Advert

Dölek unutulsun istemiyor

Yüzyıllardır sürdürülen ‘Gudu’ yapımı

Dölek unutulsun istemiyor

Gümüşhane’nin merkez Dölek Köyü’nde yüzyıllardır sürdürülen ‘Gudu’ yapımı köylüler tarafından unutturulmak istenmiyor.
Köye özgü Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı özel bir topraktan üretilen asırlık geleneğin simgesi Gudu şimdilerde birkaç ailenin ellerinde yaşam mücadelesi veriyor.
Dönemin Valisi Veysel Dalmaz tarafından daha nitelikli üretim adına köyde oluşturulmak istenen çalışmalar köylü tarafından benimsenmeyince Gudu’nun şansı da gönüllü Dölek Köyü sakinlerinin insafına kaldı.
Gümüşhane Merkez Dölek Köyü Derneği üyelerinden Muhammet Katırcı’da köyün asırlık geleneği olan Gudu yapımının unutulmasını istemiyor.
Katırcı, ‘Pek çok ailenin geçmişte geçim kaynağı olan Gudular şimdi köyde 45 - 50 hanede bulunan az sayıda köylü tarafından üretiliyor’ dedi.
Gudu yapımının kendine has bir özelliği olduğunu belirten Katırcı, ‘Yapımı tamamlanan Gudular kızgın fırında bekletilir ki çatlaması oluşmasın diye bir bakıma test diyebiliriz biz buna, öye özgü bir topraktan üretiliyor, çoğu aile göçe yenilmeden önce Gudu ile geçimini sağlıyordu göç o geleneğide maalesef  önemli ölçüde etkiledi’diye konuştu
Katırcı, ‘Özellikle Trabzon, Bayburt ve Gümüşhane’de alıcı bulan Gudularda pişen yemeklerin lezzeti bir başka oluyor’ dedi.
Gudu üretimi halen Dölek Köyünde ayda yaklaşık 60 adet olarak üretiliyor.

 

muhammet katırcı gudu dölek köyü göç veysel dalmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziosmanpaşa bu ziyareti konuştu
Gaziosmanpaşa bu ziyareti konuştu
Kulağı etkiliyor... 3 günde bir değiştirin...
Kulağı etkiliyor... 3 günde bir değiştirin...