AP'si Gaziosmanpaşa ilçe binası dualarla açıldı

Yıl, 1961. Adalet Partisi kuruluyor

AP'si Gaziosmanpaşa ilçe binası dualarla açıldı

Zafer ÇOBAN

 

Yıl, 1961. Adalet Partisi kuruluyor. Genç bir mühendis olan Süleyman Demirel, barajlar köprüler, yollar kralı ünvanını elde edeceği siyasi yaşamının kilometre taşlarını örüyor.


Uzun yıllar siyasi hizmetin ardından, 80 askeri cunta müdahalesiyle zor yıllar. 87 referandumu ile yeniden siyasete dönen Merhum Süleyman Demirel, 9. Cumhurbaşkanlığı ve vefat.
 

Adalet Partisi 1960’da idam edilen Merhum Başbakan Adnan Menderes’in yolunun takip edildiği, Adalet ve Doğru Yol Partisi ile taçlandırıldığı süreçte ayakta tutulmaya çalışıldı.


Ve bugün; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli, eski bir müsteşar olan Profesör Vecdet Öz, başkanlığında tüm engellemelere rağmen yavaş yavaş su akar yolunu bulur misali Adalet Partisi ruhu yeniden canlandırılmaya devam ediliyor.


Aslında Adalet Partisi’nin yeniden kurulması merhum Demirel’in son günlerdeki vasiyetlerinden bir tanesi.

 

Bir avuç yurtsever bu vasiyeti ayakta tutma adına yurdun dört bir yanına dağılmış durumda.

 

O mücadelenin bir başka ayağı 6 Ekim Cumartesi günü Gaziosmanpaşa ilçesinde verildi.

İstanbul malum, kazananın ülkeyi kazandığı devlet gibi şehir, burada teşkilatlanma da kolay değil, hele Gaziosmanpaşa’da.

 

İşte bu zoru başardı Adalet Partisi. Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Halim İslam Güçlü, her şeyi göze alarak önce tabelayı ilçenin en işlek caddesine astırdı sonra ilçe binasının açılması adına var gücüyle çalıştı.  Cevat Tavukçuoğlu gibi genç ve dinamik bir ismi ilçe kongresinde kurucu başkan ve ilçe başkanı olarak seçtirdi.
 

6 Ekim cumartesi günü rüzgâr sert ediyor. Meydana toplanmış partililer AP İlçe Başkanlığının açılışı için son hazırlıklarını yapıyor. Genel Başkan Prof. Vecdet Öz’ün ilçe binasına gelişiyle birlikte alan hareketleniyor.
Önce öğle namazı kılındı daha sonra bir süre halka lokma dağıtıldı. Mehter takımı o sırada coşkulu coşulu vurmaya başladı.
Tören başladı, Prof. Vecdet Öz’den önce kürsüye gelen ilçe başkanı Tavukçuoğlu haklı bir konuşma yaptı. Siyasette iktidar kadar muhalefetinde önemi büyüktür. Vatandaşlarımız iktidar kadar muhalefeti de takip etmelidir ve muhalefetten de yararlanmayı düşününüz diyerek sözlerini tamamladı.


Bol alkışlar arasında sözü Genel Başkan Vecdet Öz’e bıraktı
 

Kendisini kısa cümlelerle tanıtan Genel Başkan Öz, milliyeti muhafaza kadrolara sahip olduklarını AP’sinin, bu ülkenin telgraf direklerinden, köprüsüne, şebeke kanallarından, yollarına kadar izleri var diye de ekledi.
 

Prof Öz, kendisini dinleyen kalabalığa seslenirken, ülkenin iyi yönetilmediğini yönetmeye talip kadrolarında araştırılıp, bilinmesi gerektiğini söyledi.

İktidar AKP’de nasibini aldı. AK Parti’nin AP’nin mirasını yediğini de söyleyen Öz, ‘AKP’li seçmene kızmıyorum onlarda bizim kardeşimiz ancak AKP neden var, merkezde güçlü bir sağ partisi olmadığı için’ sözlerini dokunduruverdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP kadrolarını da yakından tanıdığını belirten Öz, birlikte çalışma teklifini bazı çekinceler ve siyasi görüş farklılıkları nedeniyle kabul etmediğini ifade etti.
 

AP’sinin giderek güçlendiğini sürekli olarak büyüdüğünü de belirten Öz, ülkeyi yönetmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip olduklarını da kaydetti.
 

Konuşmasının bir bölümünde ekonomik krize de değinen Öz, Mc Kınsey’e imza atan hükümeti sert sözlerle eleştirdi

Öz, ‘Daha birkaç yıl önce IMF’e beş milyon dolar borç verdiğini övünerek güçlü ekonomiye sahip olduklarını söylüyorlardı oysa bugün kimlerle anlaşılıyor siz beş milyon borç dolar verdiyseniz kasanızda 300 / 500 milyon dolar paranız var demektir; o da yok’ dedi.
 

Alkışlar arasında sözlerini tamamlayan Öz, ilçe binasının hayırlara vesile olmasını temenni etti. İlçe Başkanı Tavukçuoğlu'nu kutladı.

Program da ayrıca en genç AP'liler uzun yıllar partiye hizmet etmiş AP'lilere günün anısına plaket takdim etti.

Okunan duanın ardından Genel Başkan Öz ve partililer, ilçe binasını açılış kurdelesini kesti. Bir süre ilçe binasında kalan Öz’e ilçe başkanı Tavukçuoğlu, Kur’an - ı Kerim hediye etti.

vecdet öz AP cevat tavukçuoğlu halim islam güçlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe maçı için flaş sözler
Fenerbahçe maçı için flaş sözler
Saadet Partisi de toplandı
Saadet Partisi de toplandı