F35 olmazsa Akdeniz’deki yeni kriz, Ermenistan sorunu, AB üzerinden yeni yaptırımlar gibi kimi zorlukları bizim önümüze koyabilir. Öte yandan para bulması gereken AK Parti hükümetinin bu anlam da eli kolu da bağlı ayrıca Uzakdoğu’dan Türkiye’ye şu aşama da mali bir yardımın gelmesi de söz konusu değil’.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ
AP GBY Karahan’ın yeni askerlik sistemi ile ilgili görüşleri ise şöyle:
‘Bizce acele alınmış karar. Kıbrıs kıta sahanlığı hikâyesi ve son gelişmeler ışığında bu karar için beklenmeliydi. Azaltılan sayı ile asker eksikliği ister istemez belirecektir. Yüzyıllık bir geleneğe sahip TSK’nın yapısı adına alelacele alınmış bu kararın sıkıntısı olacaktır. Kaldı ki Ortadoğu’da ABD’nin kronik İran takıntısı da bu meseleyi ister istemez gündeme taşıyacaktır’:

REFERANDUM
Karahan, referandum başlığına ise, ‘Mutlaka eski parlamenter sisteme geri dönülmelidir. Yoksa seçimi kazanan zafer kaybeden demokrasiyi anlamayan bir çoğunlukmuş gibi bir algı oluşmaya devam edecektir. Bu da seçmen arasındaki uçurumu artırır.’

 

ADALET PARTİSİ NE YAPACAK
Son olarak partisinin önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritasına da değinen Karahan, ‘AP, DYP, ANAP’lı duayen isimleri İstanbul da bir araya getiriyoruz, amacımız bundan sonra parti olarak ne yapacağız onu konuşmak istiyoruz, engin görüş ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz’ diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı