Lavanta Projesi Hayata Geçirildi

DOKAP İdaresine sunduğu lavanta projesi hayata geçirildi

Lavanta Projesi Hayata Geçirildi

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün hazırlayıp DOKAP İdaresine sunduğu lavanta projesi hayata geçirildi.
Alternatif ürün projelerinden olan Lavanta projesi için toplam 94 bin fide toprakla buluşturuldu. Önceden belirlenen üreticilerin tarlaları sürülerek dikim için hazır hale getirilip damlama sulama sistemleri kuruldu.
Kelkit ve Şiran ilçelerinde 10 üretici ile toplam 40 dönüm alanda lavanta yetiştiriciliği yapılacak. Doğu Karadeniz Bölgesinde ilk kez yapılacak lavanta yetiştiriciliği ile hem lavanta yağı üretilecek hem de bölge arıcılarımız için önemli bir nektar kaynağı sağlanmış olacak. Bu kapsamda Şiran Sarıca köyünde Köksal Tombul’a ait 13 dönümlük tarlada lavanta dikimi töreni düzenlendi.


Lavanta Projesi Fide dikimi törenine, Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, DOKAP Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörü Şeref Demir, İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Şiran İlçe Jandarma Komutanı Emre Çapan, Şiran Ziraat Odası Başkanı Turan Erdem ve çiftçiler katıldı.
İl Müdürü Edip Birşen yaptığı konuşmada, ‘İlimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve il ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında bu yıl bölgede ve ilimizde ilk kez lavanta dikimi gerçekleştirilmiştir. Lavantanın yağı ve balı çiftçilerimiz için önemli bir gelir kaynağı sağlayacaktır. Lavantanın bölgemiz için alternatif ürün olması ile daha çok kıraç arazilerinde kullanılmayan alanlara dikimi yapılarak tarımsal üretim alanlarımızı artırmayı amaçlıyoruz’. dedi.


DOKAP idaresince kabul edilerek Kalkınma Bakanlığınca onaylanan ve bu yıl uygulamaya koyduğumuz 8 projemize toplamda 5 milyon TL’nin üzerinde destek aldıklarını ifade eden İl Müdürü Edip Birşen,  ‘Hazırladığımız Lavanta Yetiştiriciliği projesi kapsamında Kelkit ve Şiran ilçelerimizde bu projeyi başlattık. 94 bin lavanta fidesini Bakanlığımız Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek, Kelkit ve Şiran ilçelerinde 10 üretici ile toplam 40 dönüm alanda lavanta yetiştiriciliği yapılacaktır’ dedi.  Birşen, Tıp ve kozmetik sanayide de önemli yer tutan lavanta bitkisinin, önümüzdeki yıllarda ilçede tarımla uğraşan çiftçilerimize önemli bir gelir kapısı olacağını söyledi.
Törende, DOKAP Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörü Şeref Demir ise Gümüşhane İlinde uygulanan projelerle ilgili bilgiler vererek, 2018 yılında DOKAP İdaresi tarafından ilimizde uygulanacak olan bitkisel ve hayvansal üretim konularını içeren projeler hakkında detaylı bilgiler verdi.
Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar ise Gümüşhane’nin tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirterek, Arazilerimiz bölündü bizim az bir arazide dahi çok yüksek hasıla elde edeceğimiz ürünleri üretmemiz lazım. Çiftçilerin gündeminde hiç olmayan lavanta gibi yüksek hasılat ve yüksek verim elde edeceğimiz ürünleri üreterek, ilçemizde tarımla uğraşan çiftçilerimize önemli bir gelir kapısı olacağını ifade etti.

 

Süleymaniye Lavanta Kokacak
Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yerleşim merkezi olan Gümüşhane’nin en eski yerleşim yeri olan Tarihi Süleymaniye Kentine 5 bin adet lavanta fidesi dikildiğini belirten Birşen, temmuz aylarında maviden mora uzanan çiçekleriyle görsel bir şölen sunan lavanta bitkisi Hem yağı hem balı hem de görselliği nedeniyle lavantanın Gümüşhane’ye ekonomik alanda olduğu kadar turistik anlamda da büyük bir ivme kazandıracağını ifade etti.
Birşen, ‘Bu projenin gerçekleşmesinde bize her türlü desteği veren başta Vali Sayın Okay Memiş’e, Milletvekillerimiz Sayın Hacı Osman Akgül ve Sayın Cihan Pektaş’a üreticilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz’. dedi.

 

edip birşen DOKAP süleymaniye lavanta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtuluş Etkinliklerinde Sahne Sırası Âşıklarındı
Kurtuluş Etkinliklerinde Sahne Sırası Âşıklarındı
YÖK Başkanı istifa edip müftü olmalıdır
YÖK Başkanı istifa edip müftü olmalıdır