Sağlık

Gürültü; sinir, stres ve karamsarlığa neden oluyor

26 Nisan, Dünya Gürültü Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor

26 Nisan, Dünya Gürültü Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor. Kalabalık şehirler, kornalar, insan sesleri derken farkında olarak veya olmadan sürekli gürültüye maruz kalıyoruz. Bu da hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığımızı etkiliyor. Stres, depresyon, kızgınlık, öfke gibi pek çok olumsuz duygunun arkasında gürültü yer alıyor. Bunun önüne geçmek için akustiğin düzenlenmesi ve izolasyon yapılması gerekiyor. Bu imkanların bulunmadığı ortamlarda en iyi çözüm ise gürültüyü filtreleyen kulaklıklar.

Büyükşehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunlarından biri gürültü ve gürültünün getirdiği sağlık sorunları. Her geçen gün kalabalıklaşan şehirler, trafik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan gürültü tüm gün peşimizi bırakmıyor. Kornalar, yüksek sesle çalınan müzikler, insan sesleri derken farkında olarak veya olmadan sürekli gürültüye maruz kalıyoruz.

Gürültünün insanı rahatsız etmesi dışında sağlık üzerinde de etkileri bulunuyor. Bunlar, işitmeyle ilgili fiziksel etkiler, fizyolojik etkiler, psikolojik etkiler ve performans etkileri. Psikososyal etkileri arasında stres, depresyon, yorgunluk, uyku düzensizliği, davranış bozuklukları, rahatsızlık duygusu, hoşgörünün azalması, yardım isteğinin azalması, kızgınlık ve öfkenin içe yöneltilmesi: kendini suçlama ve aşırı sessizlik ve içe kapanma, kızgınlık ve öfkenin dışa vurumu: tartışmacı ve karamsar olma durumu yer alıyor.

Gerginliğin ve tahammülsüzlüğün nedeni gürültü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun – Boğaz / Odyoloji Bölümü’nden Dr. Eyüp Kara, “Gürültünün birincil etkileri arasında işitmemizi olumsuz yönde etkilemesi, işitme kaybı, kalabalık ortamlarda konuşmaları anlamada zorluk, çınlama-uğultu gibi belirtiler. İkincil etkileri ise daha çok psikolojik etkiler. Gürültünün insan üzerindeki ilk etkisi stres yaratması ve tetikte olma halini ortaya çıkarması. Sürekli gürültüye maruz kalan büyük şehir insanının, neden gergin ve tahammülsüz olduğu böylece ortaya çıkıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı