Advert

GRÜ'de “Giresun İstihdam ve Tanıtım Fuarı”

Üniversite Güre yerleşkesinde gerçekleştirildi

GRÜ'de “Giresun İstihdam ve Tanıtım Fuarı”

Giresun Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü'nün Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile birlikte, IV. Girişimcilik ve Kariyer Günleri kapsamında düzenlediği, "İstihdam ve Tanıtım Fuarı", 13 - 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında üniversitenin Güre Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
 
İl ve İstanbul başta olmak üzere birçok önemli firma ve işadamının katıldığı  etkinliğin açılış töreni, Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda yapıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını, Giresun Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve aynı zamanda Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nazım Elmas yaptı.

Yoğun bir hazırlık aşamasının akabinde açılışını yaptıkları fuarla iş dünyasını, üniversite öğrencileri ile bir araya getirdiklerini söyleyen Elmas şunları söyledi:

“Biz meslek yüksekokulları olarak geçmişteki tüm eksiklikleri tamamlayıp üzerine yeni şeyler eklemeyi, gençlerimizin teoriden pratiğe yeni bilgilere kolaylıkla ulaşabilecekleri ortamları oluşturmayı hedefledik. Düzenlediğimiz bu organizasyon ile hem öğrencilerimize hem de iş adamlarımıza bir imkân sağladık. Üniversitemizde okuyan yerli öğrencilerimizin yanı sıra 1100 uluslararası öğrencilerimizde bu fuarda iş adamlarıyla bir araya gelecek. İş adamlarımız, yarın kendi ülkelerine dönecek olan bu gençlerimizi iyi değerlendirmeli.”
 
Doç.Dr. Nazım Elmas’ın konuşmalarından sonra kürsüye İŞ  -KUR İl Müdürü Mustafa Sarı geldi. Düzenlenen etkinlikle, hedeflerine ulaşabilmiş iş adamlarıyla öğrencileri bir araya getirmeyi hedeflediklerini ve bunu da başardıklarını söyleyen Sarı, öğrencilerin bu deneyimleri çok iyi dinleyip, bunlardan faydalanmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’nin son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini, birçok alanda önemli işlere imza attığını ifade eden Mustafa Sarı, gençlerin bu işlerin devamını sağlayacak potansiyele sahip olduğunu, TUBİTAK, KOSGEP, DOKAP, İŞKUR gibi kurumlarla da devletin bu işlerde devamlılık sağladığını söyledi.
 
Mustafa Sarı’dan sonra söz alan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu konuşmasında girişimcilik, kariyer günleri, istihdam ve tanıtım fuarı başlıklarına dikkat çekerek başladı. Etkinliğin öğrenciler açısından dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyen Çakırmelikoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Mutlaka bu toplantıdan öğrencilerimiz bir şeyler alacaktır. Şunu belirteyim günümüzde herkesin yaptığı işi yaparsan ya az kazanırsın ya da rekabetten kaybedersin.  Zaman artık icat zamanı her kesin yaptığı işi yapmayacaksın, görüyorum ki bu enerji gençlerimizde var.  İl dışında belli bir kariyer yapan iş adamları burada sunum yapacaklar. Elinizden geldiği kadar araştırın ve peşini bırakmayın.”
 
İŞKUR İstihdam Daire Başkan Vekili Ekrem Kayacı ise konuşmasında, işsizlik, ekonomik kriz gibi konulara değindi. İşsizliğin sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu söyleyen Kayacı,  küresel krizlerinde etkisiyle işsizlik oranlarında ciddi bir artış göründüğünü belirtti.
 
Açılış konuşmalarından sonra kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, uzun bir hazırlık sürecinden sonra gerçekleştirilen fuarla, kendi alanlarında birçok önemli işe imza atmış iş adamı ile GRÜ öğrencilerini bir araya getirdiklerini söyleyerek ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı.

Giresun Üniversitesi olarak son aylarda birçok önemli organizasyona imza attıklarını söyleyen Prof. Dr. Cevdet Coşkun,  ulusal ve uluslararası birçok etkinliği gerçekleştirdiklerini, bazıları için de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Rektör Prof. Coşkun konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Bugün düzenleyeceğimiz program gerçekten de bizim ihtiyacımız olan hususu ele alıyor. Yaşadığımız dönemde öğrenciler üniversitelerden mezun olduklarında iş arayan kişiler konumunda oluyorlar.  Artık iş arayan mezunlara değil iş kuran icatçı mezunlara ihtiyacımız var. Üniversitemizin 31.000 öğrencisi var. Yarısı Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ara elemanları oluşturuyor. Biz burada öğrencilerimizi tam donanımlı eksiksiz yetiştirmeliyiz ki, öğrenciler de kendilerine bir şeyler kattıktan sonra iş kurabilmeliler. Biz öğrencilerimizle onları mezun ettikten sonra da iletişimimizi koparmak istemiyoruz. Bu yüzden mezun bilgi sistemi geliştirdik. Bu sistemle birçok problemi çözeceğimize inanıyoruz. Eğitim hayatları boyunca yanlarında olduğumuz öğrencilerimizin, mezun olduktan sonra da her konuda yanlarında olmaya, onlara destek vermeye gayret ediyoruz. Bu gün burada bulunan tüm katılımcılara, geldikleri için teşekkür ederken, iki günlük programın hem öğrencilerimiz hem de katılımcı firmalar için verimli geçmesini temenni ediyorum.”
 
Rektör Cşkun'un konuşmalarının ardından başta Giresun Milletvekili Cemal Öztürk olmak üzere etkinliğe katılamayan siyasetçi ve iş adamının  tebrik mesajlarının yer aldığı telgraflar okundu.
 
Konferans salonundaki programın ardından Rektör Coşkun ve beraberindekiler, Fen - Edebiyat Fakültesi giriş katına geçerek, katılımcı firmalar tarafından kurulan stantların açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Rektör Coşkun, öğrencileri heyecanlandıracak bir müjde verdi. Üniversite bünyesinde öğrencilerin çok güzel işlere imza attığını belirten Coşkun, bir icat yapan ve buna uluslararası patent alan bir öğrenciye Üniversite olarak bir araba hediye edeceklerinin sözünü verdi.
 
Ziyaretçilerin fuar alanındaki stantları gezmesi ile devam eden programda, fakülte içerisindeki amfilerde ve konferans salonlarında iş adamları ve katılımcı firma yetkililerinin öğrencilerle buluştuğu konferanslar ve seminerler düzenlendi. Meslek Yüksekokullarında okuyan öğrencilerin hazırladığı bir çok çalışmanın da sergilendiği fuarda ayrıca, “Mesleki Proje Yarışması”nda dereceye giren çalışmalarda yer aldı.
 
İki gün süren organizasyonda öğrenciler, kurulan stantları ziyaret ederek, firmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar. Firmaların iş olanakları, iş başvurularında dikkat ettikleri hususlar ve değerlendirme kriterleri gibi birçok konu hakkında karşılıklı görüşme imkanı bulan öğrenciler bu vesileyle ulusal ve uluslararası ölçekte birçok kuruluşu tanımış oldular.
 
İki gün süren ve yoğun katılımın gerçekleştiği programa, Rektörümüzün yanı sıra, Giresun Valisi Hasan Karahan, İl Genel Meclis Başkanı Mürşit Gürel, Çalışma ve İş Kurumu Giresun İl Müdürü Mustafa Sarı, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı, bir çok iş adamı, meslek odası başkanı, üniversite akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
 
 

 

grü Giresun İstihdam ve Tanıtım Fuarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
300 fidan hibe edildi
300 fidan hibe edildi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi