Advert

Karaca Mağarası'nda en az 250 bin turist

Gümüşhane'de 41. Turizm Haftası etkinlikleri

Karaca Mağarası'nda en az 250 bin turist

41. Turizm Haftası, Gümüşhane 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kutlama programı kapsamında ilk olarak, Gümüşhane Belediyesi önünden 15 Temmuz Zafer Meydanı’na mehter takımı eşliğinde, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Faruk Akıncı, Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, GTSO Başkanı İsmail Akçay, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, turizm sektöründe faaliyet gösteren işadamları ve öğrencilerin katılımıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından Vali Memiş  ve Belediye Başkanı Ercan Çimen, 15 Temmuz Zafer Meydanı girişinde turizm ateşini yakarak kutlama programını başlattılar.

15 Temmuz Zafer Meydanı’nda mehter gösterisi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen kısa selamlama konuşması yaptı.


Gümüşhane Valisi Okay Memiş’de Gümüşhane’nin çok önemli bir turizm potansiyeli olduğuna dikkat çekerken potansiyelin en iyi tezahürünün şimdilik Karaca Mağarası’nda görüldüğünü ifade etti. Vali Memiş, “Karaca Mağarası Türkiye ve dünya çapında sarkıt ve dikitleri olan, tanıtımını daha da iyi yapmamız gereken bir yer. Yıllık 100 bin turisti ağırlayan Karaca Mağarası’nda en az 250 bin turist ağırlamayı hedefliyoruz ve bu amaçla otoban standardında bir yol yaptık. Yine bizim için en değerli güzergahlardan bir tanesi de şehrin turizm kapısı olan Zigana. Zigana sadece Gümüşhane’nin değil Trabzon ve Doğu Karadeniz’in de ortak bir destinasyonu. Ama bizim mülki hudutlarımızda. Orada kasapların ve kayak merkezinin olduğu alanı bu sene restore edeceğiz. Allah nasip ederse Ağustos ayına doğru oraya gittiğinizde, değişimi gözlerinizle göreceksiniz.” dedi.

Limni Gölü’nün yolunun da tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Vali Memiş, “Biz, çalışmalar tamamlandığında, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli iki destinasyonu olan Ayder’i ve Uzungöl’ü, Zigana ve Limni Gölü’yle aynı çatı altında toplamış olacağız. İl merkezinde bulunan Süleymaniye Mahallesi de bizim için çok önemli. Mardin ve Hatay’la birlikte Türkiye’deki üç hoşgörü merkezinden birisi olan Süleymaniye’de yüz yıl önce Müslüman Türkler ile Hristiyan, Rumlar ve Ermeniler barış içerisinde yaşamış. Şimdi yolunu asfaltlıyoruz ve bir iki ay içerisinde turistlerin gelip gezebileceği bir mekân haline getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda devam eden sokak sağlıklaştırma çalışmalarına da değinen Vali Memiş, “Her halde bir aya kadar çalışmalar toparlanacak ve burası da güzel bir turizm merkezi haline gelecek.” diye konuştu.

Örümcek Ormanları, Kadırga, Güvende, Erikbeli Yaylaları, Santa Harebeleri, Krom Vadisi, Satala Antik Kenti ve Tomara Şelalesi gibi tüm turizm alanlarından çok güzel çalışmalar yapıldığını kaydeden Vali Memiş, “320 köyümüzün hepsi de turizm potansiyeli. Ancak buraların ulaşılabilir olması lazım. Onun için biz İl Özel İdaresi olarak bütün köy yollarını asfaltlayacağız. Bu vesileyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüze de teşekkür ediyorum. Çünkü yapmış oldukları çalışmalar hakikaten turizm için bir alt yapı oluşturdu.” dedi.

İl merkezi ve ilçelerde devam eden otel yatırımlarının da tamamlanmalarıyla birlikte Gümüşhane’ye seviye atlatacağını söyleyen Vali Memiş, “Bizlere bu çalışmalarımızda her zaman desteklerini sunan Sayın Hacı Osman Akgül Bey ve Sayın Cihan Pektaş Bey’e, Belediye Başkanımız Ercan Çimen’e, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Hüseyin Ateş’e ve turizm alanında faaliyet gösteren herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Memiş’in konuşmasının ardından Turizm Haftası münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve GTSO Başkanı İsmail Akçay tarafından verildi.

Kompozisyon ve şiir dalında birinci olan öğrencilerin eserlerini de okudukları programda daha sonra Vali Memiş tarafından Gümüşhane turizmine katkı sağlayan kurum müdürleri, belediye başkanları, işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine plaket takdim edildi.

Halk oyunları gösterisi ve Grup Canca konseriyle devam eden Turizm Haftası kutlama programının sonunda Vali Memiş, diğer davetlilerle birlikte resim sergisinin açılış kurdelesini keserek, sergiyi gezdi.

Etkinlikte son olarak, Belediye Başkanı Ercan Çimen ile birlikte programa katılanlara pestil herlesi ikram eden Vali Memiş, halk oyunu oynayan vatandaşlarımıza da bir süre eşlik etti.

 

 

T.C Gümüşhane Valiliği

gümüşhane 41 turizm haftası etkinlikleri okay memiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşhane'de sağanak
Gümüşhane'de sağanak
İki yavru köpek korumaya alındı
İki yavru köpek korumaya alındı