İklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi

İklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı
Advert
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi İklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı bir bildiri yayımladı.
 
Bildiri de şu ifadelere yer verildi:
‘Siyasal iktidar ve yerel yönetimlerden beklentilerimiz
 
Doğa bir nesne değildir. Kendi kadim kuralları doğrultusunda değerli ve eşitlikçi bir işleyişe sahiptir. Doğa ticari bir mal haline getirilemez. Su, orman, toprak yalnızca doğaya aittir ve onun ayrılmaz bir parçasıdır. Atamızın dediği gibi “Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey, kendisi için değil kendinden sonra gelecekler için çalışmasıdır.”    M. Kemal ATATÜRK
 
Kendi var oluşumuza, yaşadığımız gezegene ve gelecek nesillere karşı duyduğumuz vicdani sorumluluğun sonucu olarak hassas olduğumuz konular şunlardır:
 
1. ULUSLARARASI PROTOKOLLER: İklim değişikliğine yönelik çıkartılan uluslararası protokoller (Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirveleri vb.) ülkelerin yönetimlerinin veya hükümetlerinin inisiyatifine bırakılamaz! Tüm canlıların yaşamı için protokollerin imzalanması ve uygulanması gerekmektedir. 
 
2. ENERJİ POLİTİKALARI: Yaşam için gerekli enerjinin yenilenebilir ve çevreyle uyumlu enerji kaynaklarından sağlanması üzerine politikalar üretilmeli ve iktidarlara dayatılmalıdır. Ekosisteme ve doğal hayata zarar verdiği kanıtlanan fosil yakıtlar, nükleer enerji vb. kaynakların kullanımı derhal terk edilmelidir!
 
3. RANTA DAYALI MEGA PROJELER: İktidarları ele geçiren rant odakları yıllardır mega projeler (3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Nükleer Reaktörler, Hidroelektrik Santraller vb.) adı altında ülkemizin ekosistem ve doğal yaşam alanlarını yok etmektedir. Bu projelerin yapılmasına izin verilmemeli ve bu projeler yerine ekosistemin devamlılığını sağlayan geleceğe dönük projeler üretilmelidir.
 
4. TÜKETİM ÇILGINLIĞI: Kapitalist sistemin çeşitli yollarla insanlığa dayattığı tüketim çılgınlığı sonucunda ortaya çıkan geri dönüşümü olmayan atıklar, üzerinde yaşadığımız dünyamızı kirletmekte ve doğal kaynaklarımızı tüketmektedir:
 
a. Sınırlı olan tatlı su kaynaklarımız giderek azalmakta ve kirlenmektedir.
b. Tarım arazileri giderek küçülmekte ve verimliliği azalmaktadır.
c. Giderek tüketimi artan hayvansal besinlerin üretimi karbon emisyonunun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.
Sanayi Devrimi’yle başlayan ve son yıllarda zirveye ulaşan endüstriyel atıkların toprak, hava ve suya karışması nedeniyle geri dönüşümü olmayan bir felaketin eşiğindeyiz. Temel alışkanlıklarımızı, ihtiyaçlarımızı ve yaşam biçimimizi gözden geçirip, yaşadığımız doğayı daha fazla tüketmeyen bir yaşam tarzına yönelmeliyiz. 
 
5. NÜFUS ARTIŞI VE TEKELLEŞME: Sektörlerinin kâr amaçlı tekelleşmesi ve artan nüfusla birlikte insanlığın büyük bir kısmı sağlık, gıda, su gibi temel ihtiyaçlara ulaşmakta zorluk çekmektedir. Giderek yoksullaşan ve yoksunlaşan insanlar, şehir merkezlerine veya başka ülkelere göçe zorlanmaktadır. Bu da paylaşım sorunlarıyla birlikte çatışmaları doğurabilmektedir. İnsan hakları ve onuru dikkate alınarak halkın temel ihtiyaçlara ulaşımı sağlanmalıdır. 
 
6. FARKINDALIK: Yerelden genele tüm insanlık, doğadaki bu tükenişe tek bir ses olarak dur demeli ve bu mücadeleye destek vermelidir. 
 
 
ÇYDD ÇEVRE BİRİMİ OLARAK ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA PAYDAŞLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDE VE ÖRGÜTLÜ OLARAK HEDEFE ULAŞANA KADAR MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ!
çydd genel merkezi İklim değişikliği ve küresel ısınma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
Zayıflamak İçin Yapılan 11 Hata
Zayıflamak İçin Yapılan 11 Hata