Advert

Türk milletinin babasıydı

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz, vefatının 2. Yıldönümünde Demirel’i anlattı

Türk milletinin babasıydı

Adalet Partisi Başkanı Dr. Vecdet Öz, 1965 yılında Adalet Partisi’nin iktidara geldiğinde O dönemki Adalet Partisinin Genel Başkanı olan 9. Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel’in, Türkiye’nin sadece 3 barajı varken, 1980 yılına kadar 150 büyük barajla 200 küçük baraj (gölet) inşa eden ve bu sayede ülke topraklarının sulanıp verimliliğin artmasını sağlayan Barajlar Kralı olduğunu söyledi..
 
BARAJLAR KRALI
 

Öz, ‘’Keban Barajı, Boğaziçi Köprüsü, Almus,Kesikkaya, Altınapa Barajları, Kesikkaya Santralı, Ambarlı Santralı gibi temel yatırımlar ve köklü icraatların mimarı oldu. ‘Büyük Türkiye’ idealini ve yüzde 5 enflasyona karşılık yüzde 7 kalkınma hızını yakalayan Başbakan.. 1965 yılında Türkiye’nin yalnızca 508 köyünde elektrik varken, bu sayıyı 1980 yılında 18 Bin 345’e çıkaran, köylerin yüzde 80’ini elektrikle buluşturan büyük insan...Bugün sayende, Dünyanın önemli projelerinden biri olma özelliğini koruyan GAP Projesi hayata geçerek 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ile 1 milyon 693 bin hektar arazi sulanmakta ve 27 milyar 345 milyon kilovat/saat elektrik üretilmekte, yıllarca ihmal edilmiş olan Doğu ve Güneydoğu bölgemiz başta olmak üzere halen tüm Türkiye’ye enerji taşınmaktadır;
 
Elliden fazla üniversite kurduğunu, binlerce cami inşa ettiğini,  ve 60 bin camiye imam-hatip mezunu imamlık kadrosu verdiğini ifade eden Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
İSLAM DİNİNE BÜYÜK HİZMETLERİ
 
 ‘’İmam hatip liseleri kurdun, diyanetin bütçeden aldığı payı artırdın, 10 adet “İslam Enstitüsü” kurdun, yüzlerce Kur’an kursu açtın; Ayasofya’nın Hünkâr Mahfili'ni ibadete açtın, Ayasofya minareleri ezan sesine kavuştu, Hırka-i Şerif dairesi’nde yeniden 24 saat Kur’an okunmaya başlandı, herkes göğsünü gere gere, ‘Ben Müslümanım’ diyecek” sözünü yerine getirdin; Türkiye’nin en büyük sorunu olan altyapı mahrumiyetine son verdin; 1950 yılında her şeyi dışarıdan alan Türkiye'yi 1980 yılında 600 kalem mal üretip dışarıya ihraç edecek seviyeye getirdin; 2 milyar dolarda teslim aldığın ihracatı 1980’de 20 milyar dolara çıkardın.. ‘’
 
GÜNEŞ GİBİ DOĞDU
 
Merhum Demirel’in Adalet Partisi Genel Başkanı seçildiğin günün bu ülkenin ufkundan bir güneş gibi doğduğunu anlatarak, ‘’Büyük devlet adamı; aramızdan ayrılışının ikinci yıl seneyi devriyesinde seni sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ülkemiz için yaptıklarını asla unutmayacağız. Ruhun Şad olsun..’’ diye ::

prof. dr. vecdet öz adalet partisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
300 fidan hibe edildi
300 fidan hibe edildi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi
TÜMSİAD Başkanı Doğan, kur artışını değerlendirdi