23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

Günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın 23 Nisan Mesajı
DSP Genel Başkanı Sayın Önder Aksakal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Aksakal mesajında şunları söyledi:
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. yılındayız.
Cumhuriyet tarihimizin en sancılı dönemlerinden birini daha yaşıyoruz.
Her fırsatta gündeme getirdiğim gibi, emperyalizmin topraklarımız için o tarihteki amacı, ideali ve niyeti aynen devam etmektedir.
Bugün yaşadığımız sıkıntıların arkasındaki güç olan devletler, o gün de yurdun büyük bir bölümünü fiilen işgal eden devletlerdir.
12 Eylül faşist darbesiyle başlayan süreçte önce demokrasimizi, sonra toplumsal hafızamızı ve yaşam biçimimizi değiştirerek bizi birbirimize düşman etme planlarını başarıyla yürüttüklerini ibretle izliyoruz.
Laik, demokratik Cumhuriyetle birlikte kazandığımız özgür birey statümüzü yeniden kulluk düzeyine indirgemeye çalışan gerici emperyalistlere ve uşaklarına fırsat vermeyeceğimizi herkes iyice bellemelidir.
99 yıl önce bu toprakları kanlarıyla sulayarak yeniden vatan yapan ve bugün dahi canı pahasına yaşatan tüm şehitlerimizi ve bu büyük mücadelenin başkomutanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet ve şükran duygularımla bir kez daha yâd ediyorum.
Halkın tümünün temsil edilebildiği, devlet yönetimini belirleme gücünü yeniden elde etmiş bir parlamentoyu, demokrasinin ve özgürlüğün tartışmasız yaşanabildiği bir Türkiye’yi yeniden yaratma sorumluluğu kuşkusuz yine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir.
TBMM’nin kuruluşunun 99. yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün milletimizin azim ve kararlılığı ile kurtarılacağına olan inancımı yineliyorum.
 
 
 
 


Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99’uncu kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan bir mesaj yayımladı. Rektörümüz mesajında şu noktalara değindi: 
“23 Nisan 1920’de açılmış ve geleceğimizi aydınlatan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya duyurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99’uncu yılını kutlamanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan bu olayda ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözüyle kurulan Meclisimiz, tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Türk Milleti, yurdun dört bir yanına giren işgalci güçlere karşı, tarihte benzerine az rastlanır bir direniş göstererek Kurtuluş Savaşı mucizesini gerçekleştirmiştir. Bu savaşta halkın temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlarla bütünlüğün korunması ve tam bağımsızlığın kazanılması amacıyla verilen gayretlere yön vermiştir. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920’yi, milletimize çocuk bayramı olarak armağan ederek hem milletin geleceği olan çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni hem de dünya barışına verdiği önemi göstermiştir. İnanıyorum ki Türk Milleti’nin geleceği, çocuklarımızın yorulmak bilmeyen enerjileri ve çalışma azmi ile daha parlak olacaktır. Bugün insanlığın ortak hayali savaş, baskı ve şiddetten arındırılmış barış ve huzur dolu bir dünyada yaşamaktır. Bu dünyayı yüreklerindeki sevgi tomurcukları ile yeşertecek olan çocuklarımızın her türlü olumsuzluktan uzak, sevgi ve güven dolu bir ortamda yetiştirilmesi noktasında hepimize düşen sorumluluğun bilinci ile geleceğimizin teminatı olan tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

 
 
Egemenlik Ulusundur
Halk İradesi, Hiçbir İpotek Kabul Etmez
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını; 23 Nisan 1920’nin ışığının aydınlığında, ulus egemenliği ilkesine duyduğumuz sarsılmaz inanç ve bağlılıkla kutluyoruz.
Çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri 19 Mayıs 1919'da atılmış, 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi açılmış ve ulusal egemenlik ilan edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı'nı yürütmüş, Cumhuriyet’i kurmuş, devrimlerin altyapısını oluşturmuş, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşması yönünde önemli yasalara imza atmıştır.
TBMM'nin açılması, ulus egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sürecinde atılan en büyük adımdır. Egemenliğin kişilere ya da sınıflara değil, Türk Ulusuna ait olduğu gerekçesi ile kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, egemenlik yetkisini ulusumuz adına kullanmakla yükümlüdür. Egemenlik ulusundur, devredilemez.
Ancak bugün kurtuluş mücadelesinin başından beri ortaya konulan ulusal iradenin, ulusun elinden alınması çabası ile karşı karşıyayız. Çağdaş demokrasinin tüm kurallarıyla işletilemediği bir ortamda 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandığa gidilmiştir. Milli irade sandığa tecelli etmiştir ancak halkın iradesi gasp edilmek istenmektedir. Halkın iradesinin sonuçlarının yerine getirilmemesi durumunda demokrasiden söz edilemez. Ancak ulusumuz; kendi iradesi dışında başka hiçbir iradeyi kabul etmeyenlere, halkın iradesini yok sayanlara asla geçit vermeyecektir. Ebedi Önderimiz Atatürk’ün 1923 yılında dile getirdiği gibi: “Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil bütün millet fertlerinin arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir.” 
Genel Sağlık-İş, büyük zorluklarla elde ettiğimiz Cumhuriyet kazanımlarının yok edilmesine, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve hukukun üstünlüğünün çiğnenmesine,  çağdaş demokrasiyi askıya alma girişimlerine izin vermeyecektir. 
23 Nisan'ın Çocuk Bayramı ilan edilmesiyle, çocuklarımıza ülkemizin geleceği emanet edilmiştir. Çocuklarımızın bu emanete sahip çıkabilmeleri ancak aklın ve bilimin ışığında eğitim almaları ile mümkün olacaktır. Çocuklarımızı aydınlık yarınlara taşıyacak laik ve çağdaş eğitimi alabilmelerini sağlamak ise tüm ulusumuzun sorumluluğudur. 
Genel Sağlık-İş olarak Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, mücadele arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz.
 
Zekiye Bacaksız
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı
 
 
CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Tığlı, mesajında, “Milletimizin temsilcisi, bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşama iradesinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde kurulmuş, bu topraklarda esareti asla kabul etmeyeceğimizi bütün dünyaya göstermiştir. “dedi.
23 Nisan 1920 tarihinin milletimizin tutsaklık zincirlerini kırarak tarih sahnesine çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gün olduğunu vurgulayan Tığlı, “Esaret ve işgal zincirlerini kıran, insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ülkemize karşı bitmeyen sorumluluğunun simgesidir. Bu ülkede bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve vatanımızın çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkmasını sağlamak öncelikle milletin vekillerinden oluşan TBMM’nin görevidir. Atatürk’ün ifadesiyle “Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceğini başka birinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır.” Tarihte hakkını, hukukunu, iradesini tek bir adama bırakan hiçbir millet huzur ve refaha ulaşamamıştır. Milletimiz bu hatayı asla yapmayacak, kendi hakkına kararlılıkla sahip çıkacaktır. Demokrasinin gelişmesi, adaletin sağlanması, hukuk devletinin güçlenmesi ülkemizde barışın ve kalkınmanın teminatıdır.”diye devam etti.
 
Milletvekili Tığlı, çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirasın, özgür ve adil bir Türkiye’ olduğunu dile getirdiği mesajında, şu ifadelere yer verdi;
 
“Cumhuriyet Halk Partisi bu bilinçle çalışacak, halkımızın verdiği sonsuz güçle hepimizin özlediği huzur ve barış içerisindeki Türkiye’yi kuracaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kuran tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum."
 
 
 
 
İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
 
Doğan, yayımladığı kutlama mesajında, 23 Nisan 1920`de Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılmasıyla Milli iradenin kabul edildiğini ve Cumhuriyet`in temellerinin atıldığını ifade etti.
 
Doğan; “23 Nisan 1920 tarihi; ateşle çevrili bir ortamda ve milletimizin varlığına hemen her cihetten kefen biçilen zor bir dönemde Türk Milleti’nin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve bununla beraber egemenliğin asıl sahibi olan millete iade edilmesinin tarihidir. Bugünün çocuklara armağan edilmesi geleceğimizin teminatı olan çocukların ülkemizin geleceği için ne derece önemli olduğunu bizlere hatırlatırken çocuklarımızın da ne kadar değerli olduklarının apayrı bir ispatıdır. Bu itibarla yarının büyüklerinin, vatan ve millet sevgisi doğrultusunda iyi yetişmeleri, sorumlu ve duyarlı birer vatandaş olabilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi milli bir görev olarak değerlendirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm milletimizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, geleceğin müreffeh Türkiye’sine katkıda bulunacakları inancıyla üstün başarılar diliyorum.” Dedi.
 
BAŞKAN MURAT ZORLUOĞLU'NDAN 23 NİSAN MESAJI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Tarihimizdeki dönüm noktalarından biri de şüphesiz 23 Nisan 1920 tarihidir. Bu tarihî gün, yedi düvele karşı var gücüyle direnen aziz milletimizin kurtuluş mücadelesine yön veren Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunu temsili yanında, yok edilmek istenen bir devletin ayağa kalkışının da ilk işaretlerinin görüldüğü gündür.

 

İlk meclisimiz; kuruluşundan itibaren birlik ve beraberliğimizin sağlanmasındaki etkin rolü, millî mücadelemizi başarıya götüren İstiklal Marşımızı kabulü, Ankara’yı başkent tayin etmesi ve cumhuriyetimizi ilanıyla, bugün dünya siyasetine yön verebilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sağlam temellerini o günlerde atmıştır.

 

Bugün, iç ve dış tehditlerle, onların asıl sahipleriyle, ekonomik dayatma ve operasyonlarla kararlı şekilde mücadele edebilen Türkiye Cumhuriyeti, her platformda tereddüt etmeden sesini yükseltebilmekte, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyebilmektedir. Elbette bu özgüvenin kökeninde, idarecilerimizin, milletimizin geçmişinden ve kurduğu medeniyetlerden aldığı güç ve inanç yer almaktadır. İnanıyoruz ki; geleceğimizin teminatı çocuklarımız da bu inanç ve kararlılıkla, bir arada ve dik durarak yarınların güçlü Türkiye’sini vücuda getirecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin maruz bırakıldığı en alçak saldırılardan biri olan 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında bombalanan ve gazi unvanı alan yüce meclisimizin kuruluş yıldönümünü kutluyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünya çocuklarının kaynaşmasına vesile kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum.

 
 
BELEDİYE BAŞKANI PEKMEZCİ’DEN 23 NİSAN MESAJI 
Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında 23 Nisan 1920’de kurulan TBMM’nin tarihimizde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Başkanımız Pekmezci şunları ifade etti:
“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Milli egemenliği tesis eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakârlıkların timsali olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıldönümü olan bugün, milletimizin tarihinin en parlak sayfalarından birisi olarak tarihte yerini almıştır. 23 Nisan'ın aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanması ülkemizin çocuklarına verdiği değeri simgelemesi bakımından son derece anlamlıdır.
Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99.  yıldönümünde sevgi dolu yürekleriyle bu güne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyor, saygılar sunuyorum.”
 
 

Başkan Kaan’dan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda anlamlı mesaj;

“Şimdi her zamankinden daha çok
birliğimize sahip çıkma zamanıdır”

MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, egemenliğin tek sahibinin millet olduğunu bir kez daha hatırlattı. 

99 Yıl önce milli egemenliğini ilan ederek tam bağımsız bir şekilde milletin temsil makamı olan TBMM’nin açıldığını ifade eden Başkan Kaan, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsız Türkiye’nin temelini bağımsız bir meclis kurup milli egemenliği ilan ederek başlatmıştır’ dedi.

Bu ülke topraklarının bölünmez bütünlüğüne kast edecek düşmanlara karşı en büyük gücün millet ve milleti temsil eden TBMM olduğunu ifade eden Başkan Kaan, ‘Toplumların, milletlerin geleceğini yeni nesiller yeni çocuklarımız şekillendirir. İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk de geleceği çok iyi gören bir lider olarak bu önemli tarihi, günü, büyük güven duyduğu dünya çocuklarına armağan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti dünya çocuklarına bayram hediye eden tek devlet olarak öne çıkmış ve tüm dünyada bu davranış takdirle karşılanmıştır. Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyetler hedefinden sapmadan, güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla  aynı heyecanı yaşayan milletimiz, içimizdeki ve dışımızdaki düşmanlara karşı her türlü tehdidi püskürterek bugün dünyanın dikkat çeken ülkeleri arasında üst sıralarda yer almıştır. Şimdi her zamankinden daha çok ulusal egemenliğimize, birliğimize, dirliğimize sahip çıkma zamanıdır. Dünyada rollerin yeniden dağıtıldığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin birer ferdi olarak üzerimize düşen ülkenin çıkarlarını, bölünmez bütünlüğünü topyekün savunmak ve daha güçlü bir Türkiye için çok çalışarak üretmektir. Tüm bu kazanımları bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere  tüm şehitlerimiz rahmet ve minnetle anarken, onun yolundan giderek bugünkü Türkiye’nin oluşmasına katkı sağlayan tüm ecdadımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu vesile ile tüm halkımızın,  geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımıza bir bayram olarak hediye edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
Başkan Çimen'den 23 Nisan mesajı
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.
Başkan Çimen, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 99'uncu kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın müstesna gün olduğunu belirtti. 
TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazileri rahmet ve minnetle yad eden Başkan Çimen, “23 Nisan 1920, her yaştan ferdiyle vatanı, bayrağı, ezanı ve özgürlüğü için yılmadan mücadele eden aziz milletimizin yeniden dirilişinin ve şahlanışının timsalidir. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatan Türk milleti, tüm imkansızlıklara rağmen ayağına pranga vurulmasına izin vermeyerek, o çetin mücadeleyi zaferle neticelendirdi. İstiklal mücadelemizde eşsiz bir kahramanlık destanı yazan aziz milletimizin, iradesini hayata geçirme yolunda sergilediği azim, başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de ilham kaynağı olmuştur.  Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi, kurulduğu günden bu yana geçen 99 yılda, vatandaşlarımızın huzur, refah ve barış içinde yaşaması, ülkemizin daha müreffeh hale gelmesi için ilk günkü heyecan ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir. 23 Nisan ayrıca demokrasinin, milli iradenin ve millet egemenliğinin en bariz göstergesidir. Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağız. Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıl dönümünde, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bu müstesna bayramını gönülden tebrik ediyor, 23 Nisan 1920’de açılan meclisimizin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını tazimle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
klasbahispokerklasbetistsuperbahismobilbahisbahis siteleri
mobilbahis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi’
‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi’
Orta yaş üzeri Facebook, genç kuşak Instagram kullanıyor
Orta yaş üzeri Facebook, genç kuşak Instagram kullanıyor