Çözüm Örgütlü Mücadele

Genel Sağlık İş, TÜİK’in açıkladığı 2018 yılı enflasyon oranı...

Çözüm Örgütlü Mücadele
Advert

Yaratılmaya çalışılan illüzyonun farkındayız
Çözüm Örgütlü Mücadele


Genel Sağlık İş, TÜİK’in açıkladığı 2018 yılı enflasyon oranı ve ardından açıklanan memur zammıyla ilişkin basın açıklamasında bulundu.


Açıklama da; ‘TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları esas alınmak suretiyle; kamu çalışanlarına %10,69 zam yapılacaktır. Kamu çalışanlarına yapılacak zammın %4’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanırken %6,9’luk kısmı enflasyon farkı olarak verilecektir.


Enflasyon rakamı iktidarın beklentisinin üstünde çıktığı için Başkan Yardımcısı görevden alınan TÜİK’in, yıllık enflasyonu %20,30 olarak açıklaması gerçekçi değildir.  Metodolojiye ters bir yaklaşımla fiyat takibi yaparak enflasyon rakamlarının iktidarın hedef enflasyonuna uygun hale getirildiği şüpheleri hiç de azımsanamayacak kadar kuvvetlidir’. ifadelerine yer verildi.
 
Genel Başkan Zekiye Bacaksız imzalı açıklama da; şöyle denildi:


Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in temel gıda maddelerini esas alarak yaptığı gıda enflasyonu araştırmasına göre yıllık gıda harcamalarındaki artış %48,84 olarak gerçekleşmiştir.  
Gerçek enflasyon rakamlarının çok altında belirlenen zam oranları ise “sıfır zam” anlamına gelmenin ötesinde, kamu çalışanlarını alacaklı hale getirmektedir. 


Vergi Yükü Çalışanın Omuzunda
Kamu çalışanlarına yapılan zam oranı, vergi oranlarının belirlenmesine esas alınan yeniden değerlendirme oranı olan 23,73’ün bile altında kalmıştır. 
%10,69 maaş zammı alan kamu çalışanlarının maaşları, artan gelir vergisi dilimleri nedeni ile eriyecektir. 
Ayrıca kamu çalışanları bir üst vergi dilimine her yıl bir önceki yıla göre daha erken girmektedir. Kamu emekçileri kısa sürede, bir üst vergi dilimine tabi olmakta, vergi miktarı yükseldiği için kamu emekçilerinin geliri her sene biraz daha erken düşmektedir. 
Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken, vergi yükü kamu emekçilerinin omuzlarına yıkılmaktadır. Sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmeli, çalışanlar üzerindeki vergi yükü hafifletilmeli ve adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. 

“Rekor” Nitelemesi, Akıl Tutulmasıdır 
Bütün harcamaları devlet bütçesinden karşılanan Cumhurbaşkanına, 2019 yılı bütçesinde yüzde 26 maaş zammı öngörülmüş, kamu çalışanına bu oran bile çok görülmüştür. Buna karşın yandaş sendikanın başkanı maaş zammını “rekor” olarak nitelendirmektedir. 
Kamu çalışanları, yapılan açıklamalar, oynanan rakamlarla yaratılmaya çalışılan illüzyonun farkındadır. Yaşanılan ekonomik krizin faturasının çalışanlara kesilmesine “yandaş sendika’ çatısı altında sessiz kalma zamanı çoktan geçmiş, sendikal tercihi gözden geçirme zamanı gelmiştir. 

Umutsuz Değiliz. Çözüm Örgütlü Mücadele
 Açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren sağlık çalışanları için bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Ancak, ulusumuz tarihin hiçbir döneminde “umutsuzluğa” teslim olmamıştır. 
Genel Sağlık-İş, kamu çalışanlarını yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm edenlere karşı çözümün “örgütlü mücadele” olduğunun farkındadır. 
Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini; çalışanları açlığa mahkûm eden zihniyete seyirci kalmamaya; insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları için Genel Sağlık-İş ile birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

 

genel sağlık iş TÜİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Duygusal Zekâ Etkileme ve İkna"
Yargılama da, suçsuzluk karinesi esastır
Yargılama da, suçsuzluk karinesi esastır