“Lider Çocuk Tarım Kampı”

Çocuklar tarımla buluştu

“Lider Çocuk Tarım Kampı”

Geleneksel hale gelen “Lider Çocuk Tarım Kampı” etkinlikleri kapsamında Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerine üç gün süre ile kamp düzenlendi.
Gümüşhane’de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek amacıyla ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ yapıldı.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 81 il’de uygulanan Lider Çocuk Tarım Kampı, Gümüşhane’de 22 - 24 Mayıs 2018 tarihleri arasında Merkez Aysın Rafet Ataç İlkokulu’nda eğitim gören 22 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Kampta ayrıca Bakanlıkça 2018 yılı kamp etkinlik konusu olarak belirlediği “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Projesi” kapsamında "Doğada Kendiliğinden Yetişen Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" teması çerçevesinde öğrencilere konu ile ilgili eğitimler verildi.


Şehirde yaşayan toprağı, bitkiyi ağacı tanımayan çocukları, Lider Çocuk Tarım Kampı adı altında bir etkinlikle doğayla buluşturmayı amaçladıklarını ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, ‘Bu kamp ile çocuklarımız doğayı daha yakından tanıyacaklar. Tarım nasıl yapılıyor, gıda ürünleri nasıl üretiliyor, tarladan sofraya nasıl geliyor bunu görecekler’ dedi.
Kampın ilk gününde İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda çocuklara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı hakkında genel bilgiler verildi. Kampın ikinci gününde ise Tarım ve Tarımsal Üretim, Gıda Güvenirliği ve Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak, Bilinçli Tüketici, Gıda Denetim Hizmetler ile Süt ve Sütün Sağlıklı Beslenmedeki Önemi konusunda eğitim verildi. Ayrıca 2018 yılı lider çocuk tarım kampı teması olan “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Projesi” kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konulu sunum yapılarak öğrencilere Gümüşhane’de ve bölgede yetişen yenilebilir yabani bitki türleri tanıtıldı. 


Kampın üçüncü gününde gezi programı kapsamında Torul Kalesi Cam Seyir Terasını gezen öğrenciler, daha sonra İnkılap Köyüne geçilerek çocuklara tarımsal bilgiler ve tarımın önemini anlatılarak,  ardından uygulamalı olarak fide dikimi gerçekleştirildi. Öğrencilere ayrıca bölgeye özgü doğada yetişen ısırgan, semizotu, madımak, yabani ıspanak ve evelik tanıtıldı. Öğrenciler bu sayede bitkileri yakından tanıma fırsatı buldular. Ayrıca İnkılap köyünde faaliyet gösteren Alabalık Üretim Çiftliğini de ziyaret eden öğrencilere, Kamp süresince öğrenciler edindikleri bilgilerin yanı sıra bol bol eğlenme fırsatı buldular.


Kampın sonunda öğrencilere "Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Belgesi" ile birlikte çeşitli hediyeler verilerek program sonlandırıldı. 

 

dip birşen lider çocuk tarım kampı il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü Yenilebilir Yabani Bitki Türleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtuluş Etkinliklerinde Sahne Sırası Âşıklarındı
Kurtuluş Etkinliklerinde Sahne Sırası Âşıklarındı
YÖK Başkanı istifa edip müftü olmalıdır
YÖK Başkanı istifa edip müftü olmalıdır