Advert

Türkiye - Azerbaycan dev kardeşlik ve candaşlık projesi

Prof. Dr. Öztek'e Azerbaycan seferberlik madalyası takdim edildi

Türkiye - Azerbaycan dev kardeşlik ve candaşlık projesi

Türkiye - Azerbaycan dev kardeşlik ve candaşlık projesi kapsamında Azerbaycan Muharip Gazileri İstanbul’da

 

 

Türkiye -  Azerbaycan Dev Kardeşlik ve Candaşlık Projesi kapsamında Azerbaycan Muharip Gazileri, İstanbul Muharip Gaziler Derneği’nin Başkanı Kıbrıs Gazisi Em.Alb. Ahmet Kendigel ve yönetimi tarafından İstanbul’da ağırlandı. 

 

Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Harp Malülü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri de karşılama da hazır bulundular. 

 

Muharip Gaziler, Dev Kardeşlik ve Candaşlık Projesi mimarları Prof.Dr. İbrahim Öztek (Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı -  Em.Tbp.Kd.Alb, Emin Hesenli (Azerbaycan Terhis Olunmuş Harbçilerin Gençleri Maariflendirme İctimai Birliği Başkanı), Vugar Kadirov (Azerbaycan Aydınlar Ocağı Başkanı) ve Dr. İftihar Piriyev’in (Azerbaycan İrevan Devlet Tiyatrosu Direktörü) düzenledikleri projeler çerçevesinde Türkiye’yi ziyarette bulundular. 
İstanbul’da tanışma töreni, İstanbul Sirkeci’deki Muharip Gaziler Derneğinde gerçekleşti. 

13 kişilik misafir heyette; Emin Hesenli yanı sıra Mehdi Mehdiyev (Em. Gazi Alb., Karabağ Savaşı Muharip Gazileri ve şehitleri içtimai birliği başkanı), Muhammed Valiyev (Em.Gazi Binbaşı, Afganistan savaşı Muharip Gazileri ve şehitleri içtimai birliği başkanı), ile Seyfettin Safarov, Tofik Azizov, Mikail Hüseynov, Elşen Cabiyev, Natık Mehdiyev, Reşat Haşimov, Ülfet Hasanov, Ilgar Babayev, Eşkin Hüseynov ve Samir Piriyev yer aldı. 

Ziyarette Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasının ardından karşılıklı konuşmalar ile plaket ve madalya takdimleri yapıldı. Ardından Prof.Dr. İbrahim Öztek, 1. Dünya Savaşından günümüze Türkiye ve Azerbaycan topraklarında veya sınır ötesi harekâtlarda verilen şehitler ve gazilere yönelik “Şehitlerimiz ve Gazilerimiz” konulu konferans verdi. 

17 - 21 Mayıs günlerini İstanbul’da geçiren misafirler;  19 Mayıs resmi törenlerine katıldılar. Bazı askeri birlikleri, Askeri Müzeyi, Emirganda Atatürk ve Haydar Aliyev parkını, Kazım Karabekir müzesi ile İstanbul’un tarihi yerlerini ziyaret ettiler. Misafir gaziler daha sonra Ankara’da temaslarda bulunmak üzere İstanbul’dan ayrıldılar. 

Yapılan törenlerde; Azerbaycanlı yetkililer tarafından Türk Mukavemet Teşkilatı kurucularından Kıbrıs Gazisi Em. Tümgeneral Cumhur Evcil, Prof. Dr. Em. Alb. İbrahim Öztek, Kıbrıs Gazisi Em. Alb. Ahmet Kendigel ile muharip gazi yönetim kurulu üyeleri Mehmet Akten, Ahmet Külak, Oktay Yoluak ve Ahmet Taşgın’a Savaş ve Seferberlik Bakanlığının madalyaları taktim edildi.                               

Azerbaycan Muharip Gazileri istanbul prof. dr. ibrahim öztek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sayın Gül böylesi bir zaafa düşmeyi nasıl göze aldı?
Sayın Gül böylesi bir zaafa düşmeyi nasıl göze aldı?
Başdöndüren 24 Haziran
Başdöndüren 24 Haziran