Advert

MEB kamuoyuna bilgi versin

Eğitim İş TEOG 2. dönem sınav sonuçlarını masaya yatırdı

MEB kamuoyuna bilgi versin

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama da, TEOG başarısında  öne çıkan 2. dönem sınav sonuçlarına dair bazı bilgilerin aydınlatılmasını istedi.

Basın açıklamasında konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrencimiz katılmıştır.

1.Dönem TEOG sınavlarında ortalama başarının düşük olması nedeniyle 2.Dönem TEOG sorularının bilinçli olarak kolay hazırlandığı tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Bugüne kadar yapılan TEOG sınavlarında iki bin ile dört bin arasında öğrencimizin 120 sorunun tamamını doğru yapabildiği bilinen bir gerçektir.

Milli Eğitim Bakanlığı 1.dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlatmıştır.

Bu nedenle de sendikamızın araştırmalarına göre; 2.Dönem TEOG’ta yaklaşık 15 bin öğrenci 120 sorunun tamamını doğru yapmıştır.

Buradaki sorun çocuklarımızın soruların tamamını doğru yapabilmesi değil Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapay bir başarı hikayesi yazma girişimidir.

Ölçme-değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreçtir. Tutarlılık ölçme aracının birkaç kez uygulandığında benzer sonuçları vermesi düzeyidir.

Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirmiştir.

Önceki süreçlerde Milli Eğitim Bakanının PISA sonuçlarına göre başarılı olduğumuzu ima etmesi hâlâ hafızalardadır.

Ayrıca 2012 PISA sınavlarının sonuçları ile ilgili değişikliğe gidilmesi hususunda bir Müsteşar Yardımcısı tarafından Ölçme Değerlendirme Dairesi’ne baskı yapıldığı bilinen bir gerçektir.

AKP iktidarı “Eğitimin Niteliğini” reel olarak yükseltmek yerine günü kurtaracak politikalarla yön bulmaya çalışmaktadır.

Tüm bu yaşananların yanı sıra son TEOG sınavlarındaki kopya söylentileri sınavın güvenirliğine gölge düşürmüştür.

Yarışmaya dayalı eğitim sistemimizde, çocuklarımızın geleceğini belirleyen sınavların sonuçları hakkında şüpheli durumlar sürekli gündeme gelmektedir.

Son olarak Batman’daki TEOG sınav sonuçları akıllarda soru işareti bırakmıştır.

Batman'da bir ortaokul da, aynı sınıftaki 10 öğrencinin 120 sorunun tamamını doğru yaptığı, aynı sınıftan 6 öğrencinin bir, 5 öğrencinin ise 2 soruyu yanlış yaptığı, Batman İl Milli Eğitim Müdürü’nün açıklaması olarak basında yer almıştır.

Bu durum birçok açıdan şüphe uyandırmıştır. 1 Milyon 185 bin öğrencimizin ve tüm öğretmenlerimizin haklarını koruma adına şüphe uyandıran bu husususun objektif olarak araştırılarak sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Basında çıkan bu iddialar doğru ise;

Tüm bu yaşananlar hayatın olağan akışına aykırıdır. Ölçme Değerlendirme teknikleri ile açıklanması güç bir durumdur.

Hatırlanacağı üzere; 2011 yılındaki Açıköğretim Lisesi ve Meslek Açık Öğretim Lisesi Sınavlarında; Ankara, Mardin, Ağrı, Batman, Şırnak, Bartın, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır, Bitlis başta olmak üzere 42 ilde, 669 sınıf ve cezaevi salonunda kopya çekildiği saptanmıştır.

2016’daki Açıköğretim Lisesi Sınavlarında da Siirt ve Mardin’de sınava giren çok sayıda öğrencinin cevapları önceden edindiği, hukuken ispatlanmıştır.

Ayrıca 2010 KPSS skandalı hala sıcaklığını korumaktadır. Sınavlarda olağanüstü tedbirler alındığı, öğretmen arkadaşlarımızın üzerlerinin didik didik arandığı, alyans ve küpelerinin bile çıkartıldığı tarafımızdan bilinmektedir. Alınan bu tedbirlere rağmen sınav sonuçlarının şaibeli hale gelmesi düşündürücüdür.

Bu şaibeli durumu bir başarı gibi göstermek ise aynı sınava giren ve kendi imkanlarıyla hazırlanan öğrencilere, hem onları okutmak için bin bir fedakarlık gösteren velilerine, hem de her öğrencisini eşit biçimde bu sınava hazırlamaya çalışan öğretmenlere hakarettir.

‘Sınav güvenliği’ denildiğinde, sadece sınavda görev alan öğretmen üzerinden tedbir almayı anlayan zihniyet, organize kopya zihniyetinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Eğitim-İş olarak, yıllarca cemaatin dershanelerinde/yurtlarında/evlerinde kalan öğrencilere sınav sorularının verildiğini haykırıp durduk; gelgelelim bu çığlığımız ancak AKP ile cemaatin araları açılınca yankı buldu

Sınava giren tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hakkını korumak adına;

1. Batman’da ya da başka bir ilde TEOG sorularının çalınmış olma ihtimali var mıdır? Bu husus derhal araştırılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.

2. Batman’da ya da başka illerde yaşanan sıkıntıların kaynaklarının, kamuoyunu rahatlatma adına bir an önce ortaya çıkarılması, sınavın güvenilirliği açısından önemlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’la ilgili yaşanan tüm sorunlarla ilgili, öğretmen ve öğrencilerimizin haklarının korunması, bulanıklığın ortadan kalkması, vicdanların rahatlaması amacı ile ivedilikle kamuoyuna bilgi vermelidir.

 

eğitim iş teog 2 .dönem sınav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Yaşanan selde o anları anlattı
Yaşanan selde o anları anlattı