Advert

Daltaban 1 Mayıs 1979

Cavit Soydaş'ın arşivinden

Daltaban 1 Mayıs 1979

Yarın (Bugün) 1 Mayıs. Barış, emek ve demokrasinin aynı zamanda çalışanların günü. Gündoğumu bu önemli gün öncesi bir dönem solun kalesi olan Gümüşhane’de önemli bir belgeye ulaştı.
O dönem emek ve özgürlük hareketinin yakıldığı bağmsızlık ateşinin kıvılcımları Gümüşhane’yi de tutuşturmuştu. Daltaban mevkiinde biraya gelen devrimci gençlik günün coşkusunu yaşamaya anlatmaya çalışıyordu.
Tertip komitesinde ise halen Eğitim İş 2 Nolu Şube Genel Sekreterliğini yapan Cavit Soydaş, Trabzon’da hain kurşunlara hedef olacak Kahraman Ezber, Yavuz Akar gibi önemli isimler yer aldı. Gümüşhane için gerçekten tarihi günlerden bir tanesiydi

Cavit Soydaş, o yılları bakınız nasıl dile getirdi:
‘Daltaban mevkiinde bir avuç Anadolu insanının yaşadığı Gümüşhane’de yaklaşık 1500 2000 kişi biraraya geldi. Coşkulu ve müthiş bir gündü. Merhum Mete Çimen, konuşmacı Kahraman Ezber ve binler hep birlikte o günü coşkuyu yaşadık. Gümüşhane’de o dönem böylesine büyük bir 1 Mayıs organizasyonu gerçekleştirmek gerçekten çok önemli bir olaydı. 1 Mayıs olaysız geçti ama o günden sonra acı dolu günler yaşadık, Gümüşhanenin aydınlanmacı ve gerçek vatansever aileleri şehirden ayrılmak zorunda kaldı askeri cuntanın darbesi herşeyi olduğu gibi Gümüşhane’yide paramparça etti’ etti.

cavit soydaş 1 mayıs daltaban gümüşhane
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Yaşanan selde o anları anlattı
Yaşanan selde o anları anlattı