İl Özel İdaresinin yaptırdığı bina kaderine mi terk edildi?

CHP'li Tığlı'dan Bakan Soylu'ya sorular

İl Özel İdaresinin yaptırdığı bina kaderine mi terk edildi?
Advert
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, yönelttiği soruların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. Maddelerine göre yazılı olarak yanıtlamasını istedi.
                                                                                                                     
 
CHP’li Tığlı, İçişleri Bakanı Soylu’ya Giresun Teyyaredüzü Mahallesinde yer alan Giresun İl Özel İdaresi yeni hizmet binası inşaatını sordu.
 
Soylu’ya, başladığı günden itibaren kurumun hizmet binası ihtiyacı dâhilinde yapılmadığını ifade edem Milletvekili Tığlı, İÖB’nın inşaat harcamaları yanında atıl beklediğini süre zarfında kamunun milyonlarca Türk Lirası zarara uğratıldığına sebebiyet verdiğini de ifade etti
 
Tığlı, ‘İl Özel İdaresi’ne ait atıl durumdaki taşınmazın ne olacağı ne şekilde değerlendirileceği sorularına yıllardır cevap verilemediği gibi binanın artık çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddiaları bulunmaktadır’. Şeklindeki açıklamasıyla binanın son durumu ile ilgili içler acısı halini dile getirirken, şu soruları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yöneltti
 
 
1. Bu inşaat bir otel mi, kamu kurumu hizmet binası mı düşünülerek inşaa edilmiştir? Bu bina niçin inşaa edilmiştir? Bir ihtiyaç doğrultusunda inşaa edilmişse neden bu amaca hizmet etmemektedir?
 
2. Bahsedilen bina inşaatı; bir ihtiyaç doğrultusunda değil de, Giresun merkezde yer alan İl Özel İdare Eski Hizmet Binası ve İş Merkezinin 2013 yılında adrese teslim satılabilmesi için bir gerekçe üzerine mi başlatılmıştır? 
 
3. Giresun İl Özel İdaresi hangi hizmeti nerelerde ve kaç ayrı binada vermektedir? Kurum bu binaların tadilatları için ne kadar harcama yapmıştır? 
 
4. Valilik yanında yer alan emniyet binasını, tadilat yaptırıp kullanmak üzere İl Özel İdare bütçesinden ne kadar para harcanmıştır? Bu bina İl Özel İdare binası olarak kısa süre kullanılıp tekrar emniyete niçin verilmiştir? Dahası bu bina yıkılıp yerine yenisi yapılırken, İl Özel İdaresinin yıkılacak bir bina için bu kadar tadilat masrafı yapması nasıl bir ihmal, savurganlık, sorumsuzluk örneğidir?  
 
5. Eski Doğumevi binasının hizmet binası olarak kullanılmak üzere yine İl Özel İdaresine tahsisi söz konusu olduğunda, buraya tadilat için harcadığı para ne kadardır? Bu binanın daha sonra Sağlık Bakanlığı’na devrinin Özel İdare bütçesine ayrı bir zarar olarak yüklenmesinin sorumluları kimlerdir? Bahsi geçen bina, hizmet binası,  otel, yurt ya da alışveriş merkezi mi olsun diye karar verilmeyi beklerken bu süreçte İl merkezi ve ilçelerde hizmet vermek üzere kaç bina ve gayrimenkul kiralamış bunlar için ne kadar kira ödemiştir? 
 
6. Borç batağında olan Özel idare kurumu söz konusu binaya ne kadar harcama yapmıştır? Özel idare yaklaşık 22 trilyon harcayarak yaptırdığı bina kaderine mi terk edilmiştir? Binanın bulunduğu alanın konut yapılmak üzere kullanılacağı doğru mudur? Bu durumda mevcut bina yıkılacak mıdır? Yıkılacağı doğruysa kamunun uğratıldığı telafisi mümkün olmayan maddi kaybın hesabını kimden sormayı düşünüyorsunuz?
 
7. Ayrıca binanın çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu yönünde iddialar konuşulmaktadır. Bu iddialar doğru mudur? Bu binanın yapı denetim işini ve kontrolünü hangi firma yapmıştır? Bu konudaki raporların kamuoyu ile paylaşılması mümkün müdür?
 
8. Bu bina dolayısıyla ortaya çıkan kamu zararı ve ihmaller nedeniyle bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu sebeple açılmış bir dava söz konusu mudur?  
 
necati tığlı chp süleyman soylu içişleri bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bülent Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı
Bülent Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı
Muhtar Adayı Doğan çalışmalarını sürdürüyor
Muhtar Adayı Doğan çalışmalarını sürdürüyor