Dünden bugüne Ozan Mahmut Polat

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ozan Mahmut Polat’ın biyografi çalışmasını yaptı

Dünden bugüne Ozan Mahmut Polat

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ozan Mahmut Polat’ın biyografi çalışmasını yaptı.

 

Bu kapsam da Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nde görevli folklor uzmanı Tanju Ozanoğlu; Ozan Mahmut Polat ile biyografi çalışmasına yönelik belgesel çekimleri gerçekleştirildi.

 

Mahmut Polat’ın yaşama dair hikâyesi,  müzikal hayata geçişi ve bu yolda karşılaştığı mücadeleler belgesel de yer aldı.

Sanatçının özellikle küçük yaşlarda annesinden aldığı müzik birikimi ile geniş bir repertuara sahip olmakla birlikte derlemeci ve ozan vasfından dolayı Gümüşhane yöresine birçok türkü kazandırdığı vurgusu yapıldı.

Biyografya yanında yöre türküleri ile geniş bir repertuarda kayıt altına alındı.

Mahmut Polat ile gerçekleştirilen biyografi çalışmasının Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi arşivine kaydı yapıldıktan sonra, ilerleyen süreçte dökümanlar değerlendirilerek bakanlık tarafından ülke çapında yapılacak mahalli sanatçıları içeren biyografi çalışmasında yer alması yanında, sanatçının bazı uluslararası kongre ya da sempozyumlarda müzikal hayatının ele alınarak bildiri olarak sunulması ve bu sununun kitaplaştırılarak kişinin sanat hayatı ve eserlerinin kuşaklararası aktarıma öncelik etmesi hedefleniyor.

Ayrıca Mahmut Polat’tan alınan yöreye has türkü kayıtları da Halk Kültürü Devlet Arşivine girerek Gümüşhane yöresi türküleri için kaynaklık edecek envantere sahip olacak.

ozan mahmut polat kültür bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yakup     2018-10-18 Gümüşhane'nin gururu Mahmut Polat kültürümüzü yaşatıp aktardığın için tebrik ederim. kültür Bakanlığını da tebrik ederim.
servet     2018-10-16 gümüşhaneye adanmış bir ömür ama kıymeti bilinmemiş bir deger .bu şartlarda büyük emek ve bilgi birikimi ve öz güvenle zirveye tutunmak kolay degil helelolsun azmine emegine yüregi kocaman adam
Enver TUKSAL     2018-10-14 Değerli Ozanım seninle Pendikli FOLKLORCULAR gurur duyuyor. Türk Kültürüne sanatına verdiğin hizmetlerin ve Gümüşhane ili için yaptığın araştırma ve derlemelerin onutulmayacaktır. Seni candan kutluyorum.
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Organize sanayi bölgesi faaliyetleri değerlendirildi
Organize sanayi bölgesi faaliyetleri değerlendirildi
Vatanı korumak çocukları korumakla başlar!
Vatanı korumak çocukları korumakla başlar!