Yandaş yazardan büyük itiraf

Sabah Gazetesi köşe yazarı Mehmet Barlas...

Yandaş yazardan büyük itiraf

Sabah Gazetesi köşe yazarı Mehmet Barlas, "Esad savaşı kazandı ancak barışı kazanamadı" başlıklı yazısıyla Türkiye'nin Suriye politikasının çöktüğünü kabul etti.

 
Suriye Ordusu İdlib'te cihatçılara son darbeyi indirerek tüm ülkede kontrolü büyük ölçüde yeniden sağlama aşamasına geldi.

2011 yılında ülkede vekalet savaşı patlak verdiğinde, o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, Esad'ın devrilmesinin çok sürmeyeceğini, "En kısa zamanda Şam'a gideceğiz. Emevi Camii'nde namazı kılıp, Suriyeli kardeşlerimizle kucaklaşacağız" sözleriyle savunmuştu. 

Sabah Gazetesi köşe yazarı Mehmet Barlas da bu gerçeği, "Esad savaşı kazandı ancak barışı kazanamadı" başlıklı yazısıyla itiraf etti. 

Türkiye'nin yaşanacak insani krizde seyirci olmaktan başka bir rolü olmadığını da yine satır aralarında itiraf ediyor, Barlas:

"Yaşadığımız dönemde Halep gibi bir anıt kentin yerle bir olduğunu ve insanların sinekler gibi öldürüldüklerini bile gördük. Ve şimdi sınırımıza bitişik İdlib'de, yine yüzbinlerce Suriyelinin yaşamlarının tehdit altında bulunduğu bir sıcak krizin patlamasını bekler durumdayız."

Barlas, Esad'ın kazandığını Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın açıklamasını tasdik ederek kabullendiği yazısında, Drian'ın, "Beşşar Esad savaşı kazandı ancak barışı kazanamadı.
Bunu Esad rejimini destekleyenler için de söyleyebiliriz.
Özellikle Rusya için diyorum" sözlerine atıfta bulundu.

Barlas, Türkiye'nin olan biten karşısındaki pozisyonuna dair şunları yazdı:

"Biz Türkiye olarak sınırlarımıza bitişik bölgelerde güvenliğimizi hedef alan terör örgütlerinin hangi ülkeler tarafından beslendiklerini çok iyi biliyoruz. Sade İdlib krizi değil tüm Suriye'nin güvenliği ve bütünlüğü de, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiriyor.

Bu noktada artık bizler, Arap Baharının CIA tarafından körüklenmiş rüzgârı Suriye'yi vurmadan önce yaptığımız gibi, Esad rejiminin Suriye'de anayasa reformunu ve seçimleri yapmasını amaçlayan çalışmalarına katkıda bulunmalıyız.",

 

 

ABC Gazetesi

mehmet barlas sabah idlib esad suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renk cümbüşü
Renk cümbüşü
Psikoloji Sokağı Sergisi Açıldı
Psikoloji Sokağı Sergisi Açıldı