Advert

MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu açıklaması

Ünlü yazarın iddialarına MHP'den yanıt geldi

MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil'in 9 Mayıs tarihli köşe yazısında Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili yer verilen ifadeler nedeniyle yazılı bir basın açıklamasında bulundu

Açıklama da; şu ifadelere yer verildi:


Yılmaz Özdil tarafından muhtelif tarihlerde yayınlanan, tamamen gerçek dışı iftiralar içeren köşe yazıları ve bugüne kadar sürdürülen benzeri karalama faaliyetleriyle ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

Özdil, 9 Mayıs 2017 Salı günü yayınlanan “Tescilli Atatürk Düşmanı” başlıklı köşe yazısında MHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu; gerçekleri çarpıtarak, çirkin, seviyesiz, insan onur ve haysiyetiyle bağdaşmayacak yöntemlerle, kasıtlı bir şekilde Atatürk düşmanı olarak göstermektedir.  

İlgili yazıda yer alan “Karşıdevrimci Mustafa Armağan, dergisini yayına hazırlarken kime danışıyordu yani? Ekmek için Ekmeleddin’e!” ifadesi tamamen hayal ürünüdür, iftiradır. Sayın İhsanoğlu; İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 2012 yılında yurtdışında bulunurken, dergi idaresi tarafından başta Kemal Karpat, Orhan Akay, Semavi Eyice gibi bilim insanlarıyla birlikte Dergi Danışma Kuruluna dâhil edilmiş ve 2014 yılında yine dergi idaresinin kararıyla bu kuruldan çıkarılmıştır. Bu 2 yıllık süre içerisinde, Sayın İhsanoğlu’nun derginin tasarımı, içeriği, yazarları, kapak konusu, mizanpajı vs. editoryal bir görevi ve sorumluluğu bulunmadığı gibi, danışmanlığı vaki değildir, kendisine dergiyle ilgili herhangi bir konuda da danışılmamıştır. Buna rağmen, Derin Tarih Dergisinin Mayıs ayı sayısının, Sayın İhsanoğlu’nun danışmanlığında, gözetiminde ve onayıyla hazırlandığının ifade ve ima edilmesi, iftira ve karalamanın ötesinde bir seviyesizliğin resmidir. 

Bu bilgiler ışığında, ilgili köşe yazısında yer alan mesnetsiz iddialar doğru olmadığı gibi kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan iftira ve karalamadır. Mesnetsiz iddiaları sıralayarak iftira ve çamur atmanın, yeterli bir araştırma ve inceleme yapmadan bu şekilde bir yazı kaleme almanın, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaşmayacağı açıktır. Söz konusu yazının hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyor, Sayın İhsanoğlu tarafından gereken tüm hukuki adımların atılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

yılmaz özdl ekmeleddin ihsanoğlu mhp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Yaşanan selde o anları anlattı
Yaşanan selde o anları anlattı