Başbakan Binali Yıldırım Gümüşhane’de

Başbakan Binali Yıldırım, Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde...

Başbakan Binali Yıldırım Gümüşhane’de

Başbakan Binali Yıldırım, Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde yapımına başlanan Gümüşhane - Bayburt havalimanı temelini atmak ve miting programını gerçekleştirmek üzere Gümüşhane’ye geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, ilk olarak il merkezindeki Atatürk Caddesi Belediye Önünde partisince düzenlenen mitinginde vatandaşlarla buluştu.

Gümüşhane’ye 16 yılda 10 milyar liranın üzerinde yatırım ve destek sağladıklarını belirten Başbakan, ”Eğitim kalitesini arttırmak için mevcut 1190 dersliğe 700 derslik daha ilave ettik. Öğrencilerimize 2365 tablet gönderdik. 7 fakülte 10 meslek yüksekokulu 6 araştırma merkeziyle üniversitemiz faaliyetini sürdürüyor. Gümüşhane’nin sağlığına da önem verdik. Uzman hekim sayısı bizden önce 23’tü, bugün 91 tane uzman doktorumuz var. 10 tane diş doktoru vardı, şimdi 34 tane diş doktoru var. 2 tane acil istasyonu vardı, şimdi 15 tane acil istasyonu var. 5 tane ambulans vardı şimdi 35 tane ambulans var. 2002 yılında Gümüşhane’de sadece 1 km bölünmüş yol vardı. Bugün ise 115 km bölünmüş yol var. Seneye Türkiye’nin en uzunu Zigana Tüneli de bitiyor. Köse ve Sadak başta olmak üzere 14 tane baraj yaptık. 19 barajın, 4 göletin de yapımı devam ediyor. Şehrin gerdanlığı olan Harşit Çayı’nda da ıslah çalışmaları devam ediyor. Gümüşhane’ye 2500 kişi kapasiteli kapalı spor salonu yapıyoruz” dedi.

 

Mitingin ardından havaalanının temelini atmak üzere helikopterle Köse ilçesine geçen  Başbakan Yıldırım, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli Gümüşhane - Bayburt Havalimanı temel atma töreni için Salyazı köyüne geldi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Vali Okay Memiş ve Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan’nın konuşmalarının ardından kürsüye gelen  Başbakan Yıldırım, hem Gümüşhane'nin hem de Bayburt'un gönüllerindeki yerinin bir başka olduğunu belirterek, memleketin her köşesine hizmet götürmek için zamanla yarıştıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “2 milyon yıllık kapasitesi olacak. 2 milyon insan gelecek. Bayburt'u, Gümüşhane'yi, Erzincan'ı, Giresun'u üst üste koy ancak 2 milyon eder. Onun için büyük bir havalimanı yapıyoruz. Toplam maliyeti 310 trilyon. Helali hoş olsun. İnşallah 2020'de havalimanımızı açmış olacağız, artık buraya uçakla geleceğiz. Gümüşhaneliler, Salyazılılar, Bayburtlular, gurbetçi hemşehrilerimiz, turistler artık yol çilesi çekmeyecek. Dünyanın 4 bir yanından uçakla buralara gelebilecekler. Havalimanımız Bayburt'a, Gümüşhane'ye ülkemize hayırlı olsun. Böyle önemli bir eseri sizler kazandırmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim.”

Bütün dertlerinin milleti, devleti birlikte yüceltmek olduğuna değinen Başbakan Yıldırım, “AK Parti'nin doğudan batıya, kuzeyden güneye, yurdun her köşesinde hizmeti var, izi var, mührü var. Haritaya baktığınızda bütün şehirlerde AK Partiyi görürsünüz, ay yıldızlı Türk bayrağını görürsünüz. 16 yıllık kalıcı eserleri görürsünüz. Bütün şehirlerimizi hizmet konusunda hep bir gördük. Doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirinden ayırmadık. Halka hizmeti hakka hizmet olarak gördük. Eserlerimizi 81 ilimizde birer birer hayata geçiyoruz. 15 yılda dağ gibi sorunları, dağ gibi eserlere hizmetlere dönüştük. Sorunlarımızı torunlarımıza bırakmadık. Türkiye'yi bölünmüş yollarla, havaalanlarıyla, modern demir yollarıyla, köprülerle, tünellerle donatacağız dedik, hamdolsun verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik” dedi.

Gümüşhane'ye 51, Bayburt'a ise 42 kilometre mesafede yer alan havalimanı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan projede 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pist yer alıyor. 300 metre uzunluğunda 120 metre genişliğinde apron ve 265 metre uzunluğunda 24 metre genişliğinde taksiruttan oluşacak havalimanı projesinin 1,5 yıl gibi kısa sürede bitirilmesi planlanıyor. 24 firmanın katılımıyla ihalesi yapılan havalimanı 306,6 milyon lira bütçeyle tamamlanacak.

 

TC Gümüşhane Valiliği

başbakan binali yıldırım salyazı havalimanı köse gümüşhane naci ağbal ali hamza pehlivan vali okay memiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Başkan Kabri Başında Anıldı
Şehit Başkan Kabri Başında Anıldı
Şehirde öne çıkan iddialara yanıt verdi
Şehirde öne çıkan iddialara yanıt verdi