Advert

Kanuni Sultan Süleyman törenlerle anıldı

Ortahisar’dan Kanuni Evi’ne yürüyüşle başladı

Kanuni Sultan Süleyman törenlerle anıldı

Kanuni Haftası’nın açılış programında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar’daki Kanuni Evi ve bölgesini gece geç saatlere kadar yaşayan bir bölge haline getireceklerini ifade ederken, “Dedelerimizin Gölçayır’da kurduğu otağ da dahil olmak üzere tarihimizi bu mekanda da panoramik bir görüntü ile birlikte tarihe mal etme vazifemizi de ifa edeceğiz” dedi.

Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğumunun 522’nci yıldönümü dolayısıyla kutlanan Kanuni Haftası’nın açılış programı bugün gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr Ali Baki, kamu kurumları ve STK’ların temsilcileri ile vatandaşların hazır bulunduğu etkinlik, Atatürk Alanı’ndaki tarihi Belediye binasının önünden Ortahisar’daki Kanuni Evi’ne yürüyüşle başladı. Büyükşehir Belediyesi kanuni Mehteran Takımının konseri eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Kanuni Evi önünde anma programı gerçekleştirildi.

Burada katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon insanının tarihine, kültürüne, medeniyetine en iyi şekilde sahip çıktığını ifade ederken, “Dedelerimiz, Kanuni Sultan Süleyman, onun babası Yavuz Sultan Selim Han’ın 22 yıl valilik yaptığı bu şehrin, onun babası Fatih Sultan Mehmet’in fetih ettiği bu Trabzon’un nesilleri, tarihine, kültürüne ve medeniyetine nasıl sahip çıktığını burada gösteriyor. Bu şehrin insanı olmaktan, bu şehirde doğup büyümüş olmaktan, bu şehre hizmet etmekten onur duyuyorum” diye konuştu. 

BURAYI GECE GEÇ SAATLERE KADAR 
YAŞAYAN BÖLGE HALİNE GETİRECEĞİZ
 
Konuşmasında Kanuni Evi bölgesini Trabzon’un en önemli tarih mekânı haline getirmeyi projelendirdiklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, “552’nci doğum yılını kutladığımız Kanuni Sultan Süleyman’ın nasıl bir cihan padişahı olduğunu Vakıf Başkanımız veciz şekilde ifade ettiler. Belediye olarak Buraya (Kanuni evi ve çevresine) çok değer veriyoruz. Bu bölgenin, oturma mekânlarının bakımını sürdürüyoruz, hazırladığımız proje ile burasının adım adım Trabzon’un en büyük yaşam ve tarihi mekânlarından birisi olmasını sağlayacağımızı ifade etmek isterim. Burada özel güvenliklerde dâhil olmak üzere çok rahat bir mekânı oluşturacağız. Çok güvenli bir ortamda gece geç saatlere kadar insanlarımızın aileleriyle, çocuklarıyla burada oturmasını, bunun Trabzon’a duyurulmasını özellikle sizlerden istirham ediyorum. Burayı daha güzel, daha güvenli hale getirmek bizim boynumuzun borcudur.

GÖLÇAYIR’DAKİ OTAĞI PANORAMİK 
GÖRÜNTÜ İLE BURAYA YANSITACAĞIZ
 
Bu vakfı belki maddi imkânı az ama saygınlığı çok büyük bir vakıftır. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak vakfımızın önerdiklerini, Osmanlı dedelerimizin ta Çukurçayır’da-Gölçayır’da kurduğu otağ da dahil olmak üzere Fatih Sultan Mehmet’in, Yavuz Sultan Selim’in, Kanuni Sultan Süleyman’ın şehri olan Trabzon’da, tarihimizi bu mekanda da panoramik bir görüntü ile birlikte tarihe mal etme vazifemizi de ifa edeceğiz. Bunu sizin huzurunuzda söylemek istedim ki, bu bir taahhüt olsun” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı mini bir konser verdi ve katılımcılara geleneksel Kanuni pilavı ve şerbeti ikram edildi.

 

kanuni sultan süleyman trabzon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziosmanpaşa bu ziyareti konuştu
Gaziosmanpaşa bu ziyareti konuştu
Kulağı etkiliyor... 3 günde bir değiştirin...
Kulağı etkiliyor... 3 günde bir değiştirin...