Advert

Artık yalnız değilsiniz

Türk dili konuşan ülkelerin avukat örgütleri Ankara’da buluştu

Artık yalnız değilsiniz

Feyzioğlu: Artık yalnız değiliz. Bu coğrafyadaki avukatlar eskisinden daha güçlü olacak.
 
Türk dili konuşan ülkelerin avukat örgütleri Ankara’da buluştu. Feyzioğlu, “Bu coğrafyadaki avukatlar artık yalnız değil, birliğimiz eskisinden daha güçlü olacak” dedi.
 
Geçtiğimiz yıl Nisan ayında kurulan Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği’nin (TÜRK-AV) I. Olağan Genel Kurulu, kurucu üye Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Genel Kurul’a Kazakistan, Moğolistan, Arnavutluk, Gürcistan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Tacikistan, Moldova, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti barolar birliklerinin başkanları ve temsilcileri katıldı. Genel Kurul’un açılışında konuşan TBB Başkanı ve TÜRK-AV Genel Sekreteri Metin Feyzioğlu, hukukun üstünlüğü mücadelesinde birlik ve dayanışma mesajı verdi.


 
ARTIK YALNIZ DEĞİLİZ
 
TÜRK-AV’a üye ülke mevzuatlarının öncelikle ortak bir dile ve üsluba çevrilmesi yönünde çalışmalar yürüttüklerini belirten Feyzioğlu şunları söyledi:
 
“Biz bu büyük birliğin üyeleri olarak, ülkelerimizde avukatlık mesleğinin etkisini ve itibarını artırırken, kuvvetler ayrılığını sağlamaya çalışırken artık yalnız değiliz. Biz birbirimizi destekleyerek, birbirimizin tecrübelerinden öğrenerek ve birimizin ülkesinde yaşanan bir olumsuzluğa hep birlikte hayır diyerek bir büyük aile olmak adına yola çıktık. Nerede bir avukata, bir baroya, bir birliğe yönelik haksızlık veya yanlışlık varsa hep birlikte buna bize yakışan üslupla müdahale etmek de yine bizim görevimiz olmalıdır. Artık bu Birlik sayesinde bu coğrafyadaki avukatlar eskisinden daha güçlü olacak.”
 
TÜRK-AV TAHKİM MERKEZİ KURULUYOR
 
Feyzioğlu, uluslararası hukuki uyuşmazlıklar konusunda TÜRK-AV bünyesinde bir tahkim merkezi kurulacağı müjdesini de verdi. “Uyuşmazlıkları, aynı dili konuşan, aynı kültürü paylaşan avukatlar olarak birlikte çözeceğiz” diyen Feyzioğlu şöyle devam etti:
 
“Bu coğrafyanın insanları, uyuşmazlıkları başka devletlerdeki tahkim merkezlerinde değil, öz be öz bizim olan, bize ait olan bu Birliğin ürünü olan tahkim merkezine gelerek çözecekler. İşte bu Birliğin zirveye çıktığı başka bir nokta olacak.”
Avukatlığın hem meslek hem de bir sanat icra etme olduğunu belirten Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Avukatlık ancak ikna etmek üzere bilginizi sunduğunuz hakimler tarafsız ve bağımsızsa, kimseden korkmadan adaleti gerçekleştirme gücüne sahipse icra edilebilir meslek ve sanattır. Hakim bağımlı ve taraflıysa, avukatın yılların birikimine dayalı mesleğinin ve sanatının etkisi olmaz. Böyle bir durumda avukatın yerini, hakime emir, talimat, telkin ve tavsiyede bulunma gücüne sahip olanlara yakın duran iş takipçileri alır. Demek ki avukatlık mesleğinin ve sanatının varlığı, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığına bağlıdır.”

 

metin feyzioğlu türk dili avukat örgütleri türk-av ankara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yetiştirdiği öğrenci Mars'a roket gönderen ekiple çalışıyor
Yetiştirdiği öğrenci Mars'a roket gönderen ekiple çalışıyor
Tolga Zengin: Ölmüş anneme küfüre dayanamadım!
Tolga Zengin: Ölmüş anneme küfüre dayanamadım!