10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

 

Hakkaniyetli, tarafsız ve objektif haberciliğin özgürce yapılabildiği bir Türkiye temennimizle siz değerli gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'’nü kutluyor, bütün basın mensuplarımıza meslek hayatlarında başarılar diliyorum. 

#10OcakÇalışanGazetecilerGünü
Bedri YAŞAR / Samsun Milletvekili

 

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazetecilerin mesleklerine ve meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını dileğini belirtti.
Tığlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, özgürlüğünden vazgeçen, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunmayan basının saygınlığı ve inandırıcılığı olamayacağını belirtti.
Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda Çalışan Gazeteciler Günü’nde çok sayıda gazetecinin işsiz ve mesleğini yaptığı için cezaevinde olduğunu kaydeden Tığlı , "Çalışan gazeteciler ise iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkından yoksun. Ucu iktidara dokunan yolsuzluk haberlerini yazamıyorlar, yayamıyorlar, program yapamıyorlar. Yazmaya kalkanlar da ya işten atılıyor ya da baskılara maruz kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.
Tığlı, "Her şeye rağmen gazetecilikten vazgeçmeyen, halkın haber alması, gerçekleri öğrenmesi için çalışan gazeteciler, yazarlar, bir kılıf bulunarak gözaltına alınıyor, hapishaneye gönderiliyor. Dışarıda kalan ve gazetecilik yapmaya devam edenler ise, 212 sayılı yasayla kazandığı hakları ellerinden alınarak, insani yaşam koşullarından uzaklaştırılıyor. Bu güç koşullarda bile çalışmaya devam eden gazetecileri selamlıyor ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını diliyorum. Biliyoruz ki özgürlüğünden vazgeçen, halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkını savunmayan basının saygınlığı da, inandırıcılığı da olmaz. Bu duygu ve düşüncelerle çalışan, çalıştırılmayan, işsiz, hapis veya en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle yapmış olduğu yazılı basın açıklaması yaptı.
GAZETECİLİK ÖNEMLİ VE ONURLU BİR MESLEKTİR
Basın çalışanlarına haklar sağlayan 212 sayılı yasanın, 10 Ocak 1961'de kabul edilmesiyle, Ülkemizde her yıl 10 Ocak Günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Basının güç sınırlarının, 21. yüzyılda inanılmaz ölçüde genişlediği bir gerçektir. Bunda, baş döndürücü teknolojik gelişmelerin ve özellikle İnternet denen sanal dünyanın sınırlanamayan boyutlarının payı büyüktür.
Basın, demokratik toplumların olmazsa olmazı, hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir mihenk taşıdır. Yaşamakta olduğumuz bilişim çağı, yaşanan bilgi kirliliği, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi hususu, bu önemi daha da artırmaktadır.
Basın, halkın doğru haber alma hakkına hizmet etmenin yanısıra, doğrunun yanlıştan ayırt edilmesinde pay sahibi olmakta, kamuoyunun tercihlerine yön vermekte ve toplumsal algının oluşumuna doğrudan katkıda bulunmaktadır. 
Bununla birlikte kamu kurumları ile vatandaş arasında iletişim köprüsü kurulmasına da vesile olunmaktadır.
Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır. 
Gazeteciler; milletimizin duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili, yazan eli ve güçlü sesidir. Gazeteciler olmadan, demokrasi ve sosyal hayatın sağlıklı işlemeyeceği muhakkaktır. 
Yönetenler ile yönetilenler, birey ile toplum, dün ile bugün, bugün ile gelecek arasındaki tüm yolların kavşak noktasında gazeteciler vardır.
Gazeteciler, içinde bulunduğu topluma karşı sorumludur. Öncelikli sorumluluğu, tarafsız ve doğru haber vermektir. Doğru haberi ve vicdanı esas alan basın, demokratik toplumların en önemli güvencesidir. 
Görevini bu anlayışla ve büyük bir fedakarlıkla yürüten değerli basın mensuplarımız, her türlü övgü ve takdiri hak etmektedirler.
Bugün itibariyle Türk basını ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Gelir kaynaklarının yetersizliği ve maliyetlerin artması nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntılı günler yaşamaktadır. 
Basınımızın yaşadığı sorunların çözümlenmesi, demokrasimiz açısından büyük önem taşımaktadır. 
Basına yönelik özel destek programları uygulamaya konulmalı, basın çalışanlarının hakları ve çalışma şartları iyileştirilmelidir. 
Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda elinden gelen gayreti göstermektedir.
Bu düşüncelerle, tüm gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü bütün samimiyetimle kutluyor, fedakârca görevini yürütmeye çalışan tüm basın mensuplarına başarı ve mutluluklar diliyorum. 

GTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSMAİL AKÇAY ‘IN 10  OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI 
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı  İsmail Akçay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkanı  İsmail Akçay’ın yayınladığı mesaj:
‘’Günümüzde taşıdığı değer ve önem gittikçe artan iletişimin en etkili kanallarından olan basın,   yıllar boyunca halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün güvencesi olmuştur. Basın organları sayesinde bireyin içinde bulunduğu çevrede   meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi, toplumla ve dünyayla sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olmaktadır. Kendi sorumluluğunun bilincinde olan ve bu bilincini eyleme dönüştürürken hak ettiği özgürlüğe sahip olan bir basında demokrasinin vazgeçilmez gerekliliklerindendir. İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına Yerinde habercilik, Doğru habercilik, Doğru bilgiye ve  belgeye dayalı araştırmacı gazetecilik gayreti ile büyük bir özen içerisinde çalışan tüm gazetecilerimizin ve gazete çalışanlarımızın  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.’’

 

 

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biridir.

En zor şartlara rağmen dünyanın farklı bölgelerinde, çatışma ortamlarında can güvenliklerini riske atarak görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin halkı doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır.

Bu vesile ile toplumsal sorumluluğunu yerine getiren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Trabzon basını 15 Temmuz gecesi göğsümüzü kabartmıştır 

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “15 Temmuz gecesi yaşanan hain kalkışma sırası ve sonrasında şehrimiz basın mensuplarının tutum ve davranışları tüm ülkemize örnek olarak göğsümüzü kabartmıştır” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Halkın sağlıklı haber alabilmesi ve olayları farklı açılardan yorumlayanları izlemesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Şeffaf, demokratik, bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan birinin özgür ve tarafsız basının varlığı olduğu hepimizin malumudur. Basın çalışanları, mesleklerinin gereğini yerine getirmek için yeri gelince canını ortaya koyarak görev yaparken; sorunlarının çözülmesi, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşmaları görevlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak önemli adımlardır. Basının görevini yaparken hukukun evrensel ilkelerinden sapmaması ve kişi haklarına saygıyı asla ihmal etmemesi gerekmektedir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır. Trabzon basını günümüze kadar basın ilkelerini her zaman ön planda tutarak kamuoyunu bilgilendirdiği gibi bundan sonra da aynı anlayıştan asla ödün vermeyecektir. Ayrıca 15 Temmuz gecesi yaşanan hain kalkışma sırası ve sonrasında şehrimiz basın mensuplarının tutum ve davranışları tüm ülkemize örnek olarak göğsümüzü kabartmıştır. Bu vesile ile değerli basın çalışanlarının bu anlamlı günlerini kutluyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”

Başkan Gümrükçüoğlu, her yıl geleneksel olarak 10 Ocak’ta basın mensupları ve medya kuruluşlarının çalışanları ile bir araya geldiklerini ifade ederken, “Bu yıl gerçekleştireceğimiz buluşmamıza tüm basın çalışanlarını davet ediyor, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  


İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan 10 Ocak Çalışan gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Milli Eğitim Müdürü Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: 
Dünyanın en kutsal mesleklerinden birisi öğretmenlik ise bir diğeri de hiç kuşkusuz gazeteciliktir. Çünkü, gazetecilik mesleği büyük fedakârlık isteyen, zor şartlarda gerçekleştirilen bir meslektir.
Kamuoyunu doğru haber ile buluşturmak için saat, gün ve yer gözetmeyen en zor şartlarda, tehlikelere atılarak haber peşinde koşan gazetecilerimiz kamuoyu adına önemli bir işi icra etmektedir. Gazetecilerimiz sayesinde kurumlar, sivil toplum örgütleri; halk ile konuşma, kendini ifade edebilme ve halkın beklentilerini öğrenme fırsatı bulmaktadır.

Medya hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Artık sadece yazılı değil mobil anlamda da medya her an hayatın tam ortasında yer almaktadır.

Hızlı haber akışının varlığı toplumsal hayatı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilmektedir.  Çünkü onların yazdıkları bir cümle, kullandıkları bir görsel toplumsal bilinci etkileyebilmektedir. Toplumsal bilincin artırılmasında, kamu yararının her zaman ön planda tutulmasında, toplumun farklı kesimlerinin seslerinin duyulmasını sağlama konusunda hiç kuşkusuz gazetecilerin önemli fonksiyonları vardır.

Günümüzün hızlı dünyasının en dinamik mesleklerinden birisi hiç kuşkusuz gazeteciliktir. Bilgi kirliliğinin, propaganda çalışmalarının içinden doğru haberi çıkarabilmek, bu haberi tarafsız olarak okurla buluşturabilmek teknoloji çağında daha zor bir hal almaktadır.
 

Tarafsız ve evrensel basın normlarına uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunun bilgi alma hakkını sağlayan basın çalışanlarımız stresli bir iş yapmaktadır.  Bu büyük stresin altında ezilmeden büyük fedakârlıklar yaparak basın meslek ilkelerine uymakta, kişilik haklarına saygı göstermekte, özel hayatı dikkate almakta ve tüm bunları güzel Türkçemizi kullanarak kamuoyuna yazı, ses ve görüntü olarak sunmaktadırlar.

Öğretmen ve öğrencilerimizin yaptıkları güzel çalışmaları haberleştirerek halkla bu güzellikleri kucaklaştıran gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Gümüşhane eğitimi adına atılan her adımda, her güzellikte, her ilerlemede Gümüşhane medyasının ve Gümüşhane gazetecilerinin etkisi çok büyüktür.
Bu duygu ve düşüncelerle; ilimizin, kültürel, sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesine destek sağlayan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, tüm basın çalışanlarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.

Seydi DOĞAN
Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü

 


Başkan Çimen'den 10 Ocak mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 10 Ocak Gazeteciler ve İdareciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. 
Başkan Çimen, gazeteciliğin kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir meslek olduğunu belirtti. 
Basının demokrasinin vazgeçilmez gereklerinden olduğunu kaydeden Başkan Çimen, “Gazetecilik mesleğinin haber verme, denetim, eleştiri, eğitim, eğlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri vardır. Gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakarlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden birisidir. Basın mensuplarımızın, her konuda yapıcı, toplumu doğru bilgilendirme amaçlı olarak, sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerine ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Bütün basın emekçilerimizin 10 Ocak Gazeteciler Günü kutlu olsun. Bu önemli gün vesilesiyle bütün basın çalışanlarına huzurlu, mutlu ve başarılı bir meslek hayatı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Başkan Çimen, 10 Ocak’ın ayrıca İdareciler Günü de olduğunu hatırlatarak, “10 Ocak günü aynı zamanda İdareciler Günüdür. Bu vesile ile ülkemizin her köşesinde fedakarca görev yapan başta mülki idare amirleri olmak üzere tüm idarecilerimizin 10 Ocak İdareciler Gününü kutlarım” ifadelerine yer verdi. 

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı
Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olması dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Rektörümüz mesajında şunları dile getirdi:
“Basın çalışanlarına bazı hak ve yasal güvenceler sağlayan ‘212 sayılı kanunun’ 4 Ocak 1961’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber 10 Ocak günü ‘Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaya başlandı. Düşünceleri ve yorumları ile toplumu bilgilendiren, zor şartlarda görevlerini yapan, demokrasinin güçlenmesine her zaman katkıda bulunan tarafsız ve özgür basın; demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden birisi olmuştur. Basınımız bu önemli görevi yerine getirirken yaşanan gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirmekle kalmayıp, onlara kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik anlamda ülkemizin tanıtımına ve kalkınmasına da önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu katkılardan belki de en önemlisi 15 Temmuz hain darbe girişiminde göstermiş olduğu üstün gayretler olmuştur. Toplumun her alanda yaşadığı sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerini yeri geldiğinde canı pahasına dahi kaleme alan ve kamuoyuna aktaran gazetecilerimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı bu gücünü bir kez daha ispatlamıştır. Mesleğinin gerektirdiği ilkelere her zaman dikkat eden, demokrasimizin ve toplumumuzun güçlenmesi için sorumlu gazetecilik anlayışı gösteren, gecesini gündüzüne katan, değerli gazetecilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.
Bu sebeple dünyanın, ülkemizin, ilimizin ve ilçelerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak çalışan değerli basınımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler’ gününü kutluyor, çıktıkları bu zorlu görevlerinde kendilerine başarılar diliyorum.”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
klasbahispokerklasbetistsuperbahismobilbahisbahis siteleri
mobilbahis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıcaklık değişimleri turizmi etkileyecektir
Sıcaklık değişimleri turizmi etkileyecektir
Rabia Naz Vatan'ın ölümünü TBMM Araştıracak
Rabia Naz Vatan'ın ölümünü TBMM Araştıracak