Karadeniz’den Ege Denizi’ne

Dev kardeşlik ve candaşlık projesi

Karadeniz’den Ege Denizi’ne

Dev kardeşlik ve candaşlık projesi Karadeniz’den Ege Denizi’ne

İzmir’de büyük coşku ile doruğa ulaştı

İzmir’de, İzmir Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Şerefettin Canda’nın rehberliğinde düzenlenen Dev Kardeşlik ve Candaşlık projesi etkinliğine Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim’de katıldı. İzmir Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Dr. Hulusi Kocatürk ve Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mülazım Pahsa’nın katkıları ile Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, Prof. Dr. Şerefettin Canda’nın açış konuşması ile başladı. 
Canda; burada verilecek konferans ve “Soykırım Tarihinin Destanı” oyununda kin ve nefret yerine bilimsel gerçekler ortaya kanulacaktır. Özlemimiz tüm milletlerin barış içinde kardeşçe yaşaması ve huzur ve refahın sağlanmasıdır’ dedi.  

Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik Candaşlık Medeniyet Kalkınma ve Strateji Platformu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek slayt eşliğinde verdiği konferansında; dünyada en  çok soykırıma uğramış milletin Türkler olduğunu, 93 harbinden itibaren kuzey Afrika, Balkanlar, Kırım ve Kafkasya’nın elden çıktığını ve bununla beraber bu coğrafyada beş milyon soydaşımızın soykırıma uğradığını söyledi. Orta Asya Türk’lerinin ise Çin ve Rus katliamları ile atmış milyon şehit verdiğini belirtti.  1800 yıllarından itibaren, Ruslarla birlikte Azerbaycan’da ve Anadolu’da katlettikleri Türk sayısı iki milyon kadardır. Bu konuda resmi raporlar vardır. Bu raporların en önemlileri Orgeneral Harbord, Orgeneral Shellendorf ve ilk Ermenistan Başbakanı Kaçaznuni’ye aitir. Özellikle Kaçaznuni raporunda ‘Tek suçlu biziz, kimse başka suçlu aramasın diyor’ dedi. 


Öztek sözlerine şöyle devam etti: 15 Eylül 1918 günü Ermeni ve Rusları yenerek, Bakü’yü ve Azerbaycan’ı düşman işgalinden ve soykırımdan kurtaran Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa’nın bu büyük zaferinden sonra Azerbaycan’da Mehmet Emin Resulzade tarafından Azerbaycan Türk Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu Cumhuriyet ve Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.
Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik ve Candaşlık Projesi Başkanı İftihar Piriyev; ‘Sergilediğimiz temsil ile Ermenilerin Türk’lere yaptıkları soykırımı ortaya koyuyoruz. Ermeni yalan ve iftiralarını tüm dünyaya haykırıyoruz. Türk’ler, tarihin hiçbir devrinde kimseye soykırım uygulamamıştır. Bilakis soykırıma uğramıştır. Ermenilerin asimilasyondan kurtulup hayatta kalabilmelerinin tek ilacı Türk düşmanlığıdır’ dedi.

 
Çoğu akademik eğitim sahibi üst düzey sanatçılardan oluşan 18 kişilik oyuncu kadrosu izleyenleri heyecandan heyecana sürükledi. Şiirsel olarak kaleme alınmış oyunun sözleri, oyuncu ile izleyenler arasında duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. 


Etkinlik, Prof. Dr. İbrahim Öztek, Dr. İftihar Piriyev ve Azerbaycan İrevan Devlet Tiyatrosu Kültür Eğitmeni Doç. Dr. Nermine Ağayev tarafından, Başta Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahime, Belediye başkanı Olgun Atila, Pro. Dr. Şerefettin Canda ve diğer hizmeti geçenlere şilt taktimi ile program sona erdi. 

Ekip, sonraki etkinlikleri için İnegöl’e hareket etti.

izmir dev kardeşlik ve candaşlık projesi Prof. Dr. Şerefettin Canda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feyzioğlu'ndan önemli açıklamalar
Feyzioğlu'ndan önemli açıklamalar
Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar
Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar