Soylu: Millet için en önemli gün, seçim günüdür

Vali Memiş Samsun'da seçim bölge güvenlik toplantısına katıldı

Soylu: Millet için en önemli gün, seçim günüdür

Gümüşhane  Valisi Okay Memiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında Samsun’da düzenlenen, Gümüşhane, Amasya, Artvin, Bayburt, Giresun, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Trabzon illerini kapsayan  "Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı"na katıldı.

 

Bölge İllerinin Valileri, İl Jandarma Alay Komutanları ve İl Emniyet Müdürlerinin katıldığı toplantıya Vali Okay Memiş’in yanı sıra İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan ve İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsun'daki bir otelde düzenlenen "Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, 16 Nisan halk oylaması döneminde seçim güvenliği kapsamında belirli bölgelerde bir dizi toplantı gerçekleştirdiklerini, bu seçim döneminde de aynı toplantıları hayata geçirdiklerini söyledi.

 

Temel olarak Türkiye'yi 7 bölge üzerinden alarak program yaptıklarını belirten Bakan Soylu, "Geçen hafta Ankara'da ilkini gerçekleştirdiğimiz toplantı serimizin bugün üçüncüsü için bir aradayız. Bu toplantımızda Amasya, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Trabzon illerimizde görevli arkadaşlarımızla birlikteyiz." diye konuştu.

Bakan Soylu, 24 Haziran seçimlerinin 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen halk oylamasıyla kararlaştırılan yeni bir sistemin ilk seçimi olacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

 

"Dolayısıyla mahiyet itibarıyla hem hukuki hem de teknik olarak birtakım yenilikler söz konusudur. Dünyanın da yakından takip ettiği, bütün süreçlerin ulusal toplum tarafından yakından izlendiği bir seçim tecrübesini hep birlikte yaşayacağız. Seçim vatandaşın, halkın seçimidir. İçişleri Bakanlığı olarak bizim görevimiz vatandaşımızın, ferdin, bireyin özgür iradesini sağlıklı şekilde herhangi bir aksiliğe veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin edebilmektir. Bu itibarla bilgimiz ve seviyemiz ne seviyede olursa olsun tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bu toplantıları bunun için gerçekleştiriyoruz. Yıllardan beri bu işleri takip ediyoruz."

 

Bakan Süleyman Soylu, seçimin kritik bir iş olduğunun altını çizerek, "Allah muhafaza, vatandaşın hür iradesinin, özgür iradesinin sandığa yansıtılmasının başkaları tarafından sabote edilmesine meydan vermemek işin esasıdır. Millet için en önemli gün, seçim günüdür. Bir oyu var ve verdiği oy vatandaşlık görevidir. Aynı zamanda da ona tanınan en önemli haktır. Bizim görevimiz o hür oyun sandığa gidebilmesini temin edebilecek anlayışı, gerekli hassasiyeti oluşturmaktır." şeklinde konuştu.

Seçim alışkanlığı ve seçim güvenliğinin Türkiye demokrasisinin en başarılı konulardan biri olduğuna işaret eden Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: “Amerika bile seçimi eline yüzüne bulaştırmış bir memlekettir. Başkanları sürekli tartışmalıdır. Oysa bizde pazar seçim yapılır, pazartesi herkes seçimin sonucunu kabul eder ve ülke yoluna devam eder. Bu iş bugüne kadar hep böyle olmuştur. Bunun iki tartışması vardır. Birisi 1946 sopalı seçimler denilen seçimlerdir. İkincisi ise 1982 Anayasa referandumudur. 1946 daha yüksek şiddettedir. 1982 gerek oluş, gerekse zarfların içinin açık şekilde kullandığımız oy tercihlerini göstermesi ve oluşturulan iklim itibarıyla tartışılan bir seçimdir. Türkiye on yıllardır seçim yapmaktadır ve bu konuda en ufak bir zafiyeti söz konusu değildir. Eğer bugün Türk demokrasisi ayaktaysa bunu, bu seçim önemi açısından söylüyorum. Eğer Türkiye'de bugün parlamento ayakta ise eğer bugün demokratik sistem ayakta ise bilmenizi isterim, Türkiye'de halkın özgür ve hür iradesiyle kullandığı oyların seçim sonuçlarına tam tesir etmesinden, 'Bu ülkeyi ben yönetiyorum' iradesini ortaya koymasındandır. Bu kadar saldırılara, etrafımızdaki bu kadar cereyana karşı bu ülkenin ayakta kalabilmesini temin etmek istemeyenlere karşı Türkiye, demokrasisiyle oy kullanma hürriyetiyle beraber ayaktadır. Bu konuda gerek vatandaşlarımız, gerek ülkemizin seçimle ilgili kurumları, bu işle ilgili büyük bir tecrübeye, ferasete ve pratiğe sahiptir. “dedi

 

TC Gümüşhane Valiliği

süleyman soylu vali okay memiş süleyman soylu içişleri bakanı seçim bölge güvenlik toplantısı samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
36 proje, 12 Danışman öğretmen ve 65 öğrenci
36 proje, 12 Danışman öğretmen ve 65 öğrenci
Gümüşhane İl Temsilcisi Köksal Sevim
Gümüşhane İl Temsilcisi Köksal Sevim