CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu

CHP'li Tığlı, “TMO’nun teminat karşılığında Fiskobirlik için vereceği 10 bin ton Fındığı” TBMM gündemine taşıdı

CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu
Advert
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “TMO’nun teminat karşılığında Fiskobirlik için vereceği 10 bin ton Fındığı” TBMM gündemine taşıdı. 
 
AKP Genel Başkanı, 1 Kasım’dan itibaren TMO üzerinden fındık destekleme alımı yapacağını şu sözlerle “Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarından da 10 bin ton fındığı Fiskobirlik'e teminat karşılığı vererek, bu kurumumuzu da ayrıca desteklemiş oluyoruz. Böylece Fiskobirlik'in fındıkla ilgili görevlerini yerine getirebilmesine, çalışanlarına böyle bir imkân sağlamış oluyoruz” ifade ettiğini hatırlatan Tığlı, “TMO stoklarından Fiskobirlik’i desteklemek üzere fındık verileceği açıklaması kapsamında herhangi bir gelişme yaşanmış mıdır? Üzerinden bir buçuk aydan fazla süre geçmesine rağmen iki kurum arasında bir işbirliğinin henüz gerçekleşmemesinin sebebi nedir?” sorularını sordu.
 
TMO ve Fiskobirlik arasında henüz bir anlaşma yapılamamış olması, teminatın ne olduğu sorusunu akıllara getirdi.
 
Giresun Milletvekili Necati Tığlı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:  
 
• TMO aracılığıyla fındık alımına başlanılan süre zarfında bu kurum vasıtasıyla üreticimizden toplam ne kadar fındık alınmıştır? Bu alımlar hangi ilimizde ne miktarda gerçekleşmiştir? Bunun karşılığında üreticimize ne kadar ödeme gerçekleştirilmiştir? Ürününü verip parasını alamamış üreticimiz bulunmakta mıdır? 
 
• TMO’nun alım noktalarında fındığı alınmayıp geri çevrilen üretici sayısı ve kabul edilmeyen fındık miktarı ve bunun sebepleri nelerdir?
 
• Sayın Cumhurbaşkanının TMO stoklarından Fiskobirlik’i desteklemek üzere fındık verileceği açıklaması kapsamında herhangi bir gelişme yaşanmış mıdır?
 
• Fiskobirlik’in desteklenmesinin üreticimize sağlanacak bir destek olduğu düşünüldüğünde üzerinden bir buçuk aydan fazla süre geçmesine rağmen iki kurum arasında bir işbirliğinin henüz gerçekleşmemesinin sebebi nedir?
 
• Yönetim Kurulu Başkanının da AKP’li olduğu göz önüne alındığında Fiskobirlik ve TMO arasında teminat konusunda henüz bir mutabakat sağlanamadığı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
 
• İki kurum arasında mutabakat sağlanması ve Sayın Cumhurbaşkanının üreticiye ve Fiskobirlik’e destek sözünün karşılığı olarak bu konuda bir an önce harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?
necati tığlı TMO fiskobirlik bekir pakdemirli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'a moralli gideceğiz
Haziran'a moralli gideceğiz
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray