Advert

‘100 Yıldır Bedeli Kanla Ödenen Petrol”

*Oyunun ikinci perdesi oynanmaktadır'

‘100 Yıldır Bedeli Kanla Ödenen Petrol”

İstanbul - 30 Nisan 2017

Üsküdar Üniversitesi’nde Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü tarafından, ‘100 Yıldır Bedeli Kanla Ödenen Petrol” konulu açık oturum düzenlendi. Seçkin izleyici kitlesi, birçok sivil toplum kuruluşları, öğretim üyeleri ve Azerbaycan İstanbul Konsolosu Yadulla Paşayev’in katıldığı, Dr. Zihni Papakçı’nın koordinatörlüğünde düzenlenen açık oturumda konuşmacı olarak, Prof.Dr. İbrahim Yıldırım, Prof. Dr. Aykut Kazancıgil ve Prof. Dr. İbrahim Öztek yer aldı. 
 
Prof. Dr. İbrahim Yıldırım, Hazar petrolleri çerçevesinde iki yüz yıl evvel Azerbaycan’da bulunan ve üretilen petrolün ilk kez nerelerde kullanıldığını, Rusların Azerbaycanı işgalinden sonra yaşanan olayları, Nobel kardeşleri, Azerbaycan’a akın eden dünya bilim adamlarını, petrolün neden olduğu savaşları ve petrolden ilk zengin olan milyoncu (milyoner)’ ları o günün fotoğrafları ile anlattı. Daha sonra Azerbaycan’ın yapmış olduğu petrol anlaşmalarını dile getirdi.

Prof. Dr. Aykut Kazancıgil; Birinci dünya savaşının petrolün bulunduğu Ortadoğu’yu hedef aldığını ve Osmanlı coğrafyasında sürdüğünü anlattı. Yüzyıldır petrolün sebep savaşlar ve ölümlerin, son on yılda giderek arttığını, milletlerin göçe zorlandığını, ölüm korkusu ile yurtlarını terk ettiklerini belirtti. Prof. Kazancıgil, ‘Petrole bağlı savaş, kan ve gözyaşı dünyanın büyük bir kısmının mutsuzluğunu ifade etmektedir’ dedi. 

Prof. Dr. İbrahim Öztek; konuşmasında öncelikle Ortadoğu’nun, daha sonra Büyük Ortadoğu Projesi’nin ne olduğunu açıkladı. Zamanın ABD. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın: 7 Mart 2003 tarihli Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısına işaret eden Prof. Öztek, BOP ile Türkiye dahil 22 ülkenin sınırları rejimleri ve haritaları değişeceğini Rıce’ın dile getirdiğini ifade etti. 

Prof. Öztek, projenin amacını; 
1-ABD, kendisine Ortadoğu’da rakip olabilecek muhtemel bir gücün oluşmasını engellemek.
2- Askeri gücü ve teknolojik imkanı ile Ortadoğuyu kontrol etmek
3- Ortadoğu bölgesinde petrol ve doğalgaz kaynaklarını denetim. 
4- İsrail’in emniyetini sağlamak.
5- Avrupa Birliği, Çin ve Japonya’yı bu kaynaklardan uzak tutmak
6- Ortadoğu’daki tüm petrol ve doğalgaz yatakları ile diğer zenginliklerine serbestçe  ulaşmak sıraladı
7- İslâmî terör diye adlandırdıkları terörü önlemektir.şeklinde sıraladı
    
Prof. Öztek, projenin hedefini ise şu sözlerle dile getirdi:
Fas’tan Pakistan’a uzanan genişletilmiş BOP ile sosyal, kültürel ve mental gelişimini tamamlayamamış İslam ülkelerinin tüm varlıklarına el  koymak ve sömürmektir. 
Yani çok özel stratejik ortağımız, bizim sınırlarımızı, rejimimizi ve haritamızı değiştireceğini açıklıyor, fakat biz ABD’nin bu amacı karşısında 15 yıldır sessiz kalıyoruz. Büyük Orta Doğu Projesi bir istila projesidir. Bu proje Orta Asya ile devam ederek Çin’e kadar uzanmaktadır. Çin ve Rusya’nın başı çektiği Şanghay İş Birliği Amerikan kuşatmasına karşıdır. Zira Amerika’nın gözü ayrıca Hazar’ın, Kazakistan’ın, Türkistan’ın petro-gazındadır. Bu enerji aç gözlülüğü dünyamızı her an kana bulayacak bir gidiş göstermektedir. Orta Doğuda da Şanghay İş Birliğine benzer bir işbirliği gerekmiyor mu, şeklinde konuştu.   
Öztek sözlerine şöyle devam etti; I. Dünya savaşının nedeni de, Osmanlı topraklarında, henüz Osmanlı'nın kıymetini bilmediği petrol için değilmiydi? Türk askeri 15 cephede birden savaşmak zorunda kalmıştı. Bu savaş, o günden beri sürmekte ve bedeli kanla ödenmektedir.

*Oyunun ikinci perdesi oynanmaktadır. 
*Bugünün orta doğusu yüz sene öncesinin Osmanlı Türk toprağı idi. Emperyal güçler kana doymamıştır. 
*Ayrıca Türkiye, dünyanın en büyük uranyum, toryum ve bor yataklarına sahiptir.
*Dicle ve Fırat’ın suları onlardan da kıymetlidir. 
Bu nedenle BOP’nin hedefindeki en önemli ülke Türkiyedir.
*Bugün “orta doğuya hakim olan, stratejik olarak bütün dünyaya hakim olabilir”.
Türkiye ve Azerbaycan eskinin ipek yolu üzerinde olduğu gibi bu gün de doğu batı petro-gaz enerji arterleri konusunda en önemli paya sahiptirler.  
Bu arterler: 
*Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, 
*Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal gaz Boru Hattı,
*TANAP doğal gaz boru hattı
*Rusya, Türkiye, Avrupa mavi akım projesi
*İran-türkiye doğal gaz boru hattı
*Kerkük Ceyhan  petrol boru hattıdır.
*Hazar Geçişli(Türkmenistan- Türkiye-Avrupa)Doğal Gaz Boru Hattı ve 
*Nabucco projelerini kapsamaktadır.

Bunların emniyetli bir şekilde batıya ulaşması, Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomisinin gelişmesi, milletimizin huzur ve sükun içinde yaşayarak modern ve çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkma gayretleri, üzülerek belirtmek isterim ki, bu Büyük Orta Doğu Projesince alabildiğince baltalanmaktadır. Çok önemli stratejik ortağımız Türkiye’ye minnet duygularını belirteceği yerde güney sınırlarımızda zırhlı araçlar gezdirmektedir. Öte yandan İncirlik hava üssünü istediği gibi kullanmakta, kürecikte konuşlandırdığı on bin kilometre menzilli füzeleri ile Türkiye’nin hedef hale gelmesine ve en basitinden nüfusunun yarısı Türk olan İran’ın Türkiye’ye düşman olmasına neden olmaktadır.
Yöneticilerimiz, ülke ve millet bütünlüğümüze kasteden bu tür projelere karşı çok daha kapsamlı, manevra kabiliyeti yüksek, onların projelerini alt edecek projeler üretmek zorundadır. 
Türkiye Ege Ordusu gibi yepyeni bir Güney Doğu ordusu kurmak zorundadır’ 

prof. dr. ibrahim öztek 100 yıldır bedeli kanla ödenen petrol üsküdar üniversitesi prof. dr. aykut kazancıgil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
300 fidan hibe edildi
300 fidan hibe edildi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi