Eğitim İş'ten sözeşmeli öğretmen açıklaması

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası,sSözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında...

Eğitim İş'ten sözeşmeli öğretmen açıklaması

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası,sSözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında hiçbir fark olmadığını iddia ederek, 2007’de getirilip 2011’de kaldırılan ve 2016’da OHAL kararnameleri ile tekrar geri getirilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kadrolu öğretmenlerle farklılıkları tartışmasız olduğunu bildirdi.

Merkez Yönetim Kurulu imzalı konuya ilişkin açıklama da; ‘Bakan Ziya Selçuk tarafından dile getirilen sözleşmeli öğretmenlerin özellikle sağlık özründen yararlanabilmelerine yönelik sözleri sonrasında bakanlıkça yapılan açıklamada kadrolu öğretmenler İle sözleşmeli öğretmenleri farklı şartlara tabi tutan bir anlayışla karşı karşıyayız.

Yapılan açıklamaya göre; 'Kadrolu öğretmenler anne, baba, eş ve çocukları için alacakları “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez” ibareli sağlık kurulu raporuna bağlı olarak özre dayalı yer değiştirme isteyebilmekte iken sözleşmeli öğretmenlere bu hakkın verilmeyeceği görülmektedir. Bu insani bir durum değildir. Bu durumdaki bir öğretmenin eşinden, çocuğundan ya da anne babasından ayrı kalmasını kabul etmiyoruz’. İfadeleri yer aldı.

Açıklama da ayrıca; ‘MEB kadrolu öğretmenlere tanıyıp sözleşmeli öğretmenlere tanımadığı hak ile çifte standart bir uygulamaya imza atmış olacaktır. Bu durum bu tür rahatsızlığa sahip anne, baba, eş ve çocukların tedavi hakkını, doktor seçme hakkını engellemek anlamına geleceği gibi bu tedavi süresince ve zor şartlarda yaşamını sürdüren yakınlarından uzak kalınmasına sebebiyet vermek anlamına gelmektedir’. Görüşüne yer verildi.

Eğitim İş’den açıklama da daha sonra şu hususlara değinildi:
MEB’den ve iktidardan beklentimiz sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi, atamaların kadrolu olmasıdır. Öğretmenler arasında hiçbir ayrımı kabul etmiyoruz. Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli, uzman, başöğretmen, vekil, ücretli gibi ayrımların olması eğitime ve öğretmenlik mesleğine zarar vermektedir.

Bakanlığın sağlık özründe çifte standardı ne kadar yanlış ise kutsal sayılan aile birliğini hiç sayan anlayıştan yani aile birliği özür hakkı verilmemesinin kabul edilmesi mümkün olmayıp bu yanlıştan da dönülmesini bekliyoruz.

MEB’den yayınlayacağı duyuruda, kadrolu öğretmenlerden farklılık arz etmeyen bir düzenleme yapmasını sözleşmeli öğretmenler adına talep ediyoruz.

eğitim iş sözleşmeli öğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feyzioğlu'ndan önemli açıklamalar
Feyzioğlu'ndan önemli açıklamalar
Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar
Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar