İl Milli Eğitim Müdürlüğünden açıklama

İl Müdürü Doğan basın yayında çıkan LGS konulu haberlere yanıt verdi

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden açıklama
Advert
Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan  “2018 Liselere Geçiş Sistemi ( LGS)” Merkez Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansı” raporuna ilişkin bir açıklama yaptı.
İl Müdürü Seydi Doğan tarafından yapılan açıklamada,
 
'Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan “ 2018 Liselere Geçiş Sistemi ( LGS)” Merkez Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansı” raporu doğrultusunda Türkiye Genelinde sınavla öğrenci alan okulların puan ortalamaları ve testlerin doğru cevaplanma oranları, boş bırakılma düzeyleri, ailelerin eğitim düzeylerinin öğrenci başarısına etkisi vb. alanlarda Liselere Geçiş Sistemi analiz edilmiş ve gelecek yıllarda uygulanacak olan sınavlar için öneriler getirilmiştir.' denildi
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamanın devamı şöyle:
Bahse konu raporun ekinde yer alan ve illerin öğrenci alan okullarının dersler bazında başarı ortalamaları ve sınavla yerleşen öğrencilerin ham puan ortalamaları hesaplanarak iller bazında alfabetik bir liste yayınlanmış olup, bahse konu rapor iller açısından bir sıralama olmayıp, mevcut durum analizinden ibarettir. 
 
Söz konusu raporda yer alan istatistikler üzerinde hazırlanan bir takım veriler iller açısından bir sıralamaya dönüştürülmüş ve aşağıdaki belirttiğimiz hususlar dikkate alınmadan sonuçlar başarı veya başarısızlık olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.
 
1. LGS öğrenci performans raporu illerin sınava giren tüm öğrencilerini değil, yalnızca sınav sonucuna göre yerleşen öğrencilerin puanlarını kapsamaktadır. Bu istatistik tüm öğrenciyi kapsamadığından ilin genel başarı sıralamasını gösteren bir veri tabanı değildir.
 
2. Söz konusu rapor sonuçlarına göre iller adına açıklanan rakamlar o ilde sınavla öğrenci alan okulların öğrencilerinin ham puan ortalamalarını kapsadığından diğer illerden sınava girdiği halde tercihini farklı bir ildeki okullardan yana kullanan öğrencilerin başarıları yerleştirildikleri ilin ortalamalarına dahil edilmiştir. Bu bağlamda ilimizde sınava girdiği halde ilimiz dışındaki okullara sınavla yerleşen öğrencilerin başarıları ilimiz rakamlarına dahil edilmemiştir.
 
3. Bakanlığımız tarafından yayınlanan raporda Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Anadolu İmam Hatip Liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin ham puanları hesaplanarak hazırlanmış olup, ilimizde sınavla öğrenci alan okullar ve öğrencilerinin taban puanları aşağıda paylaşılmıştır.

 

 

OKUL ADI KONTENJAN TABAN PUAN
Türk Telekom Fen Lisesi 90 344.060
Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi 60 286,064
Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi 60 180,96
Şiran Fen Lisesi 90 290,030
Kelkit Abdulhamit Han İmam Hatip Lisesi 60 216,560
Gümüşhane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 30 183,240
390

 

 

Yukarıda verilen bilgileri ışığında bir ilin başarılı veya başarısız olduğu konusunda net bir bilgi ortaya konulabilmesi için, Bakanlığımız tarafından o ilde 8. Sınıf düzeyinde bulunan ve sınava giren tüm öğrencilerin dersler bazındaki ortalamaları ve ham puanları yayınlanarak oluşturulacak bir istatistik veri illerin durumunu net olarak ortaya çıkaracaktır. Bunun dışında sadece sınavla öğrenci alan ve aynı zamanda 8. Sınıf sonunda kadar öğrenimini sürdürdüğü ve sınava da aynı ilden katıldığı halde yerleşme tercihini bir başka ilden yana kullanan öğrencilerin başarılarının öğrenimlerini sürdürdükleri illerin değil, yerleştirdikleri okulların bulunduğu illerin ortalamalarına dahil edilmesi anlamsız sonuçlar doğurmaktadır.

 

Bu bağlamda söz konusu rapor doğrultusunda hazırlanan istatistikler illerin başarı sıralamasını yansıtmamakta olup, bahse konu rapor istatistiklerine dayalı olarak ilimizin eğitimde başarısız olduğu yönünde basın ve yayın kuruluşlarında yer alan haberler LGS raporunun amacı ve bütünlüğü dikkate alınmadan yapılan eksik bilgiden kaynaklı değerlendirmelerdir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 
seydi doğan LGS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bülent Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı
Bülent Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı
Muhtar Adayı Doğan çalışmalarını sürdürüyor
Muhtar Adayı Doğan çalışmalarını sürdürüyor