Advert

Öğretmenden örnek proje

Okulu bir yıl boyunca engelli öğrencinin ayağına taşıdı

Öğretmenden örnek proje

Yüzde 90 engeli nedeniyle okula gidemeyen 11 yaşındaki Zeynep Kul’un ayağına Pendik Ayazma İlkokulu geldi.  Üç yıldan beri Zeynep’in  evine giderek eğitim veren okul öğretmeni  Özgül Başak Seyman, bu yıl “Evimiz Okul, Odamız Sınıf” projesine imza atarak evi okula çevirdi.


Pendik Ayazma İlkokulu öğretmeni Özgül Başak Seyman,  SP  (Serebral Palsi) hastalığı nedeniyle doğuştan elleri ve ayakları tutmadığı için okula gelemeyen Zeynep Kul’un üç yıl önce evinde  eğitimini üstlendi. Ancak Zeynep’in yalnızlığını ve okul özlemini  de gidermek isteyen Özgül öğretmen, bu yıl örnek olacak bir uygulama başlattı.   
Öğrenciler evine geldi


Okul müdürü Ahmet Dilmaç’ın da desteğini  alan Özgül Öğretmen, Zeynep’in evini okula, odasını da sınıfa dönüştürdü.  Önce  evdeki eğitime katılması için okuldan beş öğrenci seçildi.  11 yaşındaki Zeynep’in yaşıtı olabilmeleri için  4. Sınıflar arasından özel olarak seçilen gönüllü öğrenciler, haftada bir gün ders saatleri dışında  evdeki eğitime gelmeye başladı.   Bununla da yetinmeyen Özgül öğretmen, okuldan panolar  ve malzemeler getirerek Atatürk köşesinden mevsimler tablosuna kadar pek çok görselle evde bir sınıf havası oluşturdu.  Beş öğrenci ise Zeynep’e kitap okudu,  birlikte ders çalıştı, ona arkadaş oldu.  


Zeynep’in hayatı değişti, sıra diğerlerinde 
15 yıllık öğretmen Özgül Başak Seyman, bir yıldan beri devam ettikleri projeyle ilgili olarak şunları söyledi:  “Pendik Ayazma İlkokulu olarak başlattığımız bu çalışmayla SP hastası  Zeynep’te bu yıl çok olumlu neticeler aldık.  Önceki iki yıla göre çok daha iyi gelişti. Daha önce yerde yatarak ders dinleyen Zeynep’in yaşıtlarıyla aynı düzeyde olabilmesi için gönüllülerden ona özel koltuk temin ettik. Sınıf olabilmesi için malzemeleri okulumuzdan getirdik.  Daha önce elini hareket ettiremeyen Zeynep,  bir hafta sonra parmak kaldırmaya başladı. Ona yardımcı olan öğrencilerimiz açısından da çok faydalı oldu. Hem günlük tuttular, hem de bakış açıları değişti.  Yaptığımız çalışmayı öğretmen arkadaşımız Zeynep Çınar’la birlikte “Evimiz Okul, Odamız Sınıf” Projesine dönüştürdük. Böylece evinde eğitim görmek durumunda olan başka engelli çocuklar için de bir umut olduğunu göstermek istedik.” 

Karnesini de evinde alacak
Bir yıl boyunca haftada iki gün kendisini okulda hisseden Zeynep, karnesini de yine sınıf arkadaşları, öğretmeni ve okul yönetiminin gelmesiyle evinde alacak. 
Proje,  “Yenilikçilik Ödülleri”ne aday 
OSEO (Odamız Sınıf, Evimiz Okul) Projesi,  şimdi  Milli Eğitim Bakanlığı 2017 Eğitimde Yenilikçilik Ödülleri’ne aday. Çoklu engelli bireylerin topluma kazandırılması için evde oluşturulan yeni tip bir okul projesi olan OSEO,  Eğitimde Yenilikçilik Ödülleri 2017 - Eğitim Öğretime Erişim ve Yönlendirme Kategorisi alanında değerlendirilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  incelemeye alındı.

 

özgül başak zeynep kul evimiz okul odamız sınıf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
300 fidan hibe edildi
300 fidan hibe edildi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi